Boty Crocs: ošklivé a milované

Boty Crocs: ošklivé a milované | foto: Crocs

Fenomén legendárních Crocs. Jak se z bot na vodu stal celosvětový hit

  • 52
Jedni ji milují, druzí nenávidí. A jen málokterý kousek dokáže vzbudit podobné kontroverze jako obuv značky Crocs. Plastové boty jsou unikátní nejen designem, ale jsou prý i extrémně pohodlné. Proto se dostaly do šatníků milionů lidí po celém světě a do hledáčku předních módních značek.

Těchto bot si zkrátka nelze nevšimnout. Obzvláště pokud natrefíte na model v zelené, modré, růžové nebo oranžové barvě, které na svého nositele upozorní i několik desítek metrů dopředu. Někdo si právě v té barevnosti libuje, ale pro mnoho dalších je v kombinaci s poněkud rozložitějším tvarem symbolem ošklivosti. Obzvláště lidem z módní branže se už jen při zmínce o nich ježí vlasy.

„Jako módní stylistka bych uvalila embargo na tento druh bot a mimo zahrádky a nejbližšího okolí rybníků bych někoho takto obutého snad i pokutovala. A nejsem rozhodně sama,“ vyjádřila se už před lety Cindy Kerberová, módní redaktorka magazínu Vogue CS. A dodala: „Mimochodem, potkali jste někdy někoho, komu by alespoň trochu slušely? Léta marně takového člověka hledám a velmi pochybuji, že někdo takový vůbec existuje.“

„Nevkusná obuv ve všech variantách. Strašná móda,“ přidává se na Facebooku i jedna ze čtenářek OnaDnes.cz Laura Koubová. „Něco takového bych si na nohu v životě nevzala,“ doplňuje diskuzi Irena Bernatová. 

Faktem však zůstává, že si tyto plastové boty vydobyly své pevné místo v módním průmyslu. Za zahrádek a koupališť se postupně dostaly i do ulic, do kanceláří a dokonce i do hor. Když firma před několika týdny oznámila, že zavírá své továrny v Mexiku a Itálii, spustila se lavina zděšených dotazů, zda to znamená úplný konec výroby. Společnost pak musela vydat oficiální prohlášení, ve kterém zákazníky uklidnila, že se s oblíbeným kouskem loučit zatím nemusí a že jde pouze logistický krok. Veškerá výroba se přesunuje k do Asie.

Je paradoxem, že boty z pěnové pryže původně sloužily jachtařům, kteří během svých sportovních aktivit potřebovali neklouzavou obuv odolnou proti slané vodě. Tři kamarádi z amerického Colorada si je oblíbili natolik, že si od původního výrobce, firmy Foam Creation, koupili licenci a začali je postupně vylepšovat. Prvních 200 párů pak vypustila na trh v roce 2002. O pět let později byla zaregistrována ochranná známka a logo Crocs. Název odkazuje k obojživelníkovi, který je extrémně odolný.

Gumové pantofle značky Crocs jsou pohodlné a zároveň nedeformují chodidlo.

Podnikatelé společně s týmem odborníků vyvinuli patent na technologii Croslite. Jejím základem jsou uzavřené buňky pěnové pryskyřice, díky kterým se obuv vytvaruje podle nohy konkrétního nositele, zároveň zůstává prodyšná a neklouže. Navíc jsou croscy velmi lehké a díky antibakteriálnímu materiálu v nich nezapáchají nohy.

K původnímu modelu připomínajícímu dřevák se postupně přidaly další: žabky, baleríny, ale také gumáky, sněhule a dokonce i lodičky. S trochou nadsázky se tedy dá tvrdit, že si z modelů s logem krokodýla můžete poskládat celý botník. A jsou lidé, kteří to dělají.

„Já jsem crocs maniačka. Klasické mám na zahradu, pak mám čtvery baleríny a v ničem jiném už roky nechodím. Nosím je k riflím, šortkám, sukni i šatům, mám holinky i sněhule. To samé děti, sněhule, balerínky, holinky jsme zatím nenašli lepší. Jsou lehoučké, vydrží snad všechno, běžně je peru v pračce. A stále číhám na různé akce, abych pořídila další,“ vypočítává jejich výhody čtenářka OnaDnes.cz Petra Novotná.

„Mám doma už slušnou sbírku. Koupila jsem si jako první obyčejné žabky a pak už to jelo. Nyní mám od pantoflí přes baleríny až po boty zimní. Až na jednu výjimku jsem maximálně spokojená. Ty jedny nosím jednou ročně a pokaždé z nich mám puchýře, říkám jim „pouťové“,“ doplňuje Barbora Mykinová.

Neónové balerínky s otevřenou špičkou, Crocs
Tyrkysové plastové balerínky s otevřenou špičkou, Crocs

„Tyhle boty mě zachránily. Mám problémy s patami a tato obuv je jediná ve které mě nohy nebolí,“ chválí Štěpánka Hájková Cendelínová na sociálních sítích. 

Právě pohodlí a takřka nezničitelnost jsou podle milovníků této obuvi její největší benefity. Proto jí podléhají i ti, kteří jsou k ní zpočátku skeptičtí. „V roce 2012 jsem je viděla poprvé a říkám si: fuuuj, co to je? Pak jsem si jedny objednala ze zvědavosti a jsou boží. Mám balerínky, žabky, klasické nazouváky, zimní sněhule a jedním slovem je miluju,“ popisuje Jana Jandyska Povolná.

„Nejdřív jsem je zavrhovala, ale nakonec jsem si je zamilovala poté, co jsem v nich odskákala i rockový fesťák. Pokud se koupí originál, tak jsou to super boty,“ přidává svoji zkušenost Renata Fojtíková.

Tak ošklivé, až jsou hezké: gumové sandály s aplikacemi, Christopher Kane x...
Růžové nazouváky na platformě pocházejí z dílny módní značky Balenciaga.
Rozpustilý zvířecí design má na svědomí skotský návrhář Christopher Kane.

Naráží na fakt, že se na trhu vyskytuje mnoho nekvalitních padělků, které kopírují design boty s logem krokodýla. Jenže většinou jsou vyrobeny z obyčejného plastu, takže se nedokážou přizpůsobit noze a ta se v nich potí a klouže, protože nedýchá. Jejich časté nošení nám může přivodit zdravotní problémy.

Pozornost však přitahují i opačným směrem. Někteří módní tvůrci je po svém vylepšují a zařazují do svých exkluzivních kolekcí. Velký poprask způsobil skotský designér Christopher Kane, který během prezentace kolekce jaro/léto 2017 vyslal své manekýny na molo ve slušivých outfitech a plastových nazouvákách ozdobenými třpytivými kameny. Značka s návrhářem spolupracovala i na dalších pestrobarevných designech. Zatím poledním společným počinem jsou plastové střevíčky na podpatku, které se do prodeje dostaly na začátku roku 2018 a okamžitě se vyprodaly.

Návrháře následovala i španělská značka Balenciaga, která přidala platformu. Vlastní kolekci Crocs představila i herečka Drew Barrymorová. 

Zdá se tedy, že plastové boty definitivně zásahly veškerý módní svět, který nám tak dává požehnání nosit je ke všemu. Nikoliv pouze k teplákům a šortkám na zahradu, ale i k sukni na pracovní schůzku. Jde pouze o to, vybrat si vhodný model. „Univerzální bota, holka pro všechno,“ uzavírá čtenářka Andrea Procházková.