Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co je obohacení módy a co už krádež? Tenký led jménem kulturní apropriace

Kultury a tradice různých etnik se míchají od nepaměti. Dnes, kdy se zejména na Západě horlivě řeší otázka menšin, jejich práv a křivd na nich páchaných, hýbe společností dilema, kde končí kulturní výměna a začíná kulturní přivlastňování. Módní domy tak více či méně zdařile bruslí po velmi tenkém ledu.
Modelky s dredy předváděly kolekci od Marca Jacobse pro jaro/léto 2017 během...

Modelky s dredy předváděly kolekci od Marca Jacobse pro jaro/léto 2017 během týdne módy v New Yorku. | foto: Profimedia.cz

Takzvaná kulturní apropriace (přivlastnění) je definována jako situace, kdy členové dominantní kultury přejímají prvky kultury minoritní, kterou jejich předci za koloniálních dob utlačovali.

„Viníky“ jsou převážně (bílí) Evropané či Američané, ale nejen oni – kulturní apropriace existuje i mezi ostatními rasami. V módě jsou tyto praktiky spojeny s výdělkem a tvůrce obvykle jednak nepřizná, kde nabral inspiraci, jednak nezváží, k jakým účelům se dané oblečení nebo doplněk původně užívaly.

Poněkud složitou definici přiblíží jednoduchý příklad: velký módní dům vytvoří kolekci plnou indiánských čelenek, které pak prodává za naprosto přestřelené sumy, aniž by přiznal, kde se návrháři inspirovali. Jistě, kulturní apropriace se netýká jen módy, právě v tomto odvětví je však o ní nejvíc slyšet.

Je jednoduché ohánět se zaklínadly o levičácích, „degenerované Americe, kde už nikdo nic nesmí“, či pojmem „kulturní výměna“ a celý koncept odsoudit. Situace je však poněkud složitější.

Příklad toho, jak návrháři využívají evropskou kulturu. Americká designérka Tory Burch v roce 2018 téměř dokonale zkopírovala tradiční rumunský kabát, který se nachází ve sbírkách Metropolitního muzea umění v New Yorku, aniž by zmínila zdroj inspirace. Rumunští uživatelé Facebooku následně zaplavili její profil žádostmi, aby pochybení napravila, což nakonec udělala.

Nenávist a pak láska

Sociologové celý problém zkoumají už od začátku devadesátých let, teprve v poslední dekádě se však dočkal větší pozornosti. Zprvu se týkal především původních obyvatel amerického kontinentu (říkat jim Indiáni také není zrovna košer, ale o tom zase někdy jindy).

V minulosti byly soustavně pod hrozbou přísných trestů potírány jejich tradice a jazyky, celé generace byly násilně „europeizovány“. Právě proto naopak není prohřeškem, pokud se příslušníci menšin oblékají do typicky evropského oblečení. Je totiž součástí kultury, která jejich předkům byla vnucována proti jejich vůli.

Ve světle těchto informací je vcelku pochopitelné, že bílé modelky ve spodním prádle nebo puberťačky na hudebních festivalech v čelenkách z peří, které byly originálně spojeny s velkými činy nositele, působí jako sůl nasypaná do otevřené rány.

Žádná mravnostní policie vás samozřejmě nebude stíhat za to, že své dítě převléknete za Indiána na školní karneval. Mělo by však být na každém z nás, aby vhodnost takového rozhodnutí pořádně promyslel.

Americký obchodník Ward Nicholas Boylston na portrétu z roku 1767 v tzv. banyanu, oděvu inspirovaném japonským kimonem.

Hluboké kořeny kulturní apropriace

Kořeny kulturní apropriace sahají ještě mnohem hlouběji, dávno před moment, kdy se o konceptu začalo mluvit. Už v 18. století urození Evropané nosili variace na tradiční asijské (japonské a čínské) oděvy jako budoárové, tedy domácí oblečení. Oblíbeným doplňkem dam v 19. století byly zase indické šály s tradiční výšivkou.

V posledních letech se o kulturní apropriaci začalo mluvit i v souvislosti s jinými menšinami. Velkým tématem se staly černošské účesy. Ve středověku byly v Africe důležitou součástí kultury a ukazatelem společenského statusu, otrokům dovlečeným do Ameriky však vlasy holili.

Proto je dnes poněkud ožehavé, když se dredy či copánky zapletenými po africkém způsobu honosí celebrita jiné než černé pleti. Ostatně i japonská oděvní značka Comme des Garçons sklidila ostrou kritiku, když její novou kolekci v roce 2020 předváděli bílí modelové s těmito účesy.

Podobných příkladů najdeme řadu. Čas od času klidné vody módních magazínů rozbouří zpráva, že se některá značka pokouší vydělat na palestinském šátku keffiyeh, u nás známém jako „palestina“. Ten je nejen praktickým doplňkem, ale už od třicátých let minulého století také symbolem arabského patriotismu.

Arabové si jím maskovali tváře během povstání proti Židům a britské nadvládě v letech 1936–1939. V roce 2007 si ho vypůjčily firmy Balenciaga a Urban Outfitters, loni Louis Vuitton. Ten si na šátek přidal vlastní logo a prodával ho za 705 dolarů (asi 17 500 korun).

Za podobnou částku prodávala v roce 2019 firma Gucci dastár, turban spojený se sikhskou vírou. Pro jeden z největších módních domů to byla již několikátá kontroverze v onom roce.

Ještě větší pozdvižení vzbudil černý svetr s rudými rty na roláku, který připomínal blackface, karikaturu zesměšňující černocha. Firma tehdy najala manažerku, jejímž úkolem bylo do budoucna podobné incidenty ohlídat a předejít jim.

Módní značka Gucci stáhla z prodeje svetr, který údajně připomíná rasistické parodie černochů zvané blackface.

Cílem kritiků, zdá se, není zcela zakázat inspiraci menšinovou kulturou. Spíš jde o to, aby tvůrci nastudovali kontext a účely, ke kterým se daná věc originálně používá, a posoudili, zda je vhodné kopírovat třeba rituální a duchovní pomůcky.

A aby se k této inspiraci veřejně přiznali a výdělek neshrábli do vlastní kapsy, nýbrž jím menšiny a jejich tradice a řemesla podpořili. V nejlepším případě pak aby své kolekce tvořili přímo ve spolupráci s lidovými tvůrci a férově jim za to zaplatili.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

V pětašedesáti je žena fit jako nikdy předtím, vděčí za to kulturistice

26. dubna 2024  6:30

Marlene Flowersová začala s cvičením teprve před sedmi lety. Tehdy se potýkala s poruchou příjmu...

Jak se vyznáte v alergiích? Vyzkoušejte znalosti v kvízu a vyhrajte knihu

26. dubna 2024

Alergií trpí v České republice každý pátý člověk. I proto jsme se během dubna snažili v tématu...

Sexy korzet se špičatými košíčky. Před Madonnou ho oblékal plyšový medvídek

26. dubna 2024

Seriál Ačkoli byla doba upnutých šněrovaček dávno ta tam, jedním z nejslavnějších módních kousků 90. let...

Jak vycvičit tělo k dokonalému orgasmu. Vnímejte dech a stabilizujte páteř

25. dubna 2024

Premium Způsob, jakým dýcháte, vám může komplikovat život nejen v běžných situacích. V posteli může mít...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...