Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. září 2023 Jeroným, Ráchel

Radnice si vyšlápne na přebujelou reklamu v historickém jádru Olomouce

  6:19
Množství reklamních štítů, které se navzájem překrývají, kontrastní barvy, jež spolu neladí, neestetické označení provozoven. Vizuálním smogem je v Olomouci podle kritiků nejvíce zaneřáděná Pavelčákova ulice.
Město chce omezit množství i barevnost reklamních poutačů na provozovnách v...

Město chce omezit množství i barevnost reklamních poutačů na provozovnách v památkové zóně. | foto: Karolína Segéňová, MF DNES

Radnice se rozhodla přebujelou reklamu v městské památkové rezervaci řešit.

„Určité množství polepů na domech a provozovnách je asi oprávněné. Ale důležité je, aby to nepřesahovalo rozumnou mez, která je víceméně vymezená v nové metodice vydané městem,“ komentoval situaci vedoucí odboru péče o památkový fond Národního památkového ústavu, odborného pracoviště v Olomouci Ondřej Belšík.

Úředníci vydali nejen novou metodiku, která podnikatelům ukáže, jak by mělo ideální značení vypadat, ale chtějí ke zlepšení přispět i finančními pobídkami. Pokud se provozovatelé rozhodnou situaci změnit, město jim část nákladů proplatí.

O příspěvek na úpravu označení a reklamy mohou letos žádat poprvé. V rámci dotačního programu jim město přispěje až do poloviny z celkové částky.

Město chce vědět, zda mají podnikatelé zájem

„Zatím je příspěvek limitován částkou patnáct tisíc korun. Je to de facto pilotní projekt, a tak si chceme především ověřit, zda mají provozovatelé zájem. Samozřejmě také není možné proplatit třeba větší rozsáhlejší úpravy, které by například zahrnovaly i stavební úpravy samotné výlohy,“ objasnil primátor Olomouce Miroslav Žbánek. Podmínkou pro příspěvek je dodržení pravidel podle nové metodiky.

Žádosti mohou provozovatelé posílat od 15. ledna do 31. srpna. Návod, jak postupovat při plánování změny vzhledu nemovitosti, sestavil útvar hlavního architekta ve spolupráci s památkáři.

„Vlastníkům a provozovatelům radí, jak při schvalování označení v městské památkové rezervaci postupovat, a urychluje proces při získání kladného stanoviska odboru památkové péče,“ uvedla vedoucí oddělení útvaru hlavního architekta Jana Křenková.

Město doufá v široké zapojení, ale podle Křenkové i malé změny přinesou dobré ohlasy. „I množství pozitivních příkladů ve městě může být dobré nakročení k tomu, aby to ostatní provozovny inspirovalo ke změně,“ věří Křenková.

Mnozí prodejci ve městě o možnosti příspěvku a úprav zatím nevědí.

„O takové možnosti jsem zatím nic neslyšel. Zájem bych o ni asi měl, ale myslím, že by na tuto provozovnu možná tato částka ani nestačila. Problémem, se kterým se tu potýkám, jsou také sprejeři. Každým rokem tu musím jejich díla přetírat,“ podotkl třeba jednatel starožitností Galerie Ustar Zdeněk Urban.

Inspiraci si město vzalo ve Žďáru nad Sázavou

Olomouc se inspirovala projekty jiných měst. Metodiku pro úpravu označení například před několika lety vytvořili v Brně.

Tím se poté inspiroval Žďár nad Sázavou na Vysočině, kde dotační program Podpora označování provozoven a obchodních domů již vypisují druhým rokem. Loni se setkali s úspěchem.

„K této věci přistupujeme velmi aktivně. Jelikož jsme menší město, tak jdeme cestou osobní komunikace a velmi se nám osvědčilo přímé oslovování podnikatelů. První rok jsme tak získali čtrnáct žádostí,“ shrnul mluvčí radnice ve Žďáru nad Sázavou Matěj Papáček.

Loni mohli žďárští podnikatelé žádat maximálně o patnáct tisíc korun, stejně jako letos v Olomouci, a město jim přispělo až osmdesáti procenty celkové částky.

Jelikož se ale některé žádosti do této sumy nevešly, rozhodli se letos částku, o kterou lze v rámci dotace žádat, zvýšit na třicet tisíc korun.

„Zpočátku jsme nepočítali s tím, že objem financí bude potřeba tak velký, a to byla pro řadu oslovených subjektů překážka. Jelikož to ale má úspěch, rozhodli jsme se částku navýšit,“ dodal Papáček.

Metodika řeší počet i barvu

Nová metodika Označení provozoven a reklama v městské památkové rezervaci Olomouc a jejím ochranném pásmu doporučuje, jak by mělo označení správně vypadat. 

Podle tohoto předpisu by se měla používat maximálně jedna reklamní výstrč z každé strany fasády na provozovnu a firemní štíty a nápisy by měly být přizpůsobené konkrétní budově a barevnosti objektu.

Metodika také zmiňuje vitríny a nabídkové tabule, ve kterých například prodejci uvádějí zboží, jež prodávají, nebo jídelní lístky. Tu by měla mít každá provozovna maximálně jednu a měla by být menších rozměrů.

Polepy dveří, výkladců a oken by měly být především v dolní nebo horní části prostoru a neměly by zabírat více než jednu třetinu.

15. února 2020

  • Nejčtenější

Ekolog, dobrovolník, táta. Ve 37 letech zemřel muž, který pomáhal, kde mohl

Šternberk v sobotu ráno přišel o jednoho z lidí, kteří pro město a své spoluobčany udělal hodně. Jiří Beneš zemřel po...

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pády favoritů, Boleslav a Kladno slaví první výhry. Kometa i přes góly dál tápe

Po třetím kole hokejové extraligy už není žádného stoprocentního týmu. Jak Hradec, tak i Karlovy Vary totiž v pátečním...

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Klasickou Schrothovu kúru by dnes přežil jen zdravý člověk, říká jednatel lázní

Schrothovy léčebné lázně v Lipové-lázních na Jesenicku si připomínají 225 let od narození svého zakladatele. A končí...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Restaurátor vyjel plošinou do výšky 16 metrů, zlatil sochu Panny Marie

Z výšky 16 metrů se restaurátor Martin Parobek v pondělí pustil do oprav památkově chráněného Mariánského sloupu se...

Ze Šumperka do Jeseníku za 23 minut, pomohl by tunel i elektrifikace

Letitou vizi tunelu pod Červenohorským sedlem posunula dál nová územní studie. Ačkoli k dvacetimiliardové stavbě je...

Zadusíte nás, odmítá část velkých měst na Hané úsporné škrty vlády

Primátoři z hnutí ANO z Olomouckého kraje nesouhlasí s úsporným balíčkem vlády. Zhorší se služby úřadů, budeme muset...

Vidkun opět u soudu. Žalobce žádá přísnější kvalifikaci, obhajoba zproštění

Olomoucký krajský soud dnes znovu otevřel korupční kauzu Vidkun, kterou vrátil vrchní soud k opětovnému projednání....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...