Natahování si blůzek a svetrů přes prsty – u dětí školou povinných běžný zlozvyk. To, co bývalo předmětem hubování rodičů, se letos změnilo v přednost. Téměř každá kolekce, která se představila na týdnech módy, zahrnovala alespoň jeden kousek s extrémně dlouhými rukávy.
Vlivné rukávy po kolena
Móda má často tendenci být víc efektní než praktická. Řada prvků, které se objeví na přehlídkových molech, zůstane z toho důvodu jen a pouze tam. I extrémně dlouhé rukávy bychom nejspíš zařadili do škatulky „nepraktické“. Poněkud překvapivě se však dokázaly protlouct i do běžného života.
Nikoliv poprvé a nejspíše ne naposledy. Své předchůdce má současný trend už v kolekci Comme des Garçons z roku 1992 či Rafa Simonse z roku 2001. Později se přidali Stella McCartney, Marc Jacobs, The Row a především v roce 2016 značka Vetements.
Seriál: Trendy, které letí |
Její kreativní ředitel Demna Gvasalia, který v současné době vede módní dům Balenciaga, tehdy rozbouřil již tak neklidné módní vody.
Kolekce plná oversize svršků včetně rukávů dosahujících až po kolena byla neobyčejně vlivná. A návrháři letos zřejmě dospěli k závěru, že uplynulo již dost času, aby na ni mohli s čistým svědomím navázat.
Většina zmíněných kolekcí měla něco společného – nesly se v duchu zdánlivě ušmudlaného streetwearu či punku, často byly unisexové. V těchto bodech se shodují s letošním trendem. Ten si k obrazu svému přetvořily značky jako Victoria Beckham, Bottega Veneta, Gucci a opětovně i The Row.
Oblékněte se ve stylu grungecore, okořeněné esence devadesátých let |
Prvek, který vnáší balanc
Předtím, než trend odsoudíme, je třeba zamyslet se nad tím, proč vůbec vznikl. Odpověď je jednoduchá – měl do outfitů vnést rovnováhu. Jak se můžete přesvědčit v naší galerii, dokonale vybalancuje například minisukni, slim džíny či upnutou pouzdrovou sukni. Rukávy nemusí dosahovat rovnou až na zem. Pro běžné nošení postačí, když skryjí aspoň první články prstů.
Mám dlouhé rukávy, nemůžu pracovatVe skutečnosti jsou extrémně dlouhé rukávy trendem ještě mnohem starším. Už středověká šlechta, a to jak ženy, tak i muži, dávala nepraktickými oděvy najevo svůj sociální status. Rovnice byla jednoduchá – dlouhé rukávy vadí při práci a dávám jimi tedy najevo, že práce není nic pro mě. Volné, splývavé rukávy, které se často k oděvu přivazovaly, jsou typické především pro 12. až 15. století. Bývaly podšité, bohatě zdobené a lemované kožešinou. |
Základem úspěchu je nepodlehnout pokušení a rukávy nerolovat. Měly by se nosit tak, jak tvůrci zamýšleli. Všelijaké módní hrátky jsou však povoleny. Obyčejné tričko se záměrně prodlouženými rukávy poslouží jako skvělý základ pro vrstvený outfit.
Oblečte na něj jiný, volnější top, klidně s nápisem nebo logem oblíbené kapely. Dobře bude vypadat i kombinace se zdánlivě upjatou vlněnou vestičkou, sakem či džínovou bundou. Pak už stačí jen doplnit kalhotami podle vašeho gusta, šněrovacími kotníkovými botami nebo kozačkami.
Zatímco pro některé jsou dnes vytahané rukávy symbolem zimy, ulice a potažmo i bídy, pro jiné naopak symbolizují ultimátní luxus. Luxus vypadat tak, jak sami chceme, bez ohledů na hlasy okolí, zkrátka nepůsobit za každých okolností jako ze škatulky.
A jak trend vnímáte vy? Troufli byste si na něj? Hlasujte v naší anketě.