Navzdory místním povolila radnice těžařům písku napojení na svou cestu

  15:11aktualizováno  15:11
Firma, která chce u přerovské místní části Žeravice otevřít ložisko písku pro dostavbu dálnice D1, je o krok blíž k povolení. Město jí umožnilo napojení na svou cestu. „Těžbu tak budeme mít pod kontrolou,“ tvrdí radní. Místní jsou ale proti.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Dušan Boucný/Moravský ornitologický spolek

I přes odpor místních obyvatel vyšli přerovští zastupitelé vstříc těžařům a vzniku malé pískovny u Žeravic. Na posledním jednání souhlasili s tím, aby se firma připojila na městskou silnici, po které se vytěžený písek bude odvážet.

Lidé z této čtvrti přitom chtěli, aby město nezbytný souhlas odmítlo dát a těžbě tak zabránilo. Přerovská koalice své kroky hájí tím, že zvolila menší zlo. Těžaři by se podle ní mohli napojit jinou cestou a radnice by pak ztratila možnost práce ovlivňovat.

Spolumajitelkami firmy jsou dcery bývalého primátora Lajtocha

Otevřít tzv. zemník chce v Žeravicích společnost Triko. Ta je zajímavá tím, že jejími spolumajitelkami jsou dcery bývalého primátora Jiřího Lajtocha. On sám byl dříve zmocněncem, který společnosti pomáhal vyřídit územní rozhodnutí.

U Žeravic firma plánuje vytěžit 66 tisíc tun písku, který najde využití na dostavbě dálnice D1 kolem Přerova. Z posledního rozhodnutí zastupitelů nemají Žeravičtí žádnou radost.

„Nechceme, aby se tu otevírala další díra, protože už dnes je kolem nás spousta ekologických zátěží,“ řekla předsedkyně výboru této místní části Ludmila Landsmannová.

U Žeravic je už nyní skládka odpadu, kompostárna, která se právě rozšiřuje, a v bývalé obalovně úložiště zeminy stavební firmy. Místním se dříve podařilo zabránit otevření velké pískovny v části zvané Lapač a dodnes je děsí zmínka o jakékoliv další těžbě v sousedství. Obávají se hlavně o ovzduší.

„Zemník bude na kopci, kde foukají větry ze všech stran. Už nyní jsou u nás prachové částice ve vzduchu zvýšené, tímto se ovzduší jenom zhorší,“ upozornila Landsmannová.

Souhlas zastupitelů s připojením zemníku k městské silnici je posledním dokladem potřebným k tomu, aby mohlo pokračovat územní řízení.

„To je přerušené už od jara, pořád čekáme na souhlas vlastníka komunikace. Až nám ho doloží, řízení poběží dál,“ potvrdil šéf přerovského stavebního úřadu Pavel Juliš.

Městští zastupitelé o zemníku asi hodinu bouřlivě diskutovali, nakonec s ním souhlasili pod podmínkou, že stavebník po ukončení těžby cestu opraví. Odhlasovali také, že město bude v územním řízení trvat na důsledném vypořádání připomínek obyvatel Žeravic.

„Je pořád lepší, když si tam město dá připomínky a plnění podmínek bude moci kontrolovat, než když nebude moci dělat nic,“ podotkl radní Bohumír Střelec z hnutí ANO, který materiál na zastupitelstvo předkládal.

Narážel tak na fakt, že firma Triko má možnost napojit zemník i jinudy. Stálo by ji to sice víc peněz, ale podmínky města by pak nemusela plnit.

Žeravičtí mimo jiné apelují na to, aby odpovědní úředníci hlídali, zda otevření zemníku neohrozí podzemní vody, které jako jediný zdroj sytí studny chatařům v nedaleké rekreační oblasti.

„V projektové dokumentaci je uvedeno, že těžba bude končit metr nad hladinou podzemní vody. Máme obavu, že může dojít k poškození pramene, zmenšení nebo i vymizení podzemního toku. Rizikem je i znečištění z těžby a nákladní dopravy,“ popsala šéfka místního výboru Landsmannová.

Jednatel firmy Triko Peter Chantúr již dříve uvedl, že společnost má k dispozici odborné posudky včetně rozptylové studie, které potvrzují, že těžba vyhoví všem normám. Z jeho pohledu společnost naopak životnímu prostředí pomůže.

„Z naší skládky je to na stavbu necelých 1 500 metrů. Auta neprojedou žádnou vesnicí, pouze sjedou dolů z kopce. Kdyby vozily písek například z Podhůry, budou jezdit přes několik obcí,“ uvedl Chantúr.

Původně měl písek ze Žeravic posloužit na stavbě mimoúrovňového křížení silnice a železnice v Přerově - Předmostí.

Ta už ale začala a materiál se na ni vozí odjinud. Žeravický písek tak má nyní skončit na stavbě posledního úseku páteřní české dálnice z Přerova do Říkovic. Ten však ještě nemá všechna potřebná povolení.

Nejčtenější

Tři muži zemřeli, za srážku aut na Olomoucku může zřejmě předjíždění

Tři lidé zemřeli při nehodě u Dubu nad Moravou na Olomoucku. Dalších pět lidí...

Tři muži zemřeli ve čtvrtek odpoledne při nehodě aut u Dubu nad Moravou na Olomoucku. Dalších pět lidí se zranilo. Na...

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, zasáhl ji elektrický proud

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, v polovině výšky ji zasáhl elektrický...

Vrtulník letecké záchranné služby vzlétl v sobotu kolem poledne na Prostějovsku pro dívku, která lezla na...

Mladík odháněl od dívky dotěrného muže, za rány pěstí mu hrozí trest

Ilustrační snímek

Hned dva zápisy do trestního rejstříku hrozí mladému muži, který se na Přerovsku příliš rázně zastal obtěžované dívky....

Obec povstala proti testování pojízdné spalovny pneumatik

Pneumatika

Obyvatelé Mrskles na Olomoucku nechtějí být součástí testování prototypu stroje na zpracování ojetých pneumatik. „Bez...

Další z rubriky

VIDEO: Ani spáru. Most ze stovek kubíků betonu dělníci vylévají naráz

Stavaři betonují nosnou konstrukci mostu na Komenského ulici v Olomouci. Most...

Dvě betonárny jedou naplno, třetí je připravená v záloze. Od brzkého rána najíždějí do centra Olomouce plné...

Přerované nechtěli utrácet a nosili si punč, pořadatel vánočních trhů končí

Odraz Velkého náměstí v Hradci Králové na vánočním stromku

Brněnská firma RK Invest už po dvou letech končí s organizováním vánočních trhů na náměstí TGM v Přerově. Tvrdí, že to...

Navzdory všemu. Nadšenec zachránil staré nádraží odsouzené k demolici

Budovu místního nádraží v Náměšti na Hané se snaží zachránit před demolicí...

Překvapivý zvrat nastal v osudu bývalé nádražní budovy v Náměšti na Hané. Ještě nedávno jí hrozilo bourání, teď se...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz