Těžbu písku u Přerova lidé odmítají, spojku s úřady dělal firmě exprimátor

  4:51aktualizováno  4:51
Nejen obavy místních o životní prostředí, ale i zajímavé politické souvislosti rozvířily zvěsti o těžbě písku v přerovské místní části Žeravice. S těžařskou firmou usilující o otevření malé pískovny je spojeno jméno bývalého primátora z ČSSD Jiřího Lajtocha.

Bývalý primátor Přerova a senátor za ČSSD Jiří Lajtoch. | foto: Petr JanečekMF DNES

Žádost těžařů, kteří mají zásobovat stavbu mimoúrovňové křižovatky v přerovské čtvrti Předmostí, v minulosti město zamítlo. S novým vedením radnice se ale situace změnila.

Těžařská firma, v níž mají podíl dcery exprimátora Lajtocha, podala žádost znovu krátce po loňských komunálních volbách. Do rady se s vítězným ANO vrátila ODS, dřívější dlouholetý koaliční spojenec Lajtochovy ČSSD. A radní byli tentokrát vstřícnější.

Schválili využívání městské cesty, která k pozemku se zásobami písku vede a je klíčem k zahájení těžby. A to i navzdory protestům lidí z Žeravic i přerovské opozice.

Otevřít takzvaný zemník chce v Žeravicích společnost Triko. V její vlastnické struktuře figuruje s dvaceti procenty firma Hiko MP Trade, která patří oběma dcerám Jiřího Lajtocha. Sám exprimátor byl dříve zmocněncem, který za firmu Triko jednal s úřady.

„Známosti ODS a ČSSD v Přerově na politické úrovni stále fungují. Domnívám se, že někteří radní mají snahu záměr prosadit,“ řekl Jan Horký, lídr opozičního hnutí Společně pro Přerov a Piráti.

Byl jsem požádán o pomoc, tvrdí bývalý primátor

Na mysli má Horký především současného náměstka primátora za ODS Michala Záchu, jenž měl stejnou funkci i v době, kdy byl primátorem Lajtoch. Zácha nicméně odmítl, že by staré vazby hrály v jeho rozhodování roli.

„K architektu Horkému, až bude o cokoliv žádat, se budu chovat stejně jako k Jiřímu Lajtochovi nebo jiným. Buďme profesionálové. Exprimátor (Vladimír Puchalský – pozn. red.), když byl v opozici, také za mnou chodil jako za náměstkem a vždycky jsem ho přijal,“ řekl.

Za minulého vedení města Lajtochovo angažmá těžařům moc nepomohlo. „Se záměrem jsme nesouhlasili. Už v té době jsme věděli, jak firma Triko nakládá se starým lomem, který dodnes nerekultivovala, a znali jsme i názor místního výboru, který byl proti,“ popsal Horký, jenž byl do loňska jedním z radních.

Jiří Lajtoch popřel, že by pro firmu Triko lobboval. „Byl jsem požádán o pomoc s vyřizováním územního rozhodnutí na zemník v Žeravicích ve správním řízení, neboť místní politici vstupovali do výkonu státní správy. Vše probíhá v souladu se stavebním zákonem,“ popsal exprimátor.

Lajtoch ovšem není jediný „problém“ náměstka Záchy. Jednatelem firmy Triko je Jaroslav Štička, jehož jméno figuruje v orgánech ještě jiné společnosti – stejně jako Záchovo. Firma se jmenuje Eko-invest Morava, Štička je místopředsedou představenstva a Zácha členem dozorčí rady.

Náměstek na dotaz nejdříve reagoval tak, že s firmou nijak nespolupracuje, protože už před lety požádal o zrušení své funkce. Jenže podle aktuálně platného výpisu z obchodního rejstříku se tak nestalo.

„Od roku 2013 s touto firmou nemám nic společného, ale legislativní opak je pravdou. Je má hloupost, že jsem si to nezkontroloval. Souvislost se zemníkem to ale nemá žádnou,“ uvedl později Zácha.

Místní se bojí o krajinu i prameny podzemní vody

Ložisko písku, které chce firma Triko vytěžit, je blízko třídírny odpadů a kompostárny v Žeravicích. Množství materiálu těžaři odhadují na 66 tisíc tun. Místním se už dříve podařilo zabránit otevření velké pískovny v části zvané Lapač a dodnes je děsí zmínka o jakékoliv jiné těžbě v sousedství.

„Nechceme mít za domy haldy navýšených kopců, které tam nikdy nebyly. Chceme, aby tu zbyla i normální krajina,“ vysvětlila předsedkyně komise místní části Ludmila Landsmannová.

Lidé se podle ní nebojí jen zhoršení kvality ovzduší, ale také toho, že přijdou o prameny podzemní vody.

„Je nasnadě, že vznik deset metrů hluboké jámy bude mít dopad na podzemní vody. Zvláště když má těžba končit pouhý metr nad jejich hladinou,“ uvedla Landsmannová.

Využití naší skládky je mnohem ekologičtější varianta, říká firma

Druhý z jednatelů firmy Triko Peter Chantúr tvrdí, že společnost má k dispozici odborné posudky včetně rozptylové studie, které potvrzují, že těžba vyhoví normám. Z jeho pohledu firma naopak životnímu prostředí pomůže.

„Z naší skládky je to na stavbu necelých 1 500 metrů. Auta neprojedou žádnou vesnicí, pouze sjedou dolů z kopce. Kdyby vozily písek například z Podhůry, budou jezdit přes několik obcí,“ uvedl Chantúr.

K tomu, aby těžba mohla začít, chybí těžařům jediné – přístupová cesta. Ta, která k jejich pozemku v Žeravicích vede, patří Přerovu. Radní s jejím využitím souhlasili už v lednu. Dokonce pověřili úředníky, aby připravili smlouvu. Podle Záchy to však souhlas se vstupem těžařů na městský pozemek nebyl.

„Dali jsme za úkol nachystat koncept smlouvy, ve kterém se bude říkat, za jakých podmínek bude odbor majetku ochoten povolit vstup, jestli se nám to vyplatí, nebo ne,“ tvrdí.

Návrh smlouvy už se na další radu nedostal, podle Záchy proto, že firma Triko vzala zpět původně navržené řešení.

Mezitím o plánu jednali zastupitelé a opozici se podařilo prosadit návrh na vznik odborné pracovní skupiny, která otázku zemníku posoudí. A také to, že napříště už to bude pouze zastupitelstvo, které se bude těžbou písku zabývat.

Nejčtenější

Dluhonice blokující dostavbu D1 už Babišovi nevěří, náhrady jim nezaručil

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš se v Poslanecké sněmovně vyjádřil k auditu...

Lidé z Dluhonic na kraji Přerova už nevěří, že se od premiéra Andreje Babiše dočkají slíbených kompenzací za to, že...

Britové mu říkali osamělý vlk, bouřlivák z Hané se stal nezkrotným esem RAF

Rodák z Hané Josef František byl mnohokrát vyznamenaný letec britského...

Přesně před 79 lety, 21. června 1940, připlul do Velké Británie rodák z Hané Josef František. Za každou cenu chtěl...

V kauze zapáleného skladu textilu v Olomouci je stopa sponzora Hizballáhu

Požár zachvátil velký sklad textilu v ulici Matěje z Janova v Olomouci (25....

Za případem jednoho z největších požárů v Olomouci posledních let se skrývá pozoruhodný příběh znesvářených...

Muže nebavilo čekat a ujel zmatené manželce, zaměstnal strážníky tří měst

Ilustrační snímek

Strážníky hned ze tří měst Olomouckého a Pardubického kraje zaměstnal osmdesátiletý senior, který zavezl daleko od...

Na Libavé nuceně přistál vrtulník s pěti vojáky, stroje Mi-24 nesmí létat

Bojové vrtulníky Mi-24 Vzdušných sil Armády České republiky (ilustrační snímek)

Ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá na Olomoucku musel nuceně přistát bojový vrtulník české armády Mi-24 s pěti...

Další z rubriky

Úřady se přou o vznik střelnice, stavějící policista mezitím navýšil valy

Pohled na několikametrové valy u Hradčan-Kobeřic na Prostějovsku v místech, kde...

Krajský úřad Olomouckého kraje na popud úřadu ombudsmanky prověřuje postup prostějovského stavebního úřadu v kauze...

Vrtulníky Mi-24 zase mohou létat, vyšetřování na Libavé vyloučilo závadu

Bojový vrtulník Mi-24/35 211. taktické letky (takzvané tygří letky) Vzdušných...

Od středy nesměla armáda poslat do vzduchu žádný ze svých bojových vrtulníků Mi-24. Důvodem bylo nucené přistání...

V kauze zapáleného skladu textilu v Olomouci je stopa sponzora Hizballáhu

Požár zachvátil velký sklad textilu v ulici Matěje z Janova v Olomouci (25....

Za případem jednoho z největších požárů v Olomouci posledních let se skrývá pozoruhodný příběh znesvářených...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz