Bohužel jsme outdoorový národ, říká návrhářka Lenka Kohoutová

  0:55aktualizováno  0:55
Když se módní návrhářka Lenka Kohoutová rozhlédne po ulici, má pocit, že většina lidí jde někam na výlet do hor. Ve městě i do práce nosíme hlavně pohodlné sportovní oblečení. Anebo to, co se nám líbí, ale už si neuvědomujeme, že nám nesluší.

Módní designérka Lenka Kohoutová | foto: Lucie Robinson

Vizitka

  • Lenka Kohoutová (35) vystudovala UMPRUM, obor oděvní výtvarnictví
  • Už od školy působila v oděvním průmyslu, navrhovala například džíny pro značku Kenvelo, batohy a tašky pro outdoorovou značku Husky.
  • Od roku 2011 je jednatelkou studia QUBUS, které založil její přítel, designér Jakub Berdych spolu s Maximem Velčovským. Pracuje také jako asistentka Ateliéru módní tvorby Pavla Ivančice na UMPRUM v Praze.
  • Předloni založila vlastní módní značku COCKEREL.
  • Její kolekce letos vyhrála u poroty módní události Grace‘n‘Glamour.
  • Na Designbloku bude mít 12. 10. přehlídku.

"Jsme outdoorový národ. Nechci kritizovat, svým způsobem za to ani nemůžeme, módní průmysl se tu vyvíjí pomalu a špatně, kultura je u nás sražená k zemi, to všechno má vliv na naše oblékání," říká módní návrhářka Lenka Kohoutová v pondělním rozhovoru magazínu Ona Dnes.

Když se rozhlédnete, co na ulici vidíte?Když se zastavím, mám pocit, že jdou všichni s batohem někam na výlet, že chodí po horách. Vyžadujeme velké pohodlí a chceme, aby věci dlouho vydržely. Spousta lidí si mylně myslí, že co je sportovní, to vydrží. A pak je tu dost lidí znechucených tím, jak jsme tady všichni stejní. Tak ti pak chtějí být zase hrozně extraordinérní, ale s vkusem to také nemá nic společného. Odvážné slečny, ženy i pány tady také máme, ale ani oni nejdou směrem, který by mohl být pro ostatní nějakou inspirací.

Čtěte v pondělí

Módní designérka Lenka Kohoutová

Velký rozhovor s návrhářkou Lenkou Kohoutovou čtěte v pondělním magazínu Ona Dnes.

Dá se zkombinovat pohodlí se zajímavostí, originalitou hodnou následování?Bez debat. Základem je, že by ženy měly nosit to, co jim sluší, ne to, co se jim líbí. Hodně dívek a žen se podívá na fotky v módních časopisech, něco se jim v nich líbí, tak si to koupí. Navléknou si to na sebe, ale už nevědí, že jim to nesluší. Zapomenou, jakou mají postavu, barvu vlasů, barvu pleti, jaké jsou. Každý člověk má určité fluidum a nemůže si vzít něco, co mu nejde k osobnosti, byť by to na obrázku nebo na někom jiném vypadalo sebelépe.

Je možné se naučit vybrat si to správné oblečení?Každý člověk si přece může od někoho nechat poradit.

Fotogalerie

Nejsem si ale jistá, že prodavačky v obchodech to zrovna dokážou.Bylo by skvělé, kdyby to lidé z obchodů uměli, ale není to tak. Přesto věřím, že každý má ve svém okolí někoho, kdo na to talent má. Nemusí to být vůbec člověk, který módě rozumí, ale takový, který ví, co k sobě patří, má na to nos. I proto je tady speciální profese stylistů. Ani na návrháře v tomto ohledu není spolehnutí. Ne každý návrhář je dobrý stylista, i když se to samozřejmě očekává. Je to jen příbuzný obor.

Jaký máte pocit, když potkáte na ulici člověka v oblečení, které jste sama navrhla?Pěkný, když má věci hezky nakombinované, sluší mu to, vypadá v tom dobře, tak je to moc příjemný pocit. Ale bohužel jsem to zažila i jinak. Potkala jsem na ulici pár lidí v mých džínách, které jim byly buď dost malé, nebo naopak velké, jindy k nim měli nevhodně zvolené doplňky. Špatnou kombinací oblečení se dá hodně zkazit. O to je to potom pro mě horší, když vidím, že lidé prezentují moji věc, ale nemá to ty správné koule.

Autor:

Nejčtenější

Jsme s jedním partnerem a společně s ním máme sex, říkají dvojčata

Anna a Lucy DeCinqueovy

Sestry Anna a Lucy DeCinque (33) se považují za nejvíce identická dvojčata na světě. Absolvovaly plastické operace, aby...

Recept na dobré manželství? Deset otázek pro odborníky na vztahy

Ideální místo pro váš velký den může být v podstatě kdekoliv, kde se oba budete...

Naše manželství nejvíc trpí tím, že nedokážeme řešit konflikty, málo spolu hovoříme otevřeně a bez zábran, trápí nás...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Závislost na jídle mě málem zabila, říká morbidně obézní žena

Morbidně obézní žena měla před operací žaludku téměř tři sta kilogramů.

S obezitou bojovala Američanka Lacey Hodderová už jako dítě a v devětadvaceti letech měla téměř tři sta kilogramů. Když...

Už mám odseriálováno, říká herečka Alena Antalová

Alena Antalová

Prorazila jako herečka v Četnických humoreskách a Pojišťovně štěstí, teď se Alena Antalová objeví po boku Jaromíra...

Další z rubriky

Čtyři tipy, jak na svatbu za hubičku. Zrecyklujte šaty a vyrazte na louku

Udělat si svatbu po svém je ten nejlepší plán svatebního dne.

Zlomový okamžik v životě většiny párů je bezesporu svatba. Není divu, že ženich i nevěsta touží po tom, aby byl tento...

Móda z New Yorku: Fake news, klimatické změny a Evžen Oněgin

New York má v těchto dnech ještě zběsilejší tempo než obvykle. V rámci týdne...

New York má v těchto dnech ještě zběsilejší tempo než obvykle. V rámci týdne módy se na několika místech zároveň...

Luxus se nebojte doplnit sekáčem, radí módní blogerka Olivia Palermo

Olivia tvrdí, že není třeba vymýšlet složité kombinace, důležité je ladit...

Influencerka, blogerka a módní ikona Olivia Palermo se může pyšnit téměř šesti miliony fanoušků na Instagramu. Patří k...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz