Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co je obohacení módy a co už krádež? Tenký led jménem kulturní apropriace

Kultury a tradice různých etnik se míchají od nepaměti. Dnes, kdy se zejména na Západě horlivě řeší otázka menšin, jejich práv a křivd na nich páchaných, hýbe společností dilema, kde končí kulturní výměna a začíná kulturní přivlastňování. Módní domy tak více či méně zdařile bruslí po velmi tenkém ledu.
Modelky s dredy předváděly kolekci od Marca Jacobse pro jaro/léto 2017 během...

Modelky s dredy předváděly kolekci od Marca Jacobse pro jaro/léto 2017 během týdne módy v New Yorku. | foto: Profimedia.cz

Takzvaná kulturní apropriace (přivlastnění) je definována jako situace, kdy členové dominantní kultury přejímají prvky kultury minoritní, kterou jejich předci za koloniálních dob utlačovali.

„Viníky“ jsou převážně (bílí) Evropané či Američané, ale nejen oni – kulturní apropriace existuje i mezi ostatními rasami. V módě jsou tyto praktiky spojeny s výdělkem a tvůrce obvykle jednak nepřizná, kde nabral inspiraci, jednak nezváží, k jakým účelům se dané oblečení nebo doplněk původně užívaly.

Poněkud složitou definici přiblíží jednoduchý příklad: velký módní dům vytvoří kolekci plnou indiánských čelenek, které pak prodává za naprosto přestřelené sumy, aniž by přiznal, kde se návrháři inspirovali. Jistě, kulturní apropriace se netýká jen módy, právě v tomto odvětví je však o ní nejvíc slyšet.

Je jednoduché ohánět se zaklínadly o levičácích, „degenerované Americe, kde už nikdo nic nesmí“, či pojmem „kulturní výměna“ a celý koncept odsoudit. Situace je však poněkud složitější.

Příklad toho, jak návrháři využívají evropskou kulturu. Americká designérka Tory Burch v roce 2018 téměř dokonale zkopírovala tradiční rumunský kabát, který se nachází ve sbírkách Metropolitního muzea umění v New Yorku, aniž by zmínila zdroj inspirace. Rumunští uživatelé Facebooku následně zaplavili její profil žádostmi, aby pochybení napravila, což nakonec udělala.

Nenávist a pak láska

Sociologové celý problém zkoumají už od začátku devadesátých let, teprve v poslední dekádě se však dočkal větší pozornosti. Zprvu se týkal především původních obyvatel amerického kontinentu (říkat jim Indiáni také není zrovna košer, ale o tom zase někdy jindy).

V minulosti byly soustavně pod hrozbou přísných trestů potírány jejich tradice a jazyky, celé generace byly násilně „europeizovány“. Právě proto naopak není prohřeškem, pokud se příslušníci menšin oblékají do typicky evropského oblečení. Je totiž součástí kultury, která jejich předkům byla vnucována proti jejich vůli.

Ve světle těchto informací je vcelku pochopitelné, že bílé modelky ve spodním prádle nebo puberťačky na hudebních festivalech v čelenkách z peří, které byly originálně spojeny s velkými činy nositele, působí jako sůl nasypaná do otevřené rány.

Žádná mravnostní policie vás samozřejmě nebude stíhat za to, že své dítě převléknete za Indiána na školní karneval. Mělo by však být na každém z nás, aby vhodnost takového rozhodnutí pořádně promyslel.

Americký obchodník Ward Nicholas Boylston na portrétu z roku 1767 v tzv. banyanu, oděvu inspirovaném japonským kimonem.

Hluboké kořeny kulturní apropriace

Kořeny kulturní apropriace sahají ještě mnohem hlouběji, dávno před moment, kdy se o konceptu začalo mluvit. Už v 18. století urození Evropané nosili variace na tradiční asijské (japonské a čínské) oděvy jako budoárové, tedy domácí oblečení. Oblíbeným doplňkem dam v 19. století byly zase indické šály s tradiční výšivkou.

V posledních letech se o kulturní apropriaci začalo mluvit i v souvislosti s jinými menšinami. Velkým tématem se staly černošské účesy. Ve středověku byly v Africe důležitou součástí kultury a ukazatelem společenského statusu, otrokům dovlečeným do Ameriky však vlasy holili.

Proto je dnes poněkud ožehavé, když se dredy či copánky zapletenými po africkém způsobu honosí celebrita jiné než černé pleti. Ostatně i japonská oděvní značka Comme des Garçons sklidila ostrou kritiku, když její novou kolekci v roce 2020 předváděli bílí modelové s těmito účesy.

Podobných příkladů najdeme řadu. Čas od času klidné vody módních magazínů rozbouří zpráva, že se některá značka pokouší vydělat na palestinském šátku keffiyeh, u nás známém jako „palestina“. Ten je nejen praktickým doplňkem, ale už od třicátých let minulého století také symbolem arabského patriotismu.

Arabové si jím maskovali tváře během povstání proti Židům a britské nadvládě v letech 1936–1939. V roce 2007 si ho vypůjčily firmy Balenciaga a Urban Outfitters, loni Louis Vuitton. Ten si na šátek přidal vlastní logo a prodával ho za 705 dolarů (asi 17 500 korun).

Za podobnou částku prodávala v roce 2019 firma Gucci dastár, turban spojený se sikhskou vírou. Pro jeden z největších módních domů to byla již několikátá kontroverze v onom roce.

Ještě větší pozdvižení vzbudil černý svetr s rudými rty na roláku, který připomínal blackface, karikaturu zesměšňující černocha. Firma tehdy najala manažerku, jejímž úkolem bylo do budoucna podobné incidenty ohlídat a předejít jim.

Módní značka Gucci stáhla z prodeje svetr, který údajně připomíná rasistické parodie černochů zvané blackface.

Cílem kritiků, zdá se, není zcela zakázat inspiraci menšinovou kulturou. Spíš jde o to, aby tvůrci nastudovali kontext a účely, ke kterým se daná věc originálně používá, a posoudili, zda je vhodné kopírovat třeba rituální a duchovní pomůcky.

A aby se k této inspiraci veřejně přiznali a výdělek neshrábli do vlastní kapsy, nýbrž jím menšiny a jejich tradice a řemesla podpořili. V nejlepším případě pak aby své kolekce tvořili přímo ve spolupráci s lidovými tvůrci a férově jim za to zaplatili.

Nejčtenější

Všechno bylo v hlavě. Dominika v Extrémních proměnách shodila 60 kilo

Dominika rozhodně není žádný gaučový povaleč. Žije na venkově, kde se stará o farmu a pole, i přesto váží 135 kilogramů. Jídlo je její hlavní útěchou a zároveň neporazitelnou nemesis. Pomoct se jí...

Nehty mohou varovat před nemocí. Upozorní na rakovinu, cukrovku i infarkt

Nehty mohou napovědět o zdravotním stavu mnoho. Od nedostatku vitaminů a minerálů až po vážné zdravotní problémy, včetně rakoviny. Na co si dát pozor?

Slovník generace alfa nejen pro rodiče. Co znamená skibidi, aura nebo sigma?

Zdá se vám někdy, že vaše děti mluví cizí řečí? Pokud u vás doma padají výrazy jako „skibidi toilet“, „rizzovat“ nebo „aura points“, máte čest se slangem generace alfa. Náš slovníček vám pomůže se...

Bratr fotbalisty Horvátha shodil 61 kilo. Extrémní proměny ho změnily k nepoznání

Karel Horváth je milující táta čtyř dětí a velký bojovník. Býval náruživý sportovec, ale před více než čtvrtstoletím mu vážná autonehoda převrátila život naruby. Rapidně přibral na váze, dopracoval...

Příběh Ladislava: Přítelkyně a můj syn si rozumí, já uvažuju o rozchodu

Před třemi lety jsem ovdověl a zůstal jsem sám s devítiletým synem. Oba nás smrt mé manželky těžce zasáhla. Bohužel se jednalo o nevyléčitelnou nemoc, bylo to rychlé a my se s tím museli vyrovnat....

Starali se o jednadvacet dětí, po letech snažení konečně čekají vlastní

Osmatřicetiletá Brittany Tylerová a její o šest let starší manžel Chris adoptovali čtyři děti a sedmnáct jich už prošlo jejich domovem v rámci pěstounské péče. O vlastního potomka se snažili dlouhá...

20. března 2025  8:39

Je silná, empatická a milující. I s mámou můžete být kamarádky

Celé dětství jste si myslela, že to přehání. Že vám zakazuje spoustu věcí, zbytečně moc radí a poučuje... Jenže pak jste dospěla a najednou vám to všechno začalo dávat smysl.

20. března 2025

Košile je základ šatníku. Nemusí být nudná a nemusí být s límečkem

Bez ohledu na typ postavy, módní vkus nebo životní styl by minimálně jednu košili měla mít v šatníku každá žena. Jedná se o univerzální kousek, který vynosíte na spoustu příležitostí. Jakou vybrat?

20. března 2025

Přestaňte se podceňovat. Znalost silných stránek pomůže najít štěstí a uspět

Umět se zdravě prosadit, nepodceňovat se, neupozaďovat, to je základ úspěchu snad ve všem, do čeho se člověk pustí, od vztahů po práci. Zkuste si udělat náš test, který vám odhalí, jak dobře znáte...

20. března 2025

Bratr fotbalisty Horvátha shodil 61 kilo. Extrémní proměny ho změnily k nepoznání

Karel Horváth je milující táta čtyř dětí a velký bojovník. Býval náruživý sportovec, ale před více než čtvrtstoletím mu vážná autonehoda převrátila život naruby. Rapidně přibral na váze, dopracoval...

20. března 2025

Tři sexuální revoluce. Vášnivým hrátkám daly zelenou plíseň, omyl i pilulky

Když si pan Fleming kdysi pěstoval na sklíčku plíseň, těžko ho tehdy napadlo, že jeho vynález rozproudí sexuální touhy lidstva. Přesto stojí objev penicilinu jako širokospektrálního antibiotika za...

20. března 2025

Mléko s probiotiky pro citlivá bříška: Vyzkoušejte Sunar Sensitive 2
Mléko s probiotiky pro citlivá bříška: Vyzkoušejte Sunar Sensitive 2

Když má miminko citlivé bříško, každá maminka hledá způsob, jak mu co nejlépe ulevit. Mléčná výživa Sunar Sensitive 2 obsahuje plnotučné mléko,...

Rýžové závitky s arašídovou omáčkou

Rýžové závitky s arašídovou omáčkou
Recept

Lehké

35 min

Lehké a lahodné rýžové závitky plné čerstvých surovin jsou ideální jako studený předkrm.

Nejoblíbenější je tvar číslo 79. Plastický chirurg o „pipinotéce“ i uříznutých malíčcích

Premium

Celý život na své ruce spoléhá, přitom je vůbec nešetří. Nebojí se cirkulárky, soustruhu ani brusky, dá dohromady autoveterána, doma opraví, co se dá. Stejně jako na operačním sále, kde dokáže sedět...

19. března 2025

Dubajská čokoláda, turecká pasta a nejlepší okurka. NEJ recepty ze sítí

Máloco má tak silný virální potenciál jako recepty. Zejména ty jednoduché, rychlé, ze surovin, které máme běžně doma. Ale také ty, které překvapí nějakým nečekaným použitím ingrediencí nebo jejich...

19. března 2025  15:29

Děti ve škole polévku nejedí, vaří se ze zvyku. Nahraďte ji třeba salátem, říká expertka

Premium

Anna Strejcová se svým týmem z organizace Zachraň jídlo provedla výzkum ve školních jídelnách. Zjistila šokující údaje: Třetina jídla skončí v popelnicích! Podfinancovaní zaměstnanci nejsou...

19. března 2025

Modelka miluje extravaganci, nahota je jí přirozená

Devětadvacetiletá modelka Jazzelle Zanaughtti se pro extravaganci narodila. Miluje výstřední oblékání i šokující make-up. Ani doma byste ji nepotkali v nudném pyžamu, teplácích a papučích. Být jiná...

19. března 2025  12:10

Jarní úklid i pročištění organismu. 5 tipů, jak oslavit příchod jara

Ve čtvrtek 20. března 2025 začne astronomické jaro. Tak spojte příjemné s užitečným a vedle jarního úklidu se můžete pustit i do některého ze způsobů, jak pročistit tělo i duši.

19. března 2025  9:37