Hrajte si s vůněmi. Parfém na míru je překvapivě snadné vyrobit

  • 3
Jedna je moc sladká, další příliš těžká, u třetí nám jedna složka chybí nebo přebývá. V nekonečné řadě vůní, které na nás číhají v drogeriích a parfumeriích, se může stát, že si nevybereme. Originální vůni, která nám bude sedět, si můžeme vyrobit doma. Není to nic těžkého.

Olej nebo alkohol

Parfém, který bude vyhovovat přesně vašim potřebám, si můžete vytvořit i doma.

Touha po nové vůni může být způsobena změnou nálady, počasím, ročním obdobím nebo třeba změnami v práci či osobním životě. Vždy by nám měla být natolik příjemná, že s ní vydržíme celý den a zároveň by měla dokonale vystihovat naši osobnost. Nejspolehlivější cestou, jak toho docílit, je vytvořit si vlastní parfém, který bude ideálním spojením oblíbených aromatických složek.

Každý parfém může být založen na alkoholové nebo olejové bázi. První zmíněná má tu výhodu, že se v ní všechny další složky spolehlivě rozpustí a také vám vytvořená vůně déle vydrží. Pokud však chcete čistě přírodní parfém, sáhněte po olejovém základu. Ten se také vhodnější pro začátek, pokud s výrobou parfému nemáte předchozí zkušenosti. I když se náhodou parfém nepovede, můžete ho použít jako olej tělový. 

Hlava, srdce, země

Vonné esence se většinou získávají z květů, ovoce, koření a vzácných dřev.

Základní bázi pak doplňuje vonná kompozice éterických olejů. Právě od poměru jejich jednotlivých částí se odvíjí výsledná vůně. Kompozice se skládá ze tří základních skupin vůni. Svrchní vůní je hlava, což jsou svěží a velmi lehké pachy, které ucítíte jako první, ale zároveň nejrychleji vyprchají. Bývají to citrusové plody či bergamot.

V srdci parfému najdeme střední tóny vůní, které bývají sladké, svěží nebo středně těžké. Nejčastěji je to růže, vanilka, jasmín, levandule, tuberóza, neroli, ylang-ylang, lilie nebo skořice.

Zemitý základ udávají dlouhotrvající těžké, výrazné a dřevité tóny, třeba santal, cedr, pačuli, kadidlo, cypřiš, benzoe nebo růžové dřevo.

Vonná kompozice jako první

Podle toho, která složka převažuje, jsou vůně orientačně rozdělené do skupin....

Pro samotnou výrobu si nachystáme malou lahvičku s víčkem, kapátko, jojobový nebo mandlový olej a vybrané éterické oleje. 

Nejprve začneme mícháním vonné esence. Podle preferencí je v různém poměru ředíme, dokud nejsme spokojeni. Je dobré si zapisovat, kolik kapek jednotlivých ingrediencí do směsi dáváme, abychom postup nezapomněli a pamatovali si složení pro příště. Až když jsme s kompozicí parfému spokojeni, přidáme nosný olej. Na 10 ml olejového parfému se dává 35-45 kapek esence.