Koloběh módy v nedávné době vyzvedl na vrchol styl devadesátých let. Díky sociálním sítím v čele s TikTokem objevila mladá generace kouzlo hudebních skupin jako Led Zeppelin, Deftones, Pearl Jam či Nirvana.
A jak se dalo čekat, její příslušníci se zhlédli i v tehdejších módních trendech, jejichž moderní pojetí dostalo název Grungecore. Videa s tímto označením mají v době vydání článku na TikToku více než 70 milionů zhlédnutí.
Co je to grunge?Grunge je hudební žánr, který se zrodil v 80. letech v Seattlu jako reakce na tehdejší moderní lehký rock. Oproti němu byl grunge drsnější, s pesimistickými texty a na první dobrou méně líbivý. Koneckonců i samotné slovo „grunge“ znamená „špinavý“ či „roztrhaný“. Jeho vyznavači nosili úplně obyčejné věci, na pozlátko nedbali. Přesto jejich styl nabyl téměř ikonický status. |
Vzkříšenou ikonou se stal Kurt Cobain, frontman skupiny Nirvana. Jeho ledabylý styl plný flanelových košil, roztrhaných džín, triček s provokativními nápisy a tenisek Converse inspiruje i dobrých třicet let po jeho smrti.
Oblibu si trend získává nejspíš i proto, že je nenáročný na finance a tudíž dostupný pro každého. Cosi „roztrhaného“, „špinavého“, zkrátka grunge v původním slova smyslu, se dá najít doma ve skříni, případně v každém secondhandu. Díky tomu je i udržitelný – což je věc, na které si mladá generace zakládá víc, než kterákoliv před ní.
Avšak i slavné značky již stihly pochytit tuto zbrusu novou slabost mládeže. Grunge do svých nových kolekcí zařadily firmy jako Adidas či Supreme. Objevil se i na světových molech na přehlídkách značek Burberry, Knwls a především Bottega Veneta.
Modely poslední jmenované značky předváděla mimo jiné i Kate Mossová, ikona mezi modelkami devadesátých let, které je grunge móda velice blízká. Na mole se tehdy objevila v džínách, tričku a flanelce. Nic nemohlo lépe do světa vykřičet zprávu, že grunge je zpět.
Cílem je působit nedbale
A jak se tedy grungecore nosí? Cílem je potlačit siluetu, působit nenuceně a možná i trochu omšele. Základem jsou proto oversize kousky, především v černé, šedé a tmavě modré barvě. Jediné barvy, které si kovaní grungeři pouštějí do šatníku, se objevují na tartanových sukních a košilích.
Na rozdíl od grunge 90. let si současný trend zakládá na kontrastech: ve zdánlivě ledabylém outfitu tak můžeme často postřehnout výrazný šperk a místo obyčejné bavlněné košile třeba její hedvábnou obdobu. Přibyly i barvy a vzory, jsou však decentní a většinou v tmavé paletě.
Tradiční syrovost grunge je nově možné vyvážit jedním elegantnějším kouskem: rovnými kalhotami, hezkou kabelkou, halenkou s nabíranými rukávy či koženkovou sukní.
Kromě klasických kousků, jako je už zmíněná flanelka, vybělené džíny či tričko s úderným nápisem, se u fanoušků grungecoru těší oblibě i některé novinky. Především shacket, tedy jakýsi hybrid mezi košilí a kabátem, a volné cargo kalhoty s velkými kapsami.
Mezi doplňky frčí takřka cokoliv, co je opatřeno výrazným řetězem: od náhrdelníků přes náramky až po kabelky a boty. Stále se tak na špici trendů mezi obuví drží loafers, mohutné mokasíny často zdobené řetězem, a osvědčená klasika: glády či traktory na hrubé podrážce.
Pět osvědčených outfitů ve stylu grungecore
|
Ať už je vám grunge blízký či nikoliv, módní styl v jeho duchu je díky všem těmto kouskům ideálním spojencem pro sychravé podzimní dny. Vzhledem k tomu, že jeho cílem je působit nedbale, si navíc můžete každé ráno pár minut přispat a pak vesele nahodit to, co vám zrovna padne pod ruku.