Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. září 2022 Den české státnosti

Máme stavět pergolu, nebo už ne? Zvěsti o přehradě vyvolaly poprask

  11:09
Plány ministerstva zemědělství na zvýšení počtu lokalit, na které se má vztahovat ochrana kvůli možné budoucí výstavbě vodních nádrží, rozvířily debatu lidí v potenciálně zasažených oblastech v povodí Moravy. Na jedné straně stojí snaha udržet vodu v krajině, na druhé ale třeba také obavy z vysokých hrází.

Nádrž dvakrát větší než Plumlovská přehrada (na snímku) by jednou zaplnila údolí Trusovického potoka nad Bělkovicemi Lašťanami na Olomoucku. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Nádrž dvakrát větší než Plumlovská přehrada, která by jednou zaplnila údolí Trusovického potoka nad Bělkovicemi Lašťanami na Olomoucku, a k tomu další tři menší – u Lipníka nad Bečvou, na Drahanské vrchovině a také u Hluboček na hranici Vojenského újezdu Libavá – by mohly v budoucnu pomoct zadržovat na území Olomouckého kraje dešťovou vodu.

Místa jsou součástí seznamu celkem jednatřiceti lokalit, které chce ministerstvo zemědělství znovu vyčlenit jako územní rezervy pro případ, že budou narůstat problémy se zásobováním pitnou vodou.

Plány před nedávnem představil ministr zemědělství Miroslav Toman. Přestože lokality ještě musí schválit ministerstvo životního prostředí, a seznam tak není definitivní, stihl už vyvolat rozruch v některých vesnicích v povodí Moravy.

Největší poprask způsobily zvěsti o přehradě v Bělkovicích-Lašťanech, přestože obec by s nádrží měla společný pouze název.

„Nikdo s námi nic neprojednával, protože nejsme dotčenou obcí. Název se přehradě dává podle katastrálního území, které je první pod dílem, a to jsou Bělkovice. Proto se tady strhla obrovská mela,“ popsal starosta Tomáš Němčic, který nestačil zvedat telefony.

„Zastupitelé mě vyzývají, ať přehradu zařadíme na jednání zastupitelstva. Volají taky chataři z Bělkovického údolí, jestli mají ještě stavět pergolu, nebo už ne…“ vyprávěl starosta, jenž se o plánech dozvěděl z médií.

Překvapení byli ale i jeho kolegové z obcí, kterých by se nádrž dotkla. Rozporují především to, že by s plány souhlasili, jak prohlásil ministr Toman.

„Na schůzce na Povodí Moravy jsme podepisovali prezenční listinu, ale že bychom souhlasili se záměrem, to ne. Muselo by to projednávat zastupitelstvo a s tím jsme to neřešili,“ uvedl například Jan Pewner, starosta Jívové na Olomoucku, jejíž pozemky by přehrada Bělkovice zaplavila.

Hráz vysoká 110 metrů

Nádrž s rozlohou 130 hektarů by měla pojmout až 47 milionů metrů krychlových vody. Pro srovnání – Plumlovská přehrada na Prostějovsku je schopna zadržet 5,6 milionu kubíků a její plocha je přesně poloviční. Nádrž v údolí Trusovického potoka by také byla mnohem hlubší, hráz by byla vysoká 110 metrů – ta Plumlovská měří jen 17.

„To, jak přesně by vodní nádrž vypadala, kdyby se někdy rozhodlo o její realizaci, se teprve dozvíme z technicko-ekonomické studie, kterou budeme zpracovávat ve všech lokalitách. Až to nám taky prozradí, jestli je v místě vůbec možné přehradu vybudovat,“ mírní obavy mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Jak podotkl, žádné z míst zveřejněných tento týden ministrem zemědělství není novinkou. Všechna už jednou v takzvaném Generelu lokalit pro akumulaci povrchové vody byla.

Seznam ještě na konci 80. let minulého století čítal 484 míst. Kvůli námitkám obyvatel nebo úřadů odpovědných za ochranu přírody jej stát zredukoval na současných 65, což podle odborníků do budoucna nestačí.

„Bez akumulace vody ve vodních nádržích u nás nelze zajistit dostatečné vodní zdroje, zejména pro budoucí generace,“ argumentují zástupci resortu zemědělství.

Místní se smějí, že se nádrže nedožijí

Právě obce v okolí případné přehrady Bělkovice v minulosti už problémy se zásobováním pitnou vodou měly, proto myšlenku přímo nezavrhují.

„Loni jsme napojili nový vrt, který jsme pět let hledali, tím jsme potíže prozatím vyřešili. Neumím posoudit vodohospodářský význam nádrží, ale myslím, že přehrada by byla pro celý region přínosem. Vody je všude málo,“ míní například starostka Domašova u Šternberka Michaela Procházková.

Přehrada Bělkovice by se její obce dotkla jen okrajově. „Jde o minimálně obydlenou oblast. Lidé, kteří tam trvale bydlí, se plánům jen smějí. Jsou si jistí, že se stavby přehrady nedožijí,“ vysvětlila Procházková.

Jívová by přišla asi o 2 000 metrů čtverečních pozemků, na kterých stojí 16 chat a jeden rodinný dům.

„Trvale v něm bydlí soukromý zemědělec, ale není to žádné terno. Myslím, že kdyby dostal nějakou náhradu, tak bude rád, že odtamtud vyvázl,“ usmál se starosta Pewner.

Jako větší problém vidí to, že přehrada by zalila spojovací silnici do Šternberka, a zajímalo ho také, zda by voda neohrozila zříceninu hradu Tepenec, který v údolí nechal postavit Karel IV.

„Hrad je památkově chráněný, ale bylo mi řečeno, že by ho voda nezaplavila,“ zmínil Pewner. „Nikdo z místních nevidí v přehradě žádné drama, naopak si lidé myslí, že by díky ní mohla stoupnout cena nemovitostí,“ dodal.

Moravský kras v ohrožení

To, že je území zařazené do generelu, má podle mluvčího Povodí Moravy Chmelaře zabránit nevratnému poškození nebo nákladnému využití jedinečných míst pro jiné účely, než je zadržování vody. Problémem nejsou stavby, které budou sloužit do 50 let nebo se budou dát snadno odstranit.

Kromě přehrady Bělkovice chtějí vodohospodáři na seznam vrátit také nádrž Smilov na řece Lichničce nad Hrubou Vodou na Olomoucku. Území je na hranici Vojenského újezdu Libavá. Ministerstvo obrany s plánem souhlasilo.

„V případě, že by bylo nutné přijmout významné opatření v oblasti zásobování občanů vodou, ministerstvo by posoudilo, zda veřejný zájem zabezpečení obyvatel vodou převýšil veřejný zájem zabezpečení obrany a výcviku vojsk a na základě toho dal svolení s výstavbou vodního díla,“ uvedla mluvčí resortu Jana Zechmeisterová.

Jak doplnila, v současnosti by vybudování nádrže omezilo výcvik vojsk v taktickém směru a zatopilo jedinou přístupovou komunikaci na Dolní Smilov, kde je několik chat.

Asi největší rozpaky ale budí nádrž Holštejn, která by stála na hranici Olomouckého a Jihomoravského kraje.

„Vybudování přehradní nádrže v této oblasti by nenávratně zničilo unikátní krasové jeskyně v Moravském krasu, a to asi každý pochopí, že bychom v takovém případě měli hledat náhradní řešení a možnosti,“ mírní odhodlání kolegů ministr životního prostředí Richard Brabec.

Nejmenší nádrž s objemem 4,6 milionů metrů krychlových vody a plochou 32 hektarů by měla vyrůst nad Podhořím, místní částí Lipníka nad Bečvou. Plnil by ji potok Jezernice, který přitéká z nedalekého vojenského výcvikového prostoru.

„Má malé průtoky, ale když se rozvodní, dokáže se vylévat. Nádrž by byla účelná,“ myslí si starosta Lipníka Miloslav Přikryl. Ve vybrané oblasti by podle něj nebylo složité přehradu vybudovat.

„Většina území míří do bývalého vojenského újezdu, kde nejsou žádné soukromé pozemky, nehrozilo by tam tedy například vyvlastňování,“ vysvětlil.

S nadšením ale šetří. Už třicet let totiž jeho město marně čeká na stavbu slibované přehrady Skalička, která má sloužit jako hlavní opatření proti povodním na Bečvě.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole 30. září a 1. října se bude rozhodovat v obvodu Olomouc.

Výsledky pro:  Jeseník, Olomouc, Prostějov, Přerov, Šumperk, Litovel, Šternberk, Loštice, Mohelnice, Velké Losiny, Náměšť na Hanéostatní

  • Nejčtenější

Na Přerovsku se propadla střecha domu, pro zraněného muže letěl vrtulník

Hasiči dnes zasahovali v Oseku nad Bečvou na Přerovsku, kde se propadla střecha rekonstruovaného rodinného domu. Sutiny...

Třinec i Plzeň počtvrté prohrály, Kladno zdolalo Hradec. Slaví i Boleslav

Původně šestizápasový program čtvrtého kola hokejové extraligy zchudl kvůli nezpůsobilé ledové ploše o duel v Karlových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec a Plzeň slaví první vítězství, Olomouc poprvé ztratila. Litvínov se trápí

Úterní páté kolo hokejové extraligy přineslo první vítězství i porážky. Třinec otočil duel v Brně, Plzeň zase derby s...

Na co si dát pozor, aby váš hlas nepropadl. Jsou tu komunální a senátní volby

Sledujeme online V komunálních volbách bývá mnohdy složitější správně volit, než rozhodnutí koho volit. Zejména když bydlíte ve velkém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hokejisté Olomouce uspěli i ve třetím duelu sezony, přehráli Spartu

Hokejisté Olomouce prožívají povedený vstup do extraligové sezony. V předehrávce 3. kola porazili Spartu 4:0 a v...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Vandal postříkal památník Rudé armády v Olomouci zlatou barvou

Cílem útoku vandala se opět stal Památník Rudé armády, který v parku nedaleko centra Olomouce připomíná osvobození od...

Náklo musí zabránit rozšíření těžby štěrkopísku, rozhodli lidé v referendu

Jedna pískovna v Nákle stačí. Tak v referendu konaném s komunálními volbami rozhodli tamní obyvatelé. Hlasovali, zda má...

Volby: v Olomouci se vyjednává, Prostějov už má složenou koalici

Kromě Přerova, kde už jsou povolební jednání ukončena a město povede staronová koalice ANO, ODS, KDU-ČSL a TOP 09, v...

ANO v Olomouci ještě víc posílilo, jednání o koalici zahájí hned ráno

ANO zopakovalo jasné vítězství z roku 2018, byť náskok o proti druhému uskupení je mírně nižší. Takový je výsledek...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...