Kontroverzní olomoucký věžák získal v poslední chvíli klíčové razítko

  8:06aktualizováno  8:06
Developerská skupina okolo podnikatele Richarda Morávka získala klíčové razítko pro svou plánovanou stavbu více než sedmdesátimetrového věžáku Šantovka Tower. Ani ne týden před jednáním olomouckého zastupitelstva, které bude řešit změnu územního plánu a nastavení výškových limitů v okolí Šantovy ulice, dostala územní rozhodnutí.

Původní vizualizace budoucí podoby olomoucké Šantovka Tower, která měla měřit 75 metrů. Návrh se podle informací investora loni dočkal změn, žádné nové vizualizace ale doposud nezveřejnil. | foto: SMC Development

Územní rozhodnutí o umístění stavby Šantovka Tower vydal olomoucký stavební úřad v úterý.

„Rozhodnutí je ale ještě nepravomocné,“ upozorňuje vedoucí stavebního odboru Eva Hyravá.

Každopádně jde o důležitý předstupeň pro získání stavebního povolení. A pro developery tedy dobrou zprávu.

„Samozřejmě velmi oceňujeme a jsme rádi, že jsme se posunuli o další krok k úspěšné realizaci projektu,“ řekl MF DNES mluvčí skupiny Juraj Aláč.

O poznání rozpačitěji však na rozhodnutí úřadu reagovali místní politici. Primátor Miroslav Žbánek (ANO) nechtěl rozhodnutí úřadu komentovat.

„Já jsem nečetl to rozhodnutí, vím o tom teprve od středy,“ reagoval na otázku MF DNES.

Stavební úřad námitky města neuznal

Rozhodnutí se přitom radnice přímo dotýká. Radní totiž před časem rozhodli, že kvůli plánované výšce věžáku podají námitku do územního řízení. Město námitky podalo mimo jiné kvůli již připravené, leč dodnes neschválené, změně územního plánu.

Ta by nad pozemky znovu nastavila výškové limity, které před časem po žalobě podnikatelů zrušil soud. Jejich obnovení by pro Šantovka Tower znamenalo definitivní stopku.

Jak je ovšem patrné z rozhodnutí stavebního úřadu, námitky města shodili úředníci ze stolu.

„Námitku jsme nevzali v úvahu. Byla podmíněna změnou územního plánu, nebyla ničím dokladována, tak jsme se s ní vypořádali. Město se samozřejmě může ještě odvolat,“ vysvětluje Hyravá.

Koalice není jednotná, část limity určené ministerstvem odmítá

Další kroky města v pondělí určí přímo zastupitelstvo. „Vzhledem k tomu, že rozhodnutí zatím nenabylo právní moci, tak uvidíme, jak bude vypadat projednání územního plánu. Jestliže projde, tak město bude muset podat odvolání. Pakliže neprojde, tak sám nemám představu, jak to bude probíhat,“ přiznává primátor.

Výsledky hlasování přitom nelze dopředu předjímat. „Uvnitř koalice a i přímo uvnitř koaličních stran panují různé názory nejen na to, jestli Šantovka Tower ano či ne, ale také, zda platí závazky z minulosti, či ne,“ říká Žbánek. On sám i přes nesouhlas se současnou podobou limitů, bude hlasovat pro schválení změny územního plánu.

Různé pohledy uvnitř koalice potvrzuje například náměstek primátora Martin Major (ODS).

„Já dlouhodobě tvrdím, že jsem proti výškovým limitům, které nám byly direktivně nařízeny někde od stolu úředníkem na ministerstvu kultury. Město by si je mělo nastavovat samo. Já sám změnu územního plánu nepodpořím,“ řekl Major.  

Stalo se to, čemu jsme se marně snažili zabránit, zní z opozice

Pro opozici je vývoj situace naplněním jejich varování. „Rozhodnutí stavebního úřadu znamená, že město propáslo příležitost, kdy mohlo tu věc řešit standardní cestou v řádných termínech,“ říká šéf hnutí ProOlomouc Tomáš Pejpek.

„Tou téměř tři čtvrtě roku trvající nečinností úřadu územního plánování došlo k vydání územního rozhodnutí. Po tomhle vydání jsou jakékoliv další kroky proti stavbě obtížnější,“ upozorňuje Pejpek a poukázal na to, že se opozice dvakrát pokoušela o svolání mimořádného zastupitelstva, na kterém by došlo k vydání stavební uzávěry pro danou lokalitu.

„Ale nikdy se nám nepodařilo sehnat dostatek hlasů,“ připomněl Pejpek. Cílem ProOlomouc bylo odhlasovat změnu územního plánu před tím, než developeři dostanou územní rozhodnutí.

Jak již dříve popsala MF DNES, hlasování o změně územního plánu v uplynulých měsících zablokovalo ministerstvo kultury vedené dřívějším olomouckým primátorem Antonínem Staňkem z ČSSD.

Úřadu územního plánování města sdělilo, že zvažuje možnost přezkoumávání nastavení výškových limitů. Těch samých, které dříve samo pro olomoucký územní plán stanovilo. Dalo si čas do dubna. Úředníci, kteří územní plán pořizují, proto vyčkali a změnu zastupitelstvu předložili až nyní, jelikož se ministerstvo již neozvalo. Brání se tím, že chtěli zaručit procesní bezpečnost.

Autor:

Nejčtenější

Hejna čápů se na cestě do Afriky zastavila na Moravě. Kvůli hrabošům

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední...

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední Moravě. Důvodem jsou přemnožení hraboši,...

Komunisté dělali z namibijských dětí Čechy, návrat do Afriky řada nezvládla

Vojenský ranní nástup namibijských dětí na zámku v Bartošovicích na severní...

Africké uprchlické tábory, válka, socialistické Československo i dnešní Česká republika a daleká Namibie. To jsou...

Politik, šéf firmy, analytik. Zvládám to, hájí Vrána z ANO funkce i platy

Petr Vrána z hnutí ANO je poslancem, náměstkem hejtmana, přerovským radním a...

Celkem pět placených funkcí zastává podle svého nejnovějšího majetkového přiznání náměstka hejtmana Olomouckého kraje...

Vraždu dítěte v Přerově odhalil výjezd k jeho matce křičící o Satanovi

Ilustrační snímek

Třetím dnem vyšetřují kriminalisté případ násilné smrti tříleté dívky, která byla nalezena ve středu v jednom z...

PONEDĚLNÍK: Přichází Vrbův pád, nebo Plzeň zase zvedne?

Plzeňský trenér Pavel Vrba pozoruje utkání třetího předkola Evropské ligy v...

Vypadli z předkola Ligy mistrů i Evropské ligy a v domácí soutěži tápou. Naposledy jen remizovali v Teplicích, hra...

Další z rubriky

U hradu Bouzova vystoupí české i slovenské hudební hvězdy, vrací se Kryštof

Festival Hrady CZ každoročně láká na louku u Bouzova zástupy hudebních fanoušků.

Dvě pódia, na kterých se za dva dny vystřídá dohromady dvaadvacet interpretů, plejáda hvězd i velký návrat Kryštofů na...

Sucho mění ve městech strategie sečení trávy, některá navíc i založí louky

ilustrační snímek

Města v Olomouckém kraji zkouší při boji se suchem nové strategie v sečení trávy. Někde ji nebudou kosit tak často, aby...

Žalobce žádá pro dva správce skladů lihové mafie tři a devět let vězení

Krajský soud v Olomouci začal projednávat případ posledních dvou mužů...

Poslední dva dosud souzené muže z hlavní větve kauzy lihové mafie, správce nemovitostí Ivana Kováříka a Tomáše...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz