Limity olympijských kruhů. Jak „brutálně speciální“ bude kolekce Jana Černého

  • 25
Je jasno. Nástupovou kolekci pro sportovce na Letní olympijské hry v Paříži 2024 vytvoří Jan Černý. Návrhář se honosí tím, že jeho výtvory budou něčím unikátním a minimálně v tuzemsku dosud neviděným. Kdo je tato vycházející hvězda české módní scény? A skutečně můžou být jeho výtvory zcela originální?

Na nástupové kolekci, ve které se v létě 2024 čeští sportovci zúčastní slavnostního zahájení a ukončení olympijských her, pracuje devětadvacetiletý Černý už rok. Přípravy jsou tedy opravdu důkladné, byť chvilka slávy je téměř zanedbatelná.

Celý svět jeho výtvory na televizních obrazovkách uvidí nanejvýš pár sekund. I tato krátká doba však bohatě postačí k tomu, aby kolekce zaujala, rozvinula debatu či dokonce pobouřila.

Mí sportovci mi rozumějí a já jim

Černý se svěřil, že nabídku na tvorbu olympijské kolekce dostal od Tomáše Housky z Českého olympijského výboru na hudebních cenách Anděl. „Skončilo předávání cen a potkali jsme se v zákulisí. Když mi to navrhl, byl jsem úplně v šoku,“ prozradil návrhář, který proslul svým streetwearovým a workwearovým, tedy ležérním oblečením na denní nošení.

Jan Černý, pražský týden módy 2020

Avšak upřímně řečeno, volba Českého olympijského výboru je vcelku logická. Vrcholový sport je dynamickou záležitostí mladých lidí a je tedy zcela přirozené, že je obleče člověk podobného věku, který rozumí jejich vkusu a potřebám.

To ostatně zdůrazňuje i předseda ČOV Jiří Kejval: „Honza je velmi kreativní, ukazuje úplně jiné přístupy a možnosti. Můžu všem slíbit, že v klasickém obleku na slavnostní zahájení nepůjdeme. Bude to něco modernějšího, něco víc in.“

Mladý návrhář si rád hraje s ohněm. Na klucích se mu líbí sukně a zvonáče

Olympijské hry se navíc v roce 2024 konají v Paříži, metropoli módy. A právě v městě nad Seinou nabral Jan Černý nemalou část svých zkušeností. Po studiu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně absolvoval stáž v Londýně u firmy Cottweiler a následně se přesunul do Francie, kde se neučil u nikoho menšího, než je Louis Vuitton. Nějakou dobu hleděl pod ruce i zesnulému velikánovi streetwearové módy Virgilu Ablohovi.

Kolekce Jana Černého pod názvem A boy who plays with fire měla premiéru 26. 11. 2022 ve Staroměstské tržnici v Praze.

Rozbíjení olympijských pilířů

Jednalo se o pouhé vyústění dlouhé cesty. O módu se totiž rodák z Hodonína zajímal už od raného věku. Zásadní moment pro něj nastal u něčeho zdánlivě tak banálního, jako byl školní výlet do Prahy.

„S kámoškou jsme se šli podívat na Fashion Week a viděli show Jakuba Polanky, u kterého jsem později čtyři sezony stážoval. Najednou jsem se ocitl v jiném světě, byla to nádhera. Hned jsem věděl, že tohle chci dělat,“ prozradil návrhář v rozhovoru.

Módní designér roku Jan Černý, kolekce A/W 2019, redesign tenisek Prestige X Jan

Se svými výtvory prorazil Jan Černý v roce 2017, kdy na pražském týdnu módy zaujal svou originální pánskou kolekcí. Později spolupracoval s legendární firmou Prestige, pro kterou navrhoval tenisky.

Ty se zalíbily dokonce i samotnému Virgilu Ablohovi, který se v nich nechal několikrát vidět. Nějakou dobu byl také kreativním ředitelem firmy Kara. Když zkrachovala, založil si Černý vlastní značku JAN.

Brutálně speciální. Každý na ni bude mít názor, zní o olympijské kolekci

Jeho doménou jsou trička, mikiny a bundy s originálními motivy a dá se předpokládat, že jeho olympijská kolekce se ponese v podobném, ležérním duchu. Jeho výrok, že bude „brutálně speciální“, po odhalení spolupráce s Českým olympijským výborem plnila titulky novin.

„Jsou tři pilíře, po kterých se většina zemí při tvorbě kolekcí vydává,“ vysvětloval návrhář, co přesně svými slovy myslel. „Formální oblečení, třeba kostýmky, sportovní oblečení anebo kroje. Ale mimo tyto tři boxy se přemýšlí jen hrozně málo. My jsme toto uvažování ale tentokrát vcelku rozbili.“

Snad se opravdu jedná o náznaky toho, že Černý dostal při tvorbě volnou ruku. Podobný přístup totiž nebývá zvykem. „Každý módní návrhář chce být originální a přinést do nové kolekce svou vlastní nevšední invenci. Limity mu však do cesty staví zadavatel, jeho vlastní míra fantazie a v neposlední řadě i česká konzervativní – laická i odborná – veřejnost,“ vysvětluje Šárka Rámišová, spoluautorka knihy Móda pod olympijskými kruhy.

I přes Černého zkušenosti není příliš pravděpodobné, že se nám všem bude jeho kolekce líbit. Tím spíš, pokud skutečně bude tak „brutálně speciální“, jak slibuje.

Na lacinou líbivost se však stejně ve světě módy nehraje. Důležité je zaujmout, šokovat, pobouřit, zkrátka vzbudit emoce, ať už pozitivní, či negativní. Na svou várku si budeme muset počkat do příštího roku, kdy bude kolekce odhalena. Přesné datum ještě nebylo stanoveno.

Jaké byly nástupové kolekce českých sportovců pro olympijské hry v Paříži 1900 a 1924?

Ptali jsme se Šárky Rámišové, kurátorky trojrozměrné sbírky Oddělení dějin tělovýchovy a sportu Národního muzea a spoluautorky knihy Móda pod olympijskými kruhy.

V Paříži roku 1900 se ještě nekonal opulentní zahajovací ceremoniál, na který jsme nyní zvyklí, takže pro naši českou sedmičlennou výpravu nebylo zapotřebí připravovat jednotný oděv. Na cestu oblékli sportovci svůj nejlepší civilní oděv a při závodech vlastní sportovní dres.

Na následující hry, odehrávající se v Paříži roku 1924, bylo vysláno 133 československých sportovců. Bohužel se v té době Československý olympijský výbor potýkal s finančními problémy, a tak si nemohl dovolit hradit reprezentantovi jednotný stejnokroj. Bez finanční účasti sportovce a podpory jeho domovského klubu či organizace by nebyl možný ani jeho výjezd za hranice.

Společenský oděv měl být především praktický a využitelný i pro jiné osobní potřeby mimo samotné hry. Světlé kalhoty a košile, tmavý oblek a kravata, vše v národních barvách, byly doplněny slaměným kloboukem typu girardy. Účastníci z řad armády nebo Sokola si oblékli uniformu či kroj.

, pro iDNES.cz