Na co se před Vánocemi vybodnout, pokud si je chcete užít

  1:38aktualizováno  1:38
Jako děti jsme se na ně těšili a nemohli se dočkat, až budou všechna čokoládová okýnka v adventním kalendáři prázdná. Jako dospělí ale často prožíváme předvánoční období spíše jako jeden velký stres a pod nazdobený strom ve finále upadáme napůl v kómatu a s pocitem, že jsme určitě nestihli všechno, co jsme chtěli. Zkuste se řídit následujícími radami a možná to konečně klapne podle vašich představ.
Vánoce a stres? Letos to můžete mít pod kontrolou. (Ilustrační snímek)

Vánoce a stres? Letos to můžete mít pod kontrolou. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Zapomeňte na dokonalost

Ne, opravdu nemusíte mít umytá všechna okna v bytě či domě, nemusíte mít vycíděné broušené sklo ve vitríně ani přerovnané kompoty ve spíži. Jasně že o Vánocích nechce mít nikdo doma nepořádek jako v tanku, ale takové dobře přibouchnuté dveře od skříně nebo od komory dokážou zázraky.

Pokud trváte na vyklepaných kobercích a vytepované sedačce, najměte si na to lidi nebo zaměstnejte rodinné příslušníky. Jinak se smiřte s nějakým tím smítkem, protože svátky mají přinášet do rodiny klid a pohodu, nikoliv obavu, že někomu upadne drobeček od vanilkového rohlíčku nebo ukápne červené víno. Rozumná hospodyňka není ta, v jejímž bytě se dá jíst z podlahy, ale ta, která se nejde oběsit, když dítě pět minut před slavnostní večeří rozpatlá svíčku po svátečním ubruse.

Pečte na to

Domácí linecké, úlečky, kokosky a išlské dortíčky jsou jistě zlatým hřebem mnoha vánočních tabulí, to ovšem neznamená, že je všechny musíte uhňácat vlastníma rukama po nocích dva týdny před Štědrým dnem. Zaúkolujte babičku, která se doma nudí, nebo nezaměstnanou sousedku, která si tak alespoň přivydělá na dárky. Nebo je prostě objednejte v cukrárně.

Na nákupech vypusťte kafe

Podle British Heart Foundation projevuje 85% lidí během nákupů vážné příznaky stresu. Zaháníte jej kávou v kavárně? Tak to děláte chybu!

Možná vám to bude připadat jak nesmysl, protože pro vás je klidné spočinutí u cappuccina přece tím největším relaxem v jinak hektickém pobíhání po obchoďáku, ale vědci varovně zdvíhají prst.

Kofein totiž zvyšuje hladinu stresového hormonu kortizolu v těle, takže je zdrojem napětí. Místo kafe si proto raději dejte sklenici vody, která vás osvěží a hydratuje.

Že trváte na tom, aby před Vánoci voněl byt vanilkou, skořicí, hřebíčkem a rumem? Dejte doma hlasovat a jeden druh si rituálně společně upečte za současného zpěvu koled a popíjení svařáku nebo grogu (pro tu vůni, samozřejmě).

Nakupujte s rozvahou

Marně se osvícení lidé snaží před svátky hlásat, že Vánoce nejsou o dárcích, ale o pohodě. Intenzivní masáž obchodních řetězců a nadnárodních výrobců dělá své. Stanovte si proto aspoň limit, kolik si opravdu můžete dovolit (nebo chcete) za dárky utratit a nepřekračujte jej ani v případě, že mají kosmetické kazety v akci.

Zvažte také, zda je skutečně nutné si na dárky půjčovat, pokud máte na účtu něco málo přes nulu. Opravdu nemusíte kupovat dětem nový notebook, manželovi značkový parfém a sestřenici z druhého kolene voucher na kosmetickou proceduru.

Dělejte jen to, co chcete

Jednou z hlavních příčin stresu před Vánoci je snaha zavděčit se všem, každého potěšit, nikoho nezarmoutit a dělat vše, co se ve slušné rodině sluší a patří. Jenže pokud se s příbuznými stýkáte tak maximálně jednou do roka (protože vám lezou na nervy oplzlé strýčkovy řeči, rozjívené děti vaší sestry nebo přechytralá nová manželka vašeho otce), pak není jediný důvod, abyste si s lidmi, které nemusíte, kazili údajně nejkrásnější svátky v roce.

Poslouchejte varhany, zaženete stres

Ať už jste věřící a docházíte do kostela pravidelně, nebo jste v něm byli naposledy, když se vám ženil bratr, zkuste během Adventu alespoň na chvíli vyměnit chrám nákupu za chrám boží. Nejlépe v čase bohoslužby nebo aspoň ve chvíli, kdy si bude varhaník trénovat prstoklad.

Podle studie vědců z adelaidské univerzity totiž zvuk varhan významně snižuje negativní emoce jako napětí, deprese, vztek nebo únava, které jsou často spojovány právě s předvánočním shonem.

Pokud nechcete vyhrát titul morous roku, pak příbuzenstvo nezavrhněte šmahem, ale vylžete se z rodinných sešlostí tím, že odjedete na svátky na chatu na samotě jen s manželem a dětmi, nahlašte infekční chorobu v rodině nebo minimalizujte rizika tím, že uspořádáte odpolední výlet do zoo. Kdo chce, ať se přidá. A hlavně si uvědomte, že nenesete zodpovědnost za štěstí druhých.

Utečte před svátky

Možná ale na klasické Vánoce s kaprem, dárečky a koledami u stromečku nemáte vůbec náladu. Jste osamělí, rozvedení, daleko od domova nebo se vám jen při slově tradice ježí chlupy na zádech. Pak prostě kapra nesmažte, dárečky nekupujte a nebalte a místo koled si pusťte Kabáty nebo Madonnu.

Štědrý večer můžete v pohodě strávit v indické restauraci, nočním baru, na Kanárech nebo v Austrálii, podle vlastní chuti nebo možností. Nebo se s rodinou či přáteli vypravte na hory, popíjejte čaj s rumem, lyžujte, koulujte se, hrajte Člověče nezlob se a nezabývejte se tím, jestli jsou vlněné ponožky bezva dárek pro otce nebo úplný propadák. Už před odjezdem pro jistotu vyhlašte limit jeden minidárek na osobu nebo místo Ježíška uspořádejte tombolu.


Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Jejich věkový rozdíl je pětapadesát let a chtějí spolu miminko

Alexis Tadlocková a její partner

Alexis Tadlocková (24) a její manžel Charles (79) z Ameriky plánují založení rodiny. Ačkoli nejstaršímu dítěti Charlese...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Další z rubriky

Vary luxusně. Co oblékly influencerky Myslivcová, Nováčková a Sedláčková

Dominika Myslivcová, Alexandra Sedláčková a Jitka Nováčková v Karlových Varech.

Šaty od českých i světových návrhářů, luxusní šperky, třpytivé doplňky. Tak vypadá móda na karlovarském filmovém...

Jednodílné plavky pro bohyni pláže prodají vnady a skryjí nedostatky

Sexy British model Demi Rose looks red hot in a one piece thonged swimsuit in...

Rafinované šněrování přitáhne pohledy k dekoltu, vykrojení k pevnému bříšku a volánek přidá na objemu přesně tam, kde...

Letní manuál nejen pro slovanské typy. Jak na odřená stehna pod sukní?

Ilustrační snímek

Krásné počasí láká ženy a dívky k procházkám po městě i na promenády v přímořských letoviscích. Jenže s sebou nese...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz