Aktualizovaná vizualizace podoby plánovaného více než sedmdesátimetrového...

Aktualizovaná vizualizace podoby plánovaného více než sedmdesátimetrového olomouckého mrakodrapu Šantovka Tower. Jeho stavba ostře rozděluje obyvatele města. | foto: SMC Development

Ombudsmanka jedná nestandardně, říká o žalobě za Šantovka Tower developer

  • 13
Z nestandardního jednání a nepřímo i ze zaujatosti obvinila developerská skupina stojící za chystanou stavbou olomouckého věžáku Šantovka Tower ombudsmanku Annu Šabatovou. Ta minulý týden podala žalobu ve veřejném zájmu proti územnímu rozhodnutí magistrátu povolujícímu stavbu více než sedmdesátimetrové budovy.

„V tuto chvíli máme pouze velmi kusé informace z médií, nedisponujeme oficiálním textem žaloby a proto se k jejímu obsahu nemůžeme konkrétně vyjádřit. Přesto považujeme za přinejmenším podivné některé vnější okolnosti této události,“ napsal v prohlášení pro média rozeslaném v pondělí mluvčí projektu Šantovka Juraj Aláč.

Pochybnosti podle něj budí především načasování podání žaloby těsně před skončením funkčního období ombudsmanky.

Za naprosto nestandardní postup pak označil to, že se úřad veřejné ochránkyně práv při prověřování okolností celé situace před podáním žaloby neobrátil na olomoucký magistrát a nevyžádal si žádné informace, podklady a stanovisko.

„Potvrzovalo by to často ve veřejném prostoru objevující se hodnocení, že Úřad veřejného ochránce práv v pojetí paní Šabatové velmi stranil pohledu aktivistických skupin s určitým ideologickým zaměřením, ačkoliv právo na ochranu práv a rovného zacházení mají v demokratické společnosti všichni občané a všechny subjekty včetně podnikatelských,“ uvedl dále Aláč.

Magistrát při povolení věžáku dle ombudsmanky porušil zákon

Mluvčí veřejné ochránkyně práv Iva Hrazdílková nařčení z nestandardního jednání odmítla. Ombudsmanka podle ní v tomto případě neměla povinnost před podáním obžaloby provádět plné šetření, v rámci kterého by pak musela oslovovat magistrát.

„Ochránce pouze musí prokázat závažný veřejný zájem. Otázku, zda ho prokázal, bude muset posoudit soud,“  reagovala Hrazdílková a odmítla i pochybnosti o načasování žaloby.

„Každý případ má svůj vývoj, příprava jednotlivých kroků vyžaduje čas a nikdy nelze dopředu říct, když přesně vydá ochránce nějaké stanovisko, přistoupí k nějakému rozhodnutí a podobně. Některé případy se prostě stihnou dokončit, jiné zůstanou rozpracované, aby v nich pokračoval nový ombudsman,“ shrnula mluvčí.

Šantovka Tower může podle Šabatové nevratně poškodit historické panorama města, magistrátu pak vytýká, že porušil řadu předpisů, například zákon o památkové péči, o ochraně přírody a krajiny, správní řád, stavební zákon nebo Úmluvu o ochraně architektonického dědictví Evropy.

Ombudsmanka má rovněž pochybnosti o nestrannosti úředníků, stavební úřad podle ní vydal povolení na základě nezákonného stanoviska památkářů, neboť stavba je v rozporu s územním plánem.

„O věci rozhodovali úředníci magistrátu, u nichž lze pochybovat o jejich nepodjatosti, protože magistrát prostřednictvím primátora uzavřel s investorem smlouvu, v níž se město zavázalo pod hrozbou sankcí, že nebude stavební činnosti developera v lokalitě bránit,“ poukázala v pátek v tiskové zprávě s tím, že soud požádala o přednostní projednání žaloby, investor už totiž nyní může požádat o stavební povolení a zahájit stavbu.

Developer mezitím dál pokračuje v přípravách stavby

Více než sedmdesátimetrový věžák Šantovka Tower, který má stát na pozemcích v ochranném pásmu městské památkové rezervace, připravuje developerská skupina okolo podnikatele Richarda Morávka.

Jak ombudsmanka připomněla, od počátku ho provází kontroverze, například stanovisko olomouckých památkářů je v rozporu s ostatními odborníky – na nepřijatelnosti stavby se jednomyslně shodla vědecká rada Národního památkového ústavu a podobný názor vyslovilo i ministerstvo kultury a krajský úřad.

Dokonce i posudek, který si objednal sám magistrát, uvádí, že stavba je v dané lokalitě nevhodná, protože narušuje soubor staveb tvořících panorama historického jádra Olomouce.

Devoloper nicméně podle Aláče v současné době nadále finišuje společně s architekty podobu stavby a pokračuje v přípravě projektu do fáze žádosti o stavební povolení, ke které mu otevřelo cestu právě územní rozhodnutí magistrátu.

„Nadále jsme připraveni projekt realizovat a jsme přesvědčeni, že bude představovat obohacení historického dědictví našeho krásného města o soudobou moderní architekturu špičkové kvality,“ shrnul Aláč.