Pondělí 6. dubna 2020, svátek má Vendula
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. dubna 2020 Vendula

Ombudsmanka jedná nestandardně, říká o žalobě za Šantovka Tower developer

  19:26aktualizováno  19:26
Z nestandardního jednání a nepřímo i ze zaujatosti obvinila developerská skupina stojící za chystanou stavbou olomouckého věžáku Šantovka Tower ombudsmanku Annu Šabatovou. Ta minulý týden podala žalobu ve veřejném zájmu proti územnímu rozhodnutí magistrátu povolujícímu stavbu více než sedmdesátimetrové budovy.

Aktualizovaná vizualizace podoby plánovaného více než sedmdesátimetrového olomouckého mrakodrapu Šantovka Tower. Jeho stavba ostře rozděluje obyvatele města. | foto: SMC Development

„V tuto chvíli máme pouze velmi kusé informace z médií, nedisponujeme oficiálním textem žaloby a proto se k jejímu obsahu nemůžeme konkrétně vyjádřit. Přesto považujeme za přinejmenším podivné některé vnější okolnosti této události,“ napsal v prohlášení pro média rozeslaném v pondělí mluvčí projektu Šantovka Juraj Aláč.

Pochybnosti podle něj budí především načasování podání žaloby těsně před skončením funkčního období ombudsmanky.

Za naprosto nestandardní postup pak označil to, že se úřad veřejné ochránkyně práv při prověřování okolností celé situace před podáním žaloby neobrátil na olomoucký magistrát a nevyžádal si žádné informace, podklady a stanovisko.

„Potvrzovalo by to často ve veřejném prostoru objevující se hodnocení, že Úřad veřejného ochránce práv v pojetí paní Šabatové velmi stranil pohledu aktivistických skupin s určitým ideologickým zaměřením, ačkoliv právo na ochranu práv a rovného zacházení mají v demokratické společnosti všichni občané a všechny subjekty včetně podnikatelských,“ uvedl dále Aláč.

Magistrát při povolení věžáku dle ombudsmanky porušil zákon

Mluvčí veřejné ochránkyně práv Iva Hrazdílková nařčení z nestandardního jednání odmítla. Ombudsmanka podle ní v tomto případě neměla povinnost před podáním obžaloby provádět plné šetření, v rámci kterého by pak musela oslovovat magistrát.

Fotogalerie

„Ochránce pouze musí prokázat závažný veřejný zájem. Otázku, zda ho prokázal, bude muset posoudit soud,“  reagovala Hrazdílková a odmítla i pochybnosti o načasování žaloby.

„Každý případ má svůj vývoj, příprava jednotlivých kroků vyžaduje čas a nikdy nelze dopředu říct, když přesně vydá ochránce nějaké stanovisko, přistoupí k nějakému rozhodnutí a podobně. Některé případy se prostě stihnou dokončit, jiné zůstanou rozpracované, aby v nich pokračoval nový ombudsman,“ shrnula mluvčí.

Šantovka Tower může podle Šabatové nevratně poškodit historické panorama města, magistrátu pak vytýká, že porušil řadu předpisů, například zákon o památkové péči, o ochraně přírody a krajiny, správní řád, stavební zákon nebo Úmluvu o ochraně architektonického dědictví Evropy.

Ombudsmanka má rovněž pochybnosti o nestrannosti úředníků, stavební úřad podle ní vydal povolení na základě nezákonného stanoviska památkářů, neboť stavba je v rozporu s územním plánem.

„O věci rozhodovali úředníci magistrátu, u nichž lze pochybovat o jejich nepodjatosti, protože magistrát prostřednictvím primátora uzavřel s investorem smlouvu, v níž se město zavázalo pod hrozbou sankcí, že nebude stavební činnosti developera v lokalitě bránit,“ poukázala v pátek v tiskové zprávě s tím, že soud požádala o přednostní projednání žaloby, investor už totiž nyní může požádat o stavební povolení a zahájit stavbu.

Developer mezitím dál pokračuje v přípravách stavby

Více než sedmdesátimetrový věžák Šantovka Tower, který má stát na pozemcích v ochranném pásmu městské památkové rezervace, připravuje developerská skupina okolo podnikatele Richarda Morávka.

Jak ombudsmanka připomněla, od počátku ho provází kontroverze, například stanovisko olomouckých památkářů je v rozporu s ostatními odborníky – na nepřijatelnosti stavby se jednomyslně shodla vědecká rada Národního památkového ústavu a podobný názor vyslovilo i ministerstvo kultury a krajský úřad.

Dokonce i posudek, který si objednal sám magistrát, uvádí, že stavba je v dané lokalitě nevhodná, protože narušuje soubor staveb tvořících panorama historického jádra Olomouce.

Devoloper nicméně podle Aláče v současné době nadále finišuje společně s architekty podobu stavby a pokračuje v přípravě projektu do fáze žádosti o stavební povolení, ke které mu otevřelo cestu právě územní rozhodnutí magistrátu.

„Nadále jsme připraveni projekt realizovat a jsme přesvědčeni, že bude představovat obohacení historického dědictví našeho krásného města o soudobou moderní architekturu špičkové kvality,“ shrnul Aláč.

Autor:

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Prahu čeká test promoření na vzorku populace, Litovel do toho jde celá

Testování reprezentativního vzorku populace na koronavirus se bude týkat 5000 obyvatel Prahy, řekl náměstek ministra...

První firmy už propouštějí, personál redukují obchody či restaurace

Na úřady práce v Olomouckém kraji už míří lidé, kteří kvůli epidemii koronaviru a zavedeným omezením přišli o...

Izolace Litovelska a Uničovska kvůli rozšíření koronaviru od půlnoci skončí

Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje k nedělní půlnoci ruší uzavření oblasti Litovle, Uničova a dalších 19 obcí...

Zasloužíš kulku, vyhrožoval muž na Facebooku nakaženému otci dvou dětí

Vyhrožování smrtí kvůli tomu, že patří mezi nakažené koronavirem, čelil otec dvou malých dětí z obce na Olomoucku. Muž...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sadílek: Rád jsem pomohl, z přístupu Nizozemců je mi smutno. Ligu zrušte

Dobrosrdečným činem překvapil a potěšil. Sám říká, že z pomoci potřebným má větší radost než třeba z nákupu luxusních...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Klíčová laboratoř v první linii. Její tým denně otestuje až 200 vzorků

Každý den otestuje Ústav mikrobiologie v Olomouci až 200 vzorků na koronavirus. MF DNES měla možnost pozorovat, jak...

Za pořezání batolete lyžařskou brankou nikdo vinu nenese, uzavřela policie

Po třech měsících vyšetřování policie uzavřela případ silvestrovského úrazu malého dítěte v jednom z lyžařských areálů...

Vědci při chystaném testu promoření Olomoucka virem využijí i dárce krve

Zhruba tisícovka dárců krve z Olomoucka by mohla pomoct odhadnout, jak moc je zdejší populace promořená nákazou...

Na Olomoucku v noci hořela hospodářská stavba, zasahovalo devět jednotek

Devět jednotek hasičů v noci na sobotu bojovalo s požárem hospodářského stavení ve Vilémově na Olomoucku. Během dvou...

PSP Machinery s.r.o.
SVÁŘEČ

PSP Machinery s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz