Například společnost Bernhardt Fashion CZ vyčlenila před pár dny část svých kapacit na šití roušek a přes okresní pobočku hospodářské komory je zdarma nabídla všem zájemcům. Komora však charitativní akci musela po pár hodinách ukončit.
Šije i olomoucké divadlo |
„Nedokážete si představit, co se strhlo. Nastartovali jsme obrovskou vlnu zájmu. Poptávka absolutně převýšila nabídku. Během půl dne se nám sešly požadavky na deset tisíc roušek,“ popsala ředitelka Okresní hospodářské komory v Prostějově Helena Chalánková.
„Určitě se tady projevila tradice Prostějova jako města módy. Oděvnictví tady vždy mělo silné zastoupení, a i když dnes už to není jako v minulosti, firmy tady zůstaly a hodně se jich pustilo do roušek. Teď šijí všichni včetně švadlen z menších krejčovských firem,“ podotkla Chalánková.
Jednatel Bernhardt Fashion CZ Jindřich Koryčan potvrdil, že společnost vyrobila kolem deseti tisíc roušek, které věnovala nejen místním firmám, ale i nemocnici nebo policii.
„Používali jsme stoprocentní bavlnu, kterou máme na výrobu košil. To jsou samozřejmě poměrně drahé materiály. Začneme proto vyrábět dvouvrstevné roušky s nanovložkou. To už budeme dělat komerčně, abychom pokryli náklady, které jsou s tím spojené, a vyřešili zaměstnanost v době, kdy je méně zakázek. Zájemců o odběr už máme několik,“ vysvětlil Koryčan.
Trh s rouškami se během několik týdnů nasytí, míní část firem
Známá oděvní firma Koutný má v současné době kapacitu zhruba na 14 tisíc roušek týdně a několik tisíc roušek už ušil i výrobce míčů Gala.
„Něco si vzal magistrát, něco další firmy, něco jsme měli pro své zaměstnance,“ řekl člen představenstva Galy Otakar Kukla. Roušky firma prodávala za cenu nákladů.
Prostějovské firmy zatím neuvažují o tom, že by roušky zařadily do standardního výrobního programu, až pandemie koronaviru opadne.
„Spíše ne. Teď máme spoustu lidí doma, naše šičky jsou často ženy s dětmi, takže spíš nestíháme vlastní zakázky, a abychom je udrželi, roušky šijeme v sobotu,“ podotkl Kukla.
Jindřich Koryčan z Bernhardt Fashion CZ se navíc domnívá, že poptávka po rouškách za nějakou dobu opadne.
„Teď vyrábíme provizorní ochranný prostředek, protože standardní roušky vůbec nejsou, ale já předpokládám, že během několika týdnů se trh nasytí. Jde o výrobu, která by měla být, řekněme, korunová. V takových cenách ovšem roušku v České republice vyrobit nelze. Jde o typický produkt, který se dá dovážet z Číny po milionech kusů,“ objasňuje situaci na trhu Koryčan.
Firmy přišly o dodávky materiálu z Itálie či Anglie
V tuzemsku se kromě toho začíná projevovat nedostatek materiálu na výrobu roušek.
„Nás primárně zásobovaly textilky ze severní Itálie, které jsou všechny zavřené. Pak jsme měli dodavatele z Anglie, ti byli zavřeni před pár dny. V tuzemsku je výrobců hodně málo. Jeden český výrobce bavlněných materiálů nám naštěstí vyšel vstříc a výpadek jsme víceméně nahradili,“ podotkl Koryčan.
Vlastní zásoby bavlněných materiálů docházejí i prostějovské firmě Gala. Ředitelka hospodářské komory Chalánková však ubezpečuje, že v běžných obchodech nedostatek zatím nehrozí.
„Pokud jde o galanterie, tam problém není. Firmy mají dodavatele, od kterých berou jiná množství za jiné ceny,“ řekla ředitelka.
Do distribuce roušek se zapojil i prostějovský magistrát. Město nakoupilo látku na výrobu roušek, z nichž ochranné prostředky šije společnost DD Sport z Duban na Prostějovsku.
„Vzhledem k tomu, že zájem je mnohonásobně vyšší a vhodných materiálů na šití roušek je nedostatek, rozhodli jsme se nabídnout látku také dobrovolníkům, kteří roušky šijí bez nároků na honorář a rozdávají je ve svém okolí,“ sdělila náměstkyně primátora Prostějova Milada Sokolová.
23. března 2020 |