Masku bude testovat personál I. interní kliniky, tedy kardiologové.
„Péče o pacienty s podezřením na onemocnění COVID-19 a nakažené má svá specifika, a to nejen v souvislosti s kardiologickou problematikou. Jedním ze zásadních požadavků provozu je účinná ochrana personálu, který se o tyto pacienty nepřetržitě stará, což bude kromě jiného zajištěno také prostřednictvím nově vyvinuté masky,“ uvedl přednosta kliniky Miloš Táborský.
Nová polomaska RP95 |
„Kardiologická onemocnění během epidemie nezmizí. Máme sice skvěle zorganizovaný systém akutní péče o infarkty a srdeční selhání, ten však bude schopen zachraňovat životy jen tehdy, pokud personál kardiocenter nebude sám onemocněním COVID-19 postižen,“ podotkl pak předseda České kardiologické společnosti Aleš Linhart.
„Nesmíme navíc zapomínat na kardiology v první linii. Pokud nebudou ambulantní specialisté schopni ošetřovat kardiaky ve svých ambulancích, budou tito křehcí a ohrožení nemocní směřovat na urgentní příjmy nemocnic, kde je riziko infekce největší,“ dodal.
Připomněl přitom, že právě lidé s nemocemi srdce a krevního oběhu patří mezi ty, kteří mají při nákaze koronavirem nejvíce komplikací, takže dostupnost efektivních ochranných prostředků je pro zachování celého systému zcela zásadní.
Desítky tisíc filtrů budou v Lutíně vyrábět na směny
Klíčovou součástí nových masek jsou špičkové filtry, které vyrábí společnost Sigma Group Lutín.
„Jsou řádově třikrát odolnější než filtry u respirátorů třídy FFP3,“ sdělil mluvčí podniku Jan Čapka.
Respirátory nejvyšší třídy FFP3 jsou přitom zatím nejlepší ochranou proti koronaviru, ke které se zdravotníci a další složky bojující s koronavirem dostávají. Filtry P3 z Lutína ve spojení s maskou chrání před mikroprachem, jemným aerosolem, kapénkami, viry i bakteriemi. Podle Čapky umožňují až čtyřiadvacetihodinový pobyt v území promořeném virem.
Jak uvedla ČTK, ministerstvo zdravotnictví už si objednalo 40 tisíc filtrů a další stejně velkou objednávku nyní s firmou dolaďuje. Ta tak bude muset zakázce přizpůsobit část provozu, filtry bude vyrábět na dvě směny. Také zavede další preventivní opatření, aby se snížilo riziko přenosu nákazy mezi zaměstnanci.
Výrobu ochranných filtrů zahájili zakladatelé Sigmy Group v Lutíně v 30. letech minulého století. Firma má nyní v nabídce několik typů včetně modelu vyvinutého pro českou armádu, filtr P3 vyrábí od roku 2003.
Maska je plně vyrobitelná jen z českých zdrojů
Novou masku, přesněji polomasku RP95, vyvinuli odborníci z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky při Českém vysokém učení technickém.
„Chtěli jsme pomoci s kritickým nedostatkem ochranných pomůcek mezi zdravotníky. Vývoj polomasky standardu FFP3 pro 3D tisk, a to od první skici do úspěšné certifikace, se nám podařil během týdne,“ nastínil vedoucí týmu Vít Dočkal.
„Výrobní kapacity v rámci České republiky u technologie 3D tisku dosahují zatím několik stovek kusů denně, nicméně již intenzivně pracujeme na další produktové řadě pro technologii vstřikolisu. To by umožnilo výrobu deseti tisíc kusů za den,“ dodal.
Maska musela splňovat řadu požadavků, například poskytovat nejvyšší stupeň ochrany, umožňovat komunikaci s pacientem, být trvanlivá či rychle vyrobitelná plně z českých zdrojů.
22. ledna 2019 |