Na flanelové vlně. Díky volbě prezidenta jsme znovu objevili stylové pohodlí

  • 26
Republikou v několika posledních týdnech rezonovalo jediné slovo: flanel. Charakteristické kárované košile oblékali fanoušci Petra Pavla a vdechli tak této „dřevorubecké” látce nový život. Avšak nemusíte být zrovna příznivcem nově zvoleného prezidenta, abyste si flanel zamilovali. Skýtá totiž plno výhod.

Američtí dřevorubci v typických flanelkách, Idaho, rok 1939.

Kde se flanel vzal?

Doma je tato měkká a teplá látka ve Velké Británii, přesněji ve Walesu. Místní farmáři nosili podobný materiál už v šestnáctém století. Jejich manželky přišly na to, že pokud se vlna počeše na obou stranách, získá na odolnosti. Šily se z ní všechny možné svršky, které byly poměrně hrubé a nejspíš pořádně kousaly.

Není náhoda, že se flanel objevil zrovna tady – až donedávna se vyráběl téměř výhradně z vlny a Britské ostrovy byly v oné době světovým tahounem v chovu ovcí.

Na přelomu devatenáctého a dvacátého století si ho oblíbili hlavně sportovci, především hráči kriketu, kteří nosili flanelové kalhoty ještě na sklonku milénia. To samé platí o dřevorubcích a dělnících na americké železnici, kteří trávili většinu času venku, vystavení nástrahám počasí.

Za největším boomem však stojí hlavně američtí hudebníci, včetně členů skupin Nirvana nebo Pearl Jam. Ti nedali dopustit na vzor kostky, který máme s flanelem neodmyslitelně spojený.

O původu samotného slova flanel toho víme žalostně málo. Jisté je pouze to, že se už dlouhá staletí používá ve všech možných jazycích včetně angličtiny, francouzštiny či němčiny.

Dnes se drtivá většina flanelu vyrábí z bavlny nebo bavlněných směsí, které taktéž získávají svůj hebký povrch počesáváním. Při jeho nošení se můžeme těšit všem výhodám přírodních materiálů: je prodyšný, citlivý k pokožce, zahřeje a dobře absorbuje vlhkost. V zimních měsících se zkrátka jen stěží můžeme zachumlat do čehokoli pohodlnějšího.

Na kovbojku si ve flanelové košili zahrála zpěvačka Nicole Scherzingerová.

Flanelové hrátky

Flanelku nosil na prázdninách u babičky nebo na chalupě snad každý. S tím, jak se materiál dostal opět na výsluní, ji však můžeme hrdě vynést i na veřejnosti. A je jedno, jestli bude jednobarevná či s barevnou kostkou. Flanelka je zkrátka nadčasovou stálicí, která dobře zapadne do překvapivě široké škály outfitů.

Obzvlášť dobře si rozumí s padnoucími džínami, vyššími kozačkami a třeba i výraznějším páskem. Výsledný outfit je ležérní, pohodlný a přitom z vás vyčaruje přitažlivou kovbojku. Dojem může ještě umocnit bunda nebo kabelka s třásněmi a klobouk s širokou krempou.

OBRAZEM: Módní hra začíná. Přivítejte ve svém šatníku nesmrtelnou kostku

V teplejších měsících ji můžete zkombinovat s plátěnými kalhotami a mokasínami, košili přitom ani do kalhot nemusíte zastrkovat. Není to ale jen ležérní obuv, která se k flanelce hodí – dobře budou vypadat těžké chelsea boots, boty na podpatku zase dodají outfitu punc nedbalé elegance.

Další možností je zastrčit košili do kratší sukně áčkového nebo kolového střihu. V kombinaci s punčochami a botami na podpatku jde o neodolatelně dívčí a rozverný model.

Pokud patříte mezi milovnice šatů, dejte šanci flanelovému kousku. Zvlášť oblíbený košilový střih s páskem sluší ženám všeho věku a tvarů. Zmínit musíme i hit posledních dvou sezon – shacket, tedy dlouhý flanelový kabátek, o kterém jsme psali zde.

Jak se o flanel starat?

Výrobky z flanelu vydrží v hezkém stavu klidně i dekádu. Stačí se jen o ně dobře starat. Perte je na šetrný program na čtyřicet stupňů a nesušte v sušičce.

Někteří nedají dopustit ani na měkká a teplá flanelová pyžama, případně i domácí úbory. A pokud si potrpíte na vyhřátou postel, dejte rozhodně šanci flanelovému povlečení, které je kvalitnější než třeba mikroplyš a nechá vaše tělo během noci dýchat.

Nosíte flanelovou košili? Hlasujte v anketě na další straně.

Nosíte flanelovou košili?

celkem hlasů: 378
, pro iDNES.cz