Donatella Versace nebo Blanka Matragi: ženy, které diktují módní styl

  • 6
Svět je plný jedinečných módních návrhářů. Vedle jmen jako Louis Vuitton, Yves Saint-Laurent nebo Giorgio Armani však září i pár ženských. A možná mnohem jasněji! Když to totiž ženská umí s jehlou a nechybí jí talent a představivost, začnou se dít divy.
Coco Chanel

Dušinka z kláštera…

… nebo také pořádně ctižádostivá holka, která si šla tvrdě za svým, nechyběl jí talent a ani nadání chytře využívat vlivné muže. I taková byla Coco Chanel (1883–1971), klíčová osobnost v oblasti ženské módy 20. století.

Nutno ale říct, že pokud to chtěla někam dotáhnout, neměla na výběr. Narodila se totiž jako prosté venkovské děvče, neměla postavení, peníze ani vzdělání, a když jí ve dvanácti letech zemřela matka, otec ji i s jejími čtyřmi sourozenci poslal do sirotčince. Z něj se dostala až v dospělosti – tehdy začala vypomáhat své tetě v obchodě s oděvy, kde si rychle získala pověst mimořádně šikovné švadleny.

Coco ale chtěla víc – a k tomu potřebovala peníze. Začala si tedy přivydělávat zpíváním v kabaretech a nočních barech. A právě tam přišla ke své přezdívce Coco – ve francouzštině znamená dušinka nebo miláček. Její skutečné jméno bylo Gabrielle.

Tvrdohlavá Coco Chanel: ženám dala pohodlí a dostupný luxus

Coco by se ale ani přes svou snahu nejspíš moc daleko nedostala, nebýt vlivných milenců, díky nimž získala přístup do vyšších společenských kruhů i dost peněz na otevření svých salonů. 

Tehdy se jí nebývale dařilo. Přepracováním pánských střihů na dámské volnočasové oblečení položila základy sportovní módě, přišla s originálními košilovými šaty i proslulými „malými černými“, oblékla ženy do kalhot a pletených vest… Ve 30. letech způsobila úplnou revoluci v oděvním průmyslu.

 Pak ale přišla válka a Coco zavřela, až na jeden, všechny své salony. A nakonec musela uzavřít i ten zbývající, během války se totiž stýkala s důstojníky SS, a proto byla po válce obviněna z kolaborace s nacisty a jako „zrádkyně“ uklizena do Švýcarska, kde strávila devět let.

Myslíte, že ji to zlomilo? Ale kdepak! Po devíti letech se s plnou parádou vrátila zpět do Paříže a znovu to byla ona, kdo určoval módní trendy. Tehdy vytvořila legendární kostýmek „Chanel“, který milují ženy po celém světě dodnes.

Oblékala Audrey Hepburnovou, Grace Kellyovou i Jackie Kennedyovou a vytvořila jednu z nejprestižnějších značek, a to hlavně díky neobyčejné povaze, která ji umožnila předběhnout svou dobu – čas, kdy společnost bránila ženám projevit svou přirozenost.

Miuccia Prada

Talentovaná feministka

V případě téhle dámy by si jen málokdo tipl, že právě ona zdědí rodinný podnik – a ještě méně lidí by tipovalo, že se jí bude dařit. Miuccia Prada (*1949) vystudovala politologii a jako členka komunistické strany bojovala za ženská práva. 

A aby to nebylo málo, po promoci „utekla“ k divadlu, kde se učila pantomimu. Přesto se v roce 1978 rozhodla vstoupit do rodinné firmy, kterou zakládal její dědeček, a později ji dokonce převzala. A děly se divy!

Miuccia totiž dokázala z upadající firmy, která se do té doby soustředila jen na prodej luxusního koženého zboží a doplňků, udělat energický dům módy. První velký úspěch zaznamenala v roce 1985, když navrhla kolekci kabelek, které se okamžitě staly hitem.

Prada zakázala kožešiny. Symbol luxusu je dnes zprávou o bezohlednosti

O čtyři roky později přišla se svou vlastní kolekcí luxusní ženské módy a v roce 1992 založila značku Miu Miu, při jejíž tvorbě se inspirovala vlastním šatníkem a značku nazvala podle své přezdívky. V roce 1995 přišla kolekce pánské módy, a pak už to jelo.

Následovaly prezentace na světových dnech módy v New Yorku i Londýně, navazování spolupráce s dalšími návrháři, rozšiřování firmy… Dnes má na 250 poboček v desítkách zemí po celém světě a je symbolem nebývalého luxusu.

Donatella Versace (Benátky, 31. srpna 2018)

Královna plastik a večírků

Ačkoliv je dnes její jméno neodmyslitelně spjaté s touhle luxusní italskou značkou, Donatella Versace (*1955) ji nezakládala. Byl to její bratr Gianni, kterému však od začátku stála po boku.

Tihle dva si byli blízcí už v dětství, a to i přes věkový rozdíl devíti let. Pro Gianniho byla jeho mladší sestřička múzou – pro ni navrhoval a šil první šatičky, a dokonce ji přiměl, aby se ještě jako malá holka odbarvila na blond. Jak velký na ni má vliv, dokázal i v dospělosti – Donatella tehdy vystudovala literaturu, Gianni ji ale přitáhl k módě. A ona už u ní zůstala.

Vedle Gianniho profesně rostla a brzy proslula jako talentovaná návrhářka a bravurní organizátorka přehlídek. Bylo tedy logické, že po Gianniho smrti v roce 1997 firmu převzala. A celý svět čekal, co se bude dít.

Donatella Versace: Mini budu nosit až do konce života, můžu si to dovolit

„Malá sestra“ to však zvládla na výbornou – už o rok později na sebe strhla pozornost velice povedenou přehlídkou v pařížském hotelu Ritz. 

Později vyvolala senzaci, když v roce 2000 pro zpěvačku Jennifer Lopezovou navrhla šaty Jungle Green, které americký deník The Daily Telegraph okamžitě zařadil mezi nejkultovnější šaty všech dob, což byl pro Donatellu samozřejmě obrovský úspěch.

A dařilo se jí i nadále – v profesním životě získávala pro své dechberoucí přehlídky jednu slavnou osobnost za druhou, v soukromém pořádala opulentní třpytivé večírky. Přesto se blonďatá návrhářka velmi těžko vyrovnávala s bratrovou smrtí a svůj žal utápěla v drogách, alkoholu a nesmyslné honbě za mládím. A tak na sebe dnes více než svým talentem upozorňuje nepovedenými plastickými operacemi.

27. února 2019

Vivienne Westwood

Punkerka z Londýna

Narodila se roku 1941 na anglickém venkově a všechno nasvědčovalo tomu, že povede spořádaný život. Odmalička byla šikovná, šila si své vlastní šaty, a dokonce zkusila studovat návrhářství na výtvarné škole. Brzy ale skromně usoudila, že by stejně neprorazila, a rozhodla se pro usedlou kariéru venkovské učitelky. Ve dvaceti letech se vdala, porodila syna…

A pak se to celé zvrhlo. Vivienne Westwoodová zkrátka nedokázala potlačit svůj talent, touhu tvořit, něco dokázat. A divokost.

A tak se po pěti letech spořádaného života rozvedla a vrhla se na život nespořádaný, plný kontrastu a zábavy. 

Náhoda ji přivedla do náruče i do postele Malcolma McLarena, britského hudebníka a návrháře, se kterým si otevřela první obchod zaměřený na rockovou a punkovou módu.

 Nejdřív se v něm prodávalo oblečení jiných návrhářů, později Vivienne začala šít sama. Obchod dostal nový název – Sex – a tvořil a prodával módu, která bořila sexuální tabu, pyšnila se pobuřujícími motivy, vycházela z fetiše a sadomasochistických prvků.

Návrhářka Vivienne Westwoodová se nesprchuje a zachraňuje planetu

Mladá žena ale byla více než jen šikovnou švadlenou – a naplno to mohla projevit, když Malcolm odjel na pár měsíců do New Yorku. Tehdy se z Vivienne stala nadaná návrhářka s vlastní hlavou plnou nápadů.

Když se s ní pak Malcolm začátkem 80. let rozešel, do práce se vrhla ještě usilovněji a svým nadáním ho dalece překonala. O její módě se začalo mluvit a pronikla i na přehlídková mola, kde inspirovala slavnější návrháře.

Vivienne ovlivňovalo vše, co bylo spojené se smyslností a sexualitou, ohlížela se ale i do minulosti a inspirovala se šaty aristokracie 17. století. Dnes tahle žena plná kontrastů, která navrhovala módu pro punkovou kapelu Sex Pistols i britskou premiérku Margaret Thatcherovou, prodává pod svou značkou nejen oblečení, ale i parfémy a šperky.

3. října 2017

Blanka Matragi na slavnostním zakončení 54. ročníku MFF KV (Karlovy Vary, 6....

Popelka od Sázavy

Co by to bylo za seznam světově uznávaných módních návrhářek, kdyby v něm chyběla naše Blanka Kyselová (*1953), kterou svět zná pod příjmením Matragi?

Talent do vínku zdědila nejspíš po svém tatínkovi, brusiči skla, na jehož přání vystudovala střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou. Už tehdy ale často utíkala k navrhování šatů, a proto se po maturitě vrhla na studium oděvního výtvarnictví.

Blanka Matragi: V Bejrútu ženy snad ani neví, co je to burka

Na konci 70. let patřila k předním návrhářkám tehdejšího Československa, pak nám ale „frnkla“ do ciziny. Poznala totiž Makrama Matragiho, absolventa ČVUT v Praze, s nímž se roku 1982 odstěhovala do Libanonu. 

Ale neztratila se ani tam – nejdřív pracovala v rodinné firmě, zanedlouho si ale v Bejrútu otevřela svůj vlastní salon. A brzy se v arabském prostředí prosadila jako módní návrhářka perských princezen.

Šaty tvoří z těch nejluxusnějších materiálů, jsou vyšívané drahokamy a ručně malované, a tak je každý kus originál, jehož výroba trvá měsíce. Cena se pohybuje od desítek tisíc po miliony korun. 

Blanka šije jen pro ženy – jedinou výjimkou jsou příslušníci policie Spojených arabských emirátů, pro které vytvořila uniformy. Šikovná návrhářka se pravidelně vrací i do Česka, pořádá prohlídky, a jeden její salon dokonce najdete i v Praze.

30. srpna 2020