Chystá se rozšíření Galerie Šantovka, opozice i místní jsou proti

  18:21aktualizováno  18:21
Plán na rozšíření Galerie Šantovka poblíž centra Olomouce budí emoce. Projekt kritizuje opozice i část místních, developeři naopak věří, že brzy získají klíčová povolení.

Vizualizace rozšíření nákupní Galerie Šantovka v Olomouci | foto: projekt Šantovka

Co nejdříve chtějí developeři kolem podnikatele Richarda Morávka rozšířit svoji nákupní Galerii Šantovka. Věří, že na rozsáhlou přístavbu s desítkami dalších obchodů, stovkami parkovacích míst a velkým divadelním sálem již brzy získají důležité územní rozhodnutí.

Proti je však část lidí z nedalekých bytových domů a také opoziční hnutí ProOlomouc. To kritizuje radnici za to, že proti přístavbě označované jako Galerie Šantovka 2 nepodala námitku.

Hnutí má totiž za to, že rozšíření Šantovky, která už teď ročně přiláká přes osm milionů zákazníků, jde proti územnímu plánu. Developeři to odmítají.

Šantovka 2 má vyrůst naproti stávající budově otevřené v říjnu 2013 na druhém břehu Mlýnského potoka v místech, kde je dnes parkoviště.

Plány nyní posuzuje olomoucký stavební úřad v rámci územního řízení. Pokud dopadne ve prospěch developerů, získají důležité územní rozhodnutí, tedy jakýsi předstupeň stavebního povolení.

„Věříme, že územní rozhodnutí bude vydáno v nejbližší době. Naším cílem je získat stavební povolení v co nejkratší době, abychom mohli co nejdříve zahájit stavbu,“ podotýká mluvčí projektu Šantovka Juraj Aláč.

Kritikům vadí malý odstup od vody i pasáž nad potokem

Se stávající obchodní galerií bude její dvoupatrová přístavba s obchody o rozloze přes 22 tisíc metrů čtverečních propojená ve druhém patře pasáží, která se bude klenout nad nynější tramvajovou tratí a korytem potoka. Právě to zástupci ProOlomouc nové Šantovce mimo jiné vytýkají.

Fotogalerie

„Developer navrhuje postavit část obchodního centra přímo nad potokem, územní plán to však výslovně zakazuje,“ tvrdí ProOlomouc ve své tiskové zprávě.

Na Šantovce 2, na jejíž střeše bude moci zaparkovat téměř 600 aut, s odvoláním na územní plán kritizují i to, že na levém břehu potoka bude stát přímo u vody. Na nábřeží přitom podle opozice musí být cyklostezka lemovaná zelení.

Podnikatelé s hnutím ProOlomouc nesouhlasí. Oponují, že Galerie Šantovka 2 je naopak plně v souladu s územním plánem. Faktem je, že jejich architekti přišli na to, jak de iure vést u potoka alej stromů i přesto, že tu bude stát nákupní centrum.

Galerie Šantovka linii zeleně nepřeruší, tvrdí developeři

Mluvčí Aláč zdůrazňuje, že na diskutovaném levém břehu povede nový chodník i cyklostezka, kolem budou stát stromy. Vysázené budou ovšem také na střeše přístavby, kde bude současně parkoviště.

„Propojení linie stromů na střeše a podél Mlýnského potoka bude zajištěno pásy živých fasád navrženými na severu i jihu přístavby. Budou na nich ukotvené automaticky zavlažované vaky se zeminou, z níž bude růst vegetace. Objekt Galerie Šantovka tak liniovou zeleň nepřeruší,“ popisuje Aláč.

U cyklostezky developeři spoléhají na nový most, díky němuž budou moci cyklisté uhnout na pravý břeh. „Komfort cyklistů a chodců se tak oproti dnešku zlepší. Nová cyklostezka naváže na tu, která na pravém břehu podél Švýcarského nábřeží vede na jih města,“ doplňuje Aláč.

Lidi trápí hluk a záplava aut

Kritika opozice však směřuje i na vedení města. ProOlomouc vládnoucí čtyřkoalici v čele s hnutím ANO vytýká, že do územního řízení na rozšíření Šantovky nepodala námitku.

„Rada města nepostupuje podle zákona o obcích, který jí, jako zástupci města, ukládá hájit potřeby občanů a veřejný zájem. Ty jsou mimo jiné obsaženy ve veřejně projednaném územním plánu,“ je přesvědčen Tomáš Pejpek, předseda ProOlomouc.

Olomoučtí radní ovšem podle náměstka primátora Martina Majora (ODS) nenašli důvod pro to, aby námitku na stavební úřad poslali.

„Rada obecně podává námitky ve veřejném zájmu, a to se zde nenaplnilo. Není vykladačem územního plánu, ale chrání právě veřejný zájem. A většinově došla k závěru, že ten tu porušen nebyl,“ tvrdí Major.

Jiný názor ale mají lidé, kteří bydlí v sousedství nákupní galerie v Šantově ulici. Ti do územního řízení námitku podali. Už dnes jim vadí hluk vzduchotechniky na stávající Šantovce, stěžují si i na záplavu aut, která u jejich domů podle nich nechávají zaměstnanci obchodů.

„Obáváme se, že se naše životní podmínky po rozšíření stávajícího obchodního centra ještě zhorší,“ citoval server Denik.cz jednoho z nespokojených obyvatel Pavla Brtníka.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Za smrt kolegy při nehodě dostal hasič podmínku, sám přišel o nohu

Řidič hasičské cisterny Petr Matějíček čelí u soudu obžalobě z usmrcení z...

Šumperský soud potrestal hasiče Petra Matějíčka za tragickou nehodu cisterny jedoucí k zásahu podmíněným trestem....

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Rodině před lety vzali půdu komunisté, teď stát pozemky vyvlastnil znovu

Majitelka části pozemků u Držovic, které stát vyvlastnil kvůli rozšíření sjezdu...

Stěží uvěřitelné déjà vu prožívají nyní potomci rodiny Pospíšilových z Držovic u Prostějova, které v 70. letech...

Zastavení řidiče na základě údaje z tachometru bylo podle policie přiměřené

Policista v civilu zastavil muže na dálnici kvůli rychlé jízdě

Dohru v kázeňském řízení má netradiční policejní kontrola, která se odehrála v březnu na dálnici D46. Její videozáznam...

Další z rubriky

U Hranické propasti hrozí pády stromů, rizikem je pro turisty i zábradlí

Turisty mířící k světovému unikátu dělí od příkrého srázu do propasti jen...

Správci chtějí lépe zabezpečit unikátní Hranickou propast. Ohrožují ji suché a nemocné stromy, které by do ní mohly...

Za smrt kolegy při nehodě dostal hasič podmínku, sám přišel o nohu

Řidič hasičské cisterny Petr Matějíček čelí u soudu obžalobě z usmrcení z...

Šumperský soud potrestal hasiče Petra Matějíčka za tragickou nehodu cisterny jedoucí k zásahu podmíněným trestem....

Tele z výzkumného ústavu nechtělo na pastvinu, zamířilo do ulic Šumperka

Ilustrační snímek

Neobvyklý pohled se naskytl lidem v Šumperku a blízkém okolí. Po rušné příjezdové silnici a posléze i ulicemi putovalo...

Najdete na iDNES.cz