Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

První firmy už propouštějí, personál redukují obchody či restaurace

  4:53
Na úřady práce v Olomouckém kraji už míří lidé, kteří kvůli epidemii koronaviru a zavedeným omezením přišli o zaměstnaní. Jde například o ty, kteří byli ve zkušební době a tudíž mohou být propuštěni bez udání důvodu. Někteří zaměstnavatelé avizují, že jde o dočasné opatření a v budoucnu chtějí vzít část lidí zpět.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Zbývalo jen pár týdnů, aby jí skončila zkušební doba a taky se jí zvýšil plat. Místo toho dostala jednapadesátiletá Soňa K. z Přerova výpověď. Ve zkušební době není třeba uvádět důvody, ale u ní byl jasný: obchod se sportovním vybavením, v němž od ledna pracovala, na ní mohl po vyhlášení nouzového stavu a nuceného uzavření většiny prodejen ušetřit náklady.

Koronavirus v Česku

„Nejdřív mi volali, ať si vezmu dovolenou, nakonec mi však dali výpověď. Kolegyni, která mi ji předávala, to nebylo příjemné, ale neměla na vybranou,“ líčí paní Soňa, která nakonec bez práce nezůstala. S pomocí manžela sehnala alespoň brigádu jako pokladní v supermarketu.

„Jsou to jediné obchody, které zůstaly otevřené. Žena je zkušená prodavačka, během půl hodiny byla zaučená a seděla za pokladnou,“ popisuje Sonin muž Jan.

Spousta dalších lidí takové štěstí neměla, obracejí se už proto na úřady práce. Zvýšený zájem potvrdila mluvčí úřadů Kateřina Beránková.

„I v Olomouckém kraji teď žádají o zprostředkování zaměstnání a zařazení do evidence uchazečů především lidé, kteří pracují v pohostinství, službách a cestovním ruchu. Právě tyto oblasti postihla přijatá epidemiologická opatření v největší míře a zaměstnavatelé dočasně uzavřeli provozy.“

Mnozí zaměstnavatelé chtějí vzít lidi po skončení karantény zpět

Obdobná situace je podle ní v oblasti automobilového průmyslu a u subdodavatelů v oboru. Pokud jde o číšníky nebo delegáty cestovních kanceláří, hlásí se na úřady práce i ti, kteří pracovali například v rakouských Alpách.

„Mnozí zaměstnavatelé uvádějí, že po skončení karantény přijmou propouštěné zaměstnance zpět. Pokud jde o osoby samostatně výdělečně činné, je mezi nimi také řada těch, kteří kvůli omezením dočasně přerušují svou činnost,“ doplnila Beránková.

Stejně jako zaměstnanci, ani majitelé restaurací nebo kaváren nechtějí svou situaci komentovat adresně, většina z oslovených ale popsala, že k propouštění už sáhla nebo se k němu chystá.

„Měli jsme ve zkušební lhůtě jednu slečnu a s tou jsme ukončili pracovní poměr. Jsou to ušetřené náklady. Kmenoví zaměstnanci buď pečují o děti, nebo jsou doma s tím, že budou mít nárok na to, co plánuje ministerstvo sociálních věcí. Zatím to vypadá, že situaci budeme řešit s pomocí kompenzací od státu,“ shrnul majitel restaurace v centru Olomouce.

Sice teď jako řada jiných prodává jídlo takzvaně přes ulici, výpadek příjmů tím ale nemá šanci zachránit.

„Na pokrytí nákladů to není ani náhodou. Říkáme tím spíš: Haló, ještě jsme tady! Aspoň část lidí, kteří se tu střídají, si něco vydělá,“ přidal se provozní další z olomouckých restaurací. Navíc čeká postupné zhoršování už tak sotva únosné situace. V pomoc státu moc nevěří.

„Dopadne to na všechny – na nás i zaměstnance. Kdo by chtěl propouštět? Uvidíme, jak dlouho vydržíme, malým firmám toho zatím moc neslíbili. Všechno jsou to jen prohlášení, žádná jasná koncepce,“ zlobí se muž, jehož podnik přišel jen za březen o 600 tisíc korun.

Velké firmy v regionu zatím vyčkávají

Pomoci malým i velkým firmám má program na ochranu zaměstnanosti Antivirus, který v pondělí schválila vláda. Zahrnuje pět druhů náhrad a příspěvků na mzdy zaměstnavatelům podle důvodu omezení výroby či služeb.

Ředitel odboru zaměstnanosti krajské pobočky úřadu práce v Olomouci Bořivoj Novotný tvrdí, že se v něm najde každá firma.

„Zaměstnavatele uklidňujeme, aby vydrželi a zbytečně nepropouštěli. Program je schválený, dopilovává se jen metodika, spuštěn by měl být 1. dubna.“ Žádosti o náhrady budou moct podnikatelé podávat zpětně za březen.

To ostatně v úterý večer potvrdila i vláda po svém jednání.  Při nařízeném uzavření provozů a při nemožnosti dávat lidem práci, protože chybí jejich kolegové, bude poskytovat 80 procent celého výdělku. Při omezení výroby kvůli nedostatku surovin a jiných vstupů a kvůli poklesu poptávky uhradí 60 procent vyplácené mzdy.

Svaz průmyslu a dopravy schválení uvítal. Podle něj je ale opatrný a obsahuje příliš omezení.

Velké firmy v Olomouckém kraji zatím vyčkávají. Zatím žádná neohlásila hromadné propouštění.

„Ze strany velkých společností dostáváme zatím jen předběžné dotazy. Firmy se ptají, co mají dělat, jaké mají plnit povinnosti. Nejvíce informací teď směřuje do programu Antivirus,“ popsal Novotný.

„Zákazníci snad budou mít pochopení“

Propouštět se nechystá ani jeden z největších zaměstnavatelů v regionu – uničovské strojírny Unex. A to i přesto, že na dva týdny uvázl v uzavřené oblasti a byl nucen značně omezit výrobu. Z 1 140 zaměstnanců dochází do práce méně než polovina.

„Objem výroby je mnohem menší, než by byl za normálních okolností, ale vzhledem k tomu, že prakticky celá Evropa i svět jsou v nouzovém režimu, předpokládáme, že naši zákazníci budou mít pro naši situaci pochopení a že se to podaří vyřešit,“ řekl mluvčí podniku Boris Keka.

Už po prvních protiepidemických opatřeních státu Unex pozastavil nábor zaměstnanců.

„Každý den pečlivě monitorujeme, co stát nabízí, a vyhodnocujeme, zda jsme mezi těmi, kteří mají právo požádat o kompenzace,“ objasnil Keka.

Žádný ze zaměstnanců podle něj dosud o práci nepřišel, a to ani z řad těch agenturních. Zda to tak bude i po skončení krizové situace, je otázkou.

„Až opatření skončí a vrátíme se do nějakého normálu, budeme schopni s odstupem času říct, co nás to stálo a jak na to budeme muset reagovat,“ uzavřel Keka.

  • Nejčtenější

Rvačka v okresním přeboru. Zapojili se i hráči, fanoušek jednoho kopl do hlavy

11. června 2024  16:02,  aktualizováno  16:43

Drsnou bitkou vyvrcholilo utkání šumperského okresního přeboru mezi fotbalovými týmy TJ Sokol...

Už rostou dubáky a křemenáče, během pár dní odborníci slibují houbařské žně

7. června 2024  4:55

Smetanová omáčka s hříbky, kulajda, klasická smaženice, obalované řízky z bedel a růžovek pokapané...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Před dvaceti lety prožila Litovel sedm minut zkázy. Začalo to bílou mlhou

9. června 2024  6:09

V neděli uplynulo dvacet let od ničivého tornáda, které se prohnalo Litovlí na Olomoucku. Řádění...

U hnojiště na Olomoucku někdo pohodil nemocná štěňata, zřejmě jsou z množírny

5. června 2024  13:03

Dvě pohozená štěňata stará zhruba dva až tři měsíce našli lidé v úterý v podvečer ve Štěpánově na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Propuštění stovek lidí či přesun výroby? Nesmysl, reaguje vedení Miele na fámy

6. června 2024  15:14

Závod Miele technika v Uničově na Olomoucku je v krizi, přišel o zakázky a propustí minimálně 200...

Mladistvý vyhrožoval školám výbuchem. Policii nezmátl ani maskováním IP adresy

13. června 2024  12:08

Ani maskování IP adresy nezabránilo kriminalistům odhalit anonymního pachatele výhružných zpráv, v...

Aukce nájmů v městských bytech čelí kritice, chudší ztrácí šanci je získat

13. června 2024  4:54

Nejdřív Přerov, teď už i Olomouc. Mezi velkými městy v Olomouckém kraji přibývá těch, jež své...

Olomouc bude letos patřit běžcům dva dny, půlmaraton nabídne i nový kratší závod

12. června 2024  17:23

Olomoucký půlmaraton se nově stává dvoudenním běžeckým festivalem. Odstartuje v pátek, hlavní závod...

Česká pošta prodala palác s bývalou pobočkou v centru Olomouce za 130 milionů

12. června 2024  13:14

Česká pošta (ČP) prodala v elektronické aukci svoji loni zrušenou pobočku na Horním náměstí v...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...