Těžbu písku u Přerova lidé odmítají, spojku s úřady dělal firmě exprimátor

  4:51aktualizováno  4:51
Nejen obavy místních o životní prostředí, ale i zajímavé politické souvislosti rozvířily zvěsti o těžbě písku v přerovské místní části Žeravice. S těžařskou firmou usilující o otevření malé pískovny je spojeno jméno bývalého primátora z ČSSD Jiřího Lajtocha.

Bývalý primátor Přerova a senátor za ČSSD Jiří Lajtoch. | foto: Petr JanečekMF DNES

Žádost těžařů, kteří mají zásobovat stavbu mimoúrovňové křižovatky v přerovské čtvrti Předmostí, v minulosti město zamítlo. S novým vedením radnice se ale situace změnila.

Těžařská firma, v níž mají podíl dcery exprimátora Lajtocha, podala žádost znovu krátce po loňských komunálních volbách. Do rady se s vítězným ANO vrátila ODS, dřívější dlouholetý koaliční spojenec Lajtochovy ČSSD. A radní byli tentokrát vstřícnější.

Schválili využívání městské cesty, která k pozemku se zásobami písku vede a je klíčem k zahájení těžby. A to i navzdory protestům lidí z Žeravic i přerovské opozice.

Otevřít takzvaný zemník chce v Žeravicích společnost Triko. V její vlastnické struktuře figuruje s dvaceti procenty firma Hiko MP Trade, která patří oběma dcerám Jiřího Lajtocha. Sám exprimátor byl dříve zmocněncem, který za firmu Triko jednal s úřady.

„Známosti ODS a ČSSD v Přerově na politické úrovni stále fungují. Domnívám se, že někteří radní mají snahu záměr prosadit,“ řekl Jan Horký, lídr opozičního hnutí Společně pro Přerov a Piráti.

Byl jsem požádán o pomoc, tvrdí bývalý primátor

Na mysli má Horký především současného náměstka primátora za ODS Michala Záchu, jenž měl stejnou funkci i v době, kdy byl primátorem Lajtoch. Zácha nicméně odmítl, že by staré vazby hrály v jeho rozhodování roli.

„K architektu Horkému, až bude o cokoliv žádat, se budu chovat stejně jako k Jiřímu Lajtochovi nebo jiným. Buďme profesionálové. Exprimátor (Vladimír Puchalský – pozn. red.), když byl v opozici, také za mnou chodil jako za náměstkem a vždycky jsem ho přijal,“ řekl.

Za minulého vedení města Lajtochovo angažmá těžařům moc nepomohlo. „Se záměrem jsme nesouhlasili. Už v té době jsme věděli, jak firma Triko nakládá se starým lomem, který dodnes nerekultivovala, a znali jsme i názor místního výboru, který byl proti,“ popsal Horký, jenž byl do loňska jedním z radních.

Jiří Lajtoch popřel, že by pro firmu Triko lobboval. „Byl jsem požádán o pomoc s vyřizováním územního rozhodnutí na zemník v Žeravicích ve správním řízení, neboť místní politici vstupovali do výkonu státní správy. Vše probíhá v souladu se stavebním zákonem,“ popsal exprimátor.

Lajtoch ovšem není jediný „problém“ náměstka Záchy. Jednatelem firmy Triko je Jaroslav Štička, jehož jméno figuruje v orgánech ještě jiné společnosti – stejně jako Záchovo. Firma se jmenuje Eko-invest Morava, Štička je místopředsedou představenstva a Zácha členem dozorčí rady.

Náměstek na dotaz nejdříve reagoval tak, že s firmou nijak nespolupracuje, protože už před lety požádal o zrušení své funkce. Jenže podle aktuálně platného výpisu z obchodního rejstříku se tak nestalo.

„Od roku 2013 s touto firmou nemám nic společného, ale legislativní opak je pravdou. Je má hloupost, že jsem si to nezkontroloval. Souvislost se zemníkem to ale nemá žádnou,“ uvedl později Zácha.

Místní se bojí o krajinu i prameny podzemní vody

Ložisko písku, které chce firma Triko vytěžit, je blízko třídírny odpadů a kompostárny v Žeravicích. Množství materiálu těžaři odhadují na 66 tisíc tun. Místním se už dříve podařilo zabránit otevření velké pískovny v části zvané Lapač a dodnes je děsí zmínka o jakékoliv jiné těžbě v sousedství.

„Nechceme mít za domy haldy navýšených kopců, které tam nikdy nebyly. Chceme, aby tu zbyla i normální krajina,“ vysvětlila předsedkyně komise místní části Ludmila Landsmannová.

Lidé se podle ní nebojí jen zhoršení kvality ovzduší, ale také toho, že přijdou o prameny podzemní vody.

„Je nasnadě, že vznik deset metrů hluboké jámy bude mít dopad na podzemní vody. Zvláště když má těžba končit pouhý metr nad jejich hladinou,“ uvedla Landsmannová.

Využití naší skládky je mnohem ekologičtější varianta, říká firma

Druhý z jednatelů firmy Triko Peter Chantúr tvrdí, že společnost má k dispozici odborné posudky včetně rozptylové studie, které potvrzují, že těžba vyhoví normám. Z jeho pohledu firma naopak životnímu prostředí pomůže.

„Z naší skládky je to na stavbu necelých 1 500 metrů. Auta neprojedou žádnou vesnicí, pouze sjedou dolů z kopce. Kdyby vozily písek například z Podhůry, budou jezdit přes několik obcí,“ uvedl Chantúr.

K tomu, aby těžba mohla začít, chybí těžařům jediné – přístupová cesta. Ta, která k jejich pozemku v Žeravicích vede, patří Přerovu. Radní s jejím využitím souhlasili už v lednu. Dokonce pověřili úředníky, aby připravili smlouvu. Podle Záchy to však souhlas se vstupem těžařů na městský pozemek nebyl.

„Dali jsme za úkol nachystat koncept smlouvy, ve kterém se bude říkat, za jakých podmínek bude odbor majetku ochoten povolit vstup, jestli se nám to vyplatí, nebo ne,“ tvrdí.

Návrh smlouvy už se na další radu nedostal, podle Záchy proto, že firma Triko vzala zpět původně navržené řešení.

Mezitím o plánu jednali zastupitelé a opozici se podařilo prosadit návrh na vznik odborné pracovní skupiny, která otázku zemníku posoudí. A také to, že napříště už to bude pouze zastupitelstvo, které se bude těžbou písku zabývat.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Za smrt kolegy při nehodě dostal hasič podmínku, sám přišel o nohu

Řidič hasičské cisterny Petr Matějíček čelí u soudu obžalobě z usmrcení z...

Šumperský soud potrestal hasiče Petra Matějíčka za tragickou nehodu cisterny jedoucí k zásahu podmíněným trestem....

Zastavení řidiče na základě údaje z tachometru bylo podle policie přiměřené

Policista v civilu zastavil muže na dálnici kvůli rychlé jízdě

Dohru v kázeňském řízení má netradiční policejní kontrola, která se odehrála v březnu na dálnici D46. Její videozáznam...

Kůrovec v jesenických rezervacích vyhrál, ochranáři dál bojovat nebudou

Ekologové opakovaně kritizují způsob, jakým se v Jeseníkách bojuje proti...

S kácením a odklízením padlých stromů i kontroverzním používáním toxických pesticidů proti kůrovci je v Chráněné...

Další z rubriky

Vězeň z Mírova zpochybnil rekordní dražbu olomouckého areálu za stamiliony

Pohled na bývalé vojenské sklady u Velkomoravské ulice v Olomouci, které jsou...

Patrně největší realitní obchod letošního roku v Olomouci se komplikuje. Do hry o rozlehlé bývalé vojenské sklady u...

Otevření nového mostu na klíčové olomoucké dopravní tepně hrozí zdržení

Pohled na místo v olomoucké Komenského ulici, kde kvůli budování...

Olomoučtí řidiči objíždějí už rok dříve velmi vytížený most v Komenského ulici. Kolony se táhnou úzkými cestami v...

Olomoucká dopravní aplikace je zatím slibný pokus s chybami, ukázal test

Test aplikace Chytrá Olomouc ukázal, že sledování obsazenosti parkovišť zatím...

Reportéři MF DNES měsíc testovali novou dopravní aplikaci Chytrá Olomouc, kterou v dubnu spustilo město. Zatímco jako...

Najdete na iDNES.cz