Přírodní, veganská nebo bio? Zorientujte se v ohleduplné kosmetice

  • 0
Vegan, eko a bio, to jsou pojmy, které se ve světě krásy objevují stále častěji. Jenže proniknout do tajemství ohleduplné kosmetiky může být někdy skutečně oříšek. Jak se jednotlivé druhy kosmetiky liší a v čem se naopak prolínají?
Přestaňme býti sobecké, mějme více ohleduplnosti k naší planetě.

Šetrná k planetě

Trendy v kosmetice se stejně jako ty módní v posledních letech zásadně mění. Na obou frontách nejde aktuálně už jen o prvoplánový líbivý vzhled, více a více žen totiž začíná zajímat další stránka věci. 

Kladou stále větší důraz na udržitelnost, ekologii a s ní spojenou výrobu. A nejde jen o spotřebitele, ale také o jednotlivé společnosti, což je pozitivní. Malý krůček v tomto směru znamená hodně. Zasadíte se také za lepší zítřky? Pomůžeme vám vyznat se v jednotlivých pojmech.

Základem by měla být kosmetika, která není testována na nebohých tvorech.

Cruelty-free

Jde o označení, které v překladu doslova zní: „bez krutosti“. Znamená to, že daný výrobek ani jeho jednotlivé složky nebyly testovány na zvířatech. Ovšem pozor, neznamená to však za každou cenu, že obsah je přírodního původu.

„Evropská unie zakazuje samotné testování a prodej těchto výrobků, nicméně vynalézaví výrobci si vždy cestu najdou,“ vysvětluje Pavlína Kučerová ze společnosti BeautySense. 

Mnoho výrobků není „cruelty-fee“ z důvodu testování na úrovni jednotlivých složek produktu a zadáváním těchto testů subjektům mimo Evropskou unii. Pozor na výrobky, které se dovážejí z Asie. Například čínská vláda přetestování na zvířatech přímo nařizuje.

Šetrnou kosmetiku vaše pleť ocení.

Přírodní versus bio

Z pokladů země, pomyslel by si jeden, jenže to může být velký omyl. Nepleťme si dojmy s pojmy. Je pravdou, že při výrobě přírodní kosmetiky nesmí být používány syntetické látky, jako jsou škodlivé silikony, parabeny nebo ftaláty, ovšem biokvalitu to nezajišťuje. „Složky takového výrobku by měly být přírodního původu, přesto nemusí být nutně v bio kvalitě, tedy produktem ekologického zemědělství,“ vysvětluje Pavlína Kučerová.

Tip: Až příště půjdete vybírat svůj nový krém a uvidíte popisek „přírodní“, pak zbystřete. Zmást vás totiž může označení například „75 % přírodních látek“, které odvádí pozornost od faktu, že zbylých 25 % jsou pravděpodobně syntetické látky.

Jestli nechcete kosmetiku s žádnými nebezpečnými látkami, pak právě produkty z bio sekce jsou tím pravým pro vás. Veškeré rostlinné složky u tohoto typu výrobků musí být vyprodukovány pouze a jen ekologickým způsobem bez použití syntetických hnojiv a pesticidů. Pozornosti neunikají ani obalové materiály. I ty musí být biologicky rozložitelné nebo plně recyklovatelné. A další přidanou hodnotou je, že zde se netestuje na zvířatech.

Příroda má skutečně hodně co nabídnout.

Vegan

Schválně, jaké složení podle vás mají veganské výrobky? Možná by vás ani nenapadlo, že mnoho látek i v tomto případě pochází ze zvířat. Ne však získaných nehumánní cestou. Zmínit můžeme například lanolin, který má podobné vlastnosti jako vazelína, bohužel ta je z ropy, lanolin se ale získává z ovčí vlny. 

Ve vlasové kosmetice je zase populární keratin pocházející z rohů, kopyt či peří. Ve veganské kosmetice nenajdete ani ošemetný včelí vosk nebo živočišný kolagen. O tom, že není testovaná na zvířatech, se snad zmiňovat ani nemusíme.

Tip: Veganské mohou být nejen krémy, ale i tělová mléka, oleje, šampony, kondicionéry. K dostání je také široká škála dekorativních produktů.