Řada antických bohyň se díky Marii Grazii Chiurri procházela po mole v Rodinově...

Řada antických bohyň se díky Marii Grazii Chiurri procházela po mole v Rodinově muzeu v Paříži letos na začátku července. | foto: Profimedia.cz

Zbytek roku se ponese v řeckém stylu. Dior v nové kolekci vzkřísil antiku

  • 0
Teploty šplhají přes třicítku a vy se neustále vaříte? Poraďte si s horkem ve stylu starověkých Řekyň a Římanek: v přírodních látkách a úsporných, vzdušných šatech. Nejde jen o praktickou stránku. Zásahem módního domu Dior jsou letos antické střihy a motivy mimořádně módní.

Dát zelenou antickým střihům znamená nebát se vystavit křivky v dlouhých, přiléhavých šatech a nechat kůži probleskovat mezi bohatými záhyby látky. Avšak existuje i konzervativní způsob, jak uchopit antický trend. Už jste někdy slyšeli o tzv. meandru?

Přirozená krása antické bohyně

Jako antické sochy z toho nejčistšího mramoru působily modely Dior Haute Couture na podzim tohoto roku, představené 3. července na přehlídce v pařížském Musée Rodin. Neutrální barvy střídmě doplňovaly metalické odlesky a i střihy byly spíše rovné, přiléhavé, s rozevlátými rukávy a plisovanými sukněmi.

Celou přehlídkou se nesl důraz na jednoduchost a přirozenou krásu. Jak modelek, tak i použitých materiálů a zpracování.

Seriál: Trendy, které letí

Maria Grazia Chiurri, kreativní ředitelka módního domu Dior, se při tvorbě kolekce inspirovala řeckým a římským uměním a – nutno podotknout – zidealizovaným obrazem tehdejší ženy, silné a zároveň romantické. Od návrhářky, která vyrostla v Římě, vlastně ani nejde o překvapivý krok.

Modelky, které její výtvory předváděly, se tentokrát obešly bez přehnaného make-upu, prim hrála přirozená krása. I jejich účesy, vpředu hladké a vzadu zapletené, odrážely ducha starověkého Středomoří. Přehlídka tak ohlásila velký návrat antických střihů a vzorů do módy.

Máte široké boky? Tak je ukažte. Módní trendy se letos inspirují rokokem

Starověk v kýčovitém podání

Abychom byli úplně přesní, nikdy vlastně z módy tak úplně nevyšly. Navazovalo na ně středověké oblečení, renesance a později empír. I když se zaměříme čistě na moderní dějiny, Maria Grazia Chiurri rozhodně není prvním ani posledním tvůrcem, který se inspiroval antickým stylem.

Stále je přitom z čeho čerpat. Jak vypadalo oblečení v Řecku a Římě před více než dvěma tisíci lety, si můžeme živě představit díky ohromnému množství dochovaných vyobrazení: soch, váz i mozaik.

Lagerfeldova kolekce na rok 2018 byla antičtější než antika.

Když před šesti lety představil Karl Lagerfeld svou antickou kolekci vytvořenou pro Chanel (jednalo se mimochodem o jednu z jeho posledních), rozplýval se nad antickou krásou: „Měřítka krásy v antickém Řecku jsou stále platná. Nikdy nikdo nepřišel s krásnějším ideálem ženy.“ Svou kolekci pojmenoval Modernita antiky a modelky nechal procházet mezi ruinami starověkého chrámu.

Svým obdivem si však nezadal s tragicky zesnulým italským návrhářem Giannim Versace, který si kus řecké historie zvolil dokonce jako své logo – řeč je samozřejmě o ikonické hlavě medúzy. Versaceho tvorba odkazovala, a v rukou jeho následníků stále odkazuje, ke starým antickým vzorům. Byť tak trochu kýčovitým způsobem.

Gianni Versace: odvážný Mozart mezi návrháři, který oblékal milenky

Stovky let staré módní dědictví

Na skutečně antický styl oblékání bychom si ale dnes zvykali asi jen těžko. Oděvy se tehdy nešily, lidé na sebe pouze aranžovali kusy látky, které držely na svém místě díky jehlicím, sponám a opaskům. Právě díky tomu spadalo oblečení dolů v bohatých záhybech, které dodnes podněcují fantazii návrhářů.

Móda žen a mužů se lišila jen v drobných detailech a nejčastěji používanými látkami byly len a vlna. Barvily se indigem, šafránem nebo rostlinou zvanou mořena barvířská. Také v tomto bodě se můžeme inspirovat i dnes. Přírodní látky jsou šetrné k pokožce a nechávají tělo dýchat, proto jsou na léto ideální. V roce 2023 se můžete spolehnout i na bavlnu, hedvábí, viskózu, modal či šambré.

Zahalte se do šambré či lyocellu. Známe 9 nejlepších materiálů na léto

Dnes už si ani neuvědomujeme, kolik kousků z našich šatníků nosili už staří Řekové a Římané. Kromě šatů s řasením nebo „vodou“ ve výstřihu jsou to třeba i topy na jedno rameno, sandály „gladiátorky“ či květinové věnce a ozdoby do vlasů.

Top s meandrovým vzorem

Na antickou vlnu se můžete naladit ještě jedním způsobem. Zkuste se poohlédnout po kousku s motivem meandru. Jde o ornament, který jste nejspíš viděli už mnohokrát (nejen) na dovolené v Řecku. Nejspíše znázorňuje vlny a jméno dostal podle řeky Maeander (Velký Menderes), nacházející se v dnešním Turecku.

Už před stovkami let se používal v architektuře, umění, ale i na oblečení a špercích. Jeho popularita časem neklesla, naopak. Dodnes ho najdete na celé řadě doplňků a oblečení. Zvlášť oblíbený je jako lemovka šatů a halenek.

Antika nám slouží jako vzor, na skutečné oděvy z té doby bychom si však zvykali asi jen těžko.

Slovníček řecké antické módy

  • Chitón – spodní prádlo, nošené muži i ženami. Jednalo se o kus lněné nebo vlněné látky, obtočené kolem těla a přichycené sponou.
  • Himation – svrchní oděv z těžší látky, který se nosil přes chitón. Měl obdélníkový tvar a v záhybech splýval pod kolena či ke kotníkům. Nejspíš byl, alespoň u vyšších vrstev, nápadně barevný a bohatě zdobený výšivkou.
      • Chlamys – svrchní oděv, často vlněný, sahající po kolena. Nosil se přes levé rameno
      • Peplos – ženský oděv z dlouhého pruhu látky, spojený na ramenou sponami. Na oblibě ztratil s rozšířením chitónu.
, pro iDNES.cz