Čtvrtek 24. září 2020, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 24. září 2020 Jaromír

Chystá se rozšíření Galerie Šantovka, opozice i místní jsou proti

  18:21
Plán na rozšíření Galerie Šantovka poblíž centra Olomouce budí emoce. Projekt kritizuje opozice i část místních, developeři naopak věří, že brzy získají klíčová povolení.

Vizualizace rozšíření nákupní Galerie Šantovka v Olomouci | foto: projekt Šantovka

Co nejdříve chtějí developeři kolem podnikatele Richarda Morávka rozšířit svoji nákupní Galerii Šantovka. Věří, že na rozsáhlou přístavbu s desítkami dalších obchodů, stovkami parkovacích míst a velkým divadelním sálem již brzy získají důležité územní rozhodnutí.

Proti je však část lidí z nedalekých bytových domů a také opoziční hnutí ProOlomouc. To kritizuje radnici za to, že proti přístavbě označované jako Galerie Šantovka 2 nepodala námitku.

Hnutí má totiž za to, že rozšíření Šantovky, která už teď ročně přiláká přes osm milionů zákazníků, jde proti územnímu plánu. Developeři to odmítají.

Šantovka 2 má vyrůst naproti stávající budově otevřené v říjnu 2013 na druhém břehu Mlýnského potoka v místech, kde je dnes parkoviště.

Plány nyní posuzuje olomoucký stavební úřad v rámci územního řízení. Pokud dopadne ve prospěch developerů, získají důležité územní rozhodnutí, tedy jakýsi předstupeň stavebního povolení.

„Věříme, že územní rozhodnutí bude vydáno v nejbližší době. Naším cílem je získat stavební povolení v co nejkratší době, abychom mohli co nejdříve zahájit stavbu,“ podotýká mluvčí projektu Šantovka Juraj Aláč.

Kritikům vadí malý odstup od vody i pasáž nad potokem

Se stávající obchodní galerií bude její dvoupatrová přístavba s obchody o rozloze přes 22 tisíc metrů čtverečních propojená ve druhém patře pasáží, která se bude klenout nad nynější tramvajovou tratí a korytem potoka. Právě to zástupci ProOlomouc nové Šantovce mimo jiné vytýkají.

Fotogalerie

„Developer navrhuje postavit část obchodního centra přímo nad potokem, územní plán to však výslovně zakazuje,“ tvrdí ProOlomouc ve své tiskové zprávě.

Na Šantovce 2, na jejíž střeše bude moci zaparkovat téměř 600 aut, s odvoláním na územní plán kritizují i to, že na levém břehu potoka bude stát přímo u vody. Na nábřeží přitom podle opozice musí být cyklostezka lemovaná zelení.

Podnikatelé s hnutím ProOlomouc nesouhlasí. Oponují, že Galerie Šantovka 2 je naopak plně v souladu s územním plánem. Faktem je, že jejich architekti přišli na to, jak de iure vést u potoka alej stromů i přesto, že tu bude stát nákupní centrum.

Galerie Šantovka linii zeleně nepřeruší, tvrdí developeři

Mluvčí Aláč zdůrazňuje, že na diskutovaném levém břehu povede nový chodník i cyklostezka, kolem budou stát stromy. Vysázené budou ovšem také na střeše přístavby, kde bude současně parkoviště.

„Propojení linie stromů na střeše a podél Mlýnského potoka bude zajištěno pásy živých fasád navrženými na severu i jihu přístavby. Budou na nich ukotvené automaticky zavlažované vaky se zeminou, z níž bude růst vegetace. Objekt Galerie Šantovka tak liniovou zeleň nepřeruší,“ popisuje Aláč.

U cyklostezky developeři spoléhají na nový most, díky němuž budou moci cyklisté uhnout na pravý břeh. „Komfort cyklistů a chodců se tak oproti dnešku zlepší. Nová cyklostezka naváže na tu, která na pravém břehu podél Švýcarského nábřeží vede na jih města,“ doplňuje Aláč.

Lidi trápí hluk a záplava aut

Kritika opozice však směřuje i na vedení města. ProOlomouc vládnoucí čtyřkoalici v čele s hnutím ANO vytýká, že do územního řízení na rozšíření Šantovky nepodala námitku.

„Rada města nepostupuje podle zákona o obcích, který jí, jako zástupci města, ukládá hájit potřeby občanů a veřejný zájem. Ty jsou mimo jiné obsaženy ve veřejně projednaném územním plánu,“ je přesvědčen Tomáš Pejpek, předseda ProOlomouc.

Olomoučtí radní ovšem podle náměstka primátora Martina Majora (ODS) nenašli důvod pro to, aby námitku na stavební úřad poslali.

„Rada obecně podává námitky ve veřejném zájmu, a to se zde nenaplnilo. Není vykladačem územního plánu, ale chrání právě veřejný zájem. A většinově došla k závěru, že ten tu porušen nebyl,“ tvrdí Major.

Jiný názor ale mají lidé, kteří bydlí v sousedství nákupní galerie v Šantově ulici. Ti do územního řízení námitku podali. Už dnes jim vadí hluk vzduchotechniky na stávající Šantovce, stěžují si i na záplavu aut, která u jejich domů podle nich nechávají zaměstnanci obchodů.

„Obáváme se, že se naše životní podmínky po rozšíření stávajícího obchodního centra ještě zhorší,“ citoval server Denik.cz jednoho z nespokojených obyvatel Pavla Brtníka.

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

V Česku zemřelo s covidem dvě stě lidí, to je katastrofa? zlobí se Basiková

Bára Basiková (57) se na sociálních sítích rozhořčila nad opatřeními týkajícími se šíření koronaviru a vyzvala své...