Kontroverzní olomoucký věžák získal v poslední chvíli klíčové razítko

  8:06aktualizováno  8:06
Developerská skupina okolo podnikatele Richarda Morávka získala klíčové razítko pro svou plánovanou stavbu více než sedmdesátimetrového věžáku Šantovka Tower. Ani ne týden před jednáním olomouckého zastupitelstva, které bude řešit změnu územního plánu a nastavení výškových limitů v okolí Šantovy ulice, dostala územní rozhodnutí.

Původní vizualizace budoucí podoby olomoucké Šantovka Tower, která měla měřit 75 metrů. Návrh se podle informací investora loni dočkal změn, žádné nové vizualizace ale doposud nezveřejnil. | foto: SMC Development

Územní rozhodnutí o umístění stavby Šantovka Tower vydal olomoucký stavební úřad v úterý.

„Rozhodnutí je ale ještě nepravomocné,“ upozorňuje vedoucí stavebního odboru Eva Hyravá.

Každopádně jde o důležitý předstupeň pro získání stavebního povolení. A pro developery tedy dobrou zprávu.

„Samozřejmě velmi oceňujeme a jsme rádi, že jsme se posunuli o další krok k úspěšné realizaci projektu,“ řekl MF DNES mluvčí skupiny Juraj Aláč.

O poznání rozpačitěji však na rozhodnutí úřadu reagovali místní politici. Primátor Miroslav Žbánek (ANO) nechtěl rozhodnutí úřadu komentovat.

„Já jsem nečetl to rozhodnutí, vím o tom teprve od středy,“ reagoval na otázku MF DNES.

Stavební úřad námitky města neuznal

Rozhodnutí se přitom radnice přímo dotýká. Radní totiž před časem rozhodli, že kvůli plánované výšce věžáku podají námitku do územního řízení. Město námitky podalo mimo jiné kvůli již připravené, leč dodnes neschválené, změně územního plánu.

Ta by nad pozemky znovu nastavila výškové limity, které před časem po žalobě podnikatelů zrušil soud. Jejich obnovení by pro Šantovka Tower znamenalo definitivní stopku.

Jak je ovšem patrné z rozhodnutí stavebního úřadu, námitky města shodili úředníci ze stolu.

„Námitku jsme nevzali v úvahu. Byla podmíněna změnou územního plánu, nebyla ničím dokladována, tak jsme se s ní vypořádali. Město se samozřejmě může ještě odvolat,“ vysvětluje Hyravá.

Koalice není jednotná, část limity určené ministerstvem odmítá

Další kroky města v pondělí určí přímo zastupitelstvo. „Vzhledem k tomu, že rozhodnutí zatím nenabylo právní moci, tak uvidíme, jak bude vypadat projednání územního plánu. Jestliže projde, tak město bude muset podat odvolání. Pakliže neprojde, tak sám nemám představu, jak to bude probíhat,“ přiznává primátor.

Výsledky hlasování přitom nelze dopředu předjímat. „Uvnitř koalice a i přímo uvnitř koaličních stran panují různé názory nejen na to, jestli Šantovka Tower ano či ne, ale také, zda platí závazky z minulosti, či ne,“ říká Žbánek. On sám i přes nesouhlas se současnou podobou limitů, bude hlasovat pro schválení změny územního plánu.

Různé pohledy uvnitř koalice potvrzuje například náměstek primátora Martin Major (ODS).

„Já dlouhodobě tvrdím, že jsem proti výškovým limitům, které nám byly direktivně nařízeny někde od stolu úředníkem na ministerstvu kultury. Město by si je mělo nastavovat samo. Já sám změnu územního plánu nepodpořím,“ řekl Major.  

Stalo se to, čemu jsme se marně snažili zabránit, zní z opozice

Pro opozici je vývoj situace naplněním jejich varování. „Rozhodnutí stavebního úřadu znamená, že město propáslo příležitost, kdy mohlo tu věc řešit standardní cestou v řádných termínech,“ říká šéf hnutí ProOlomouc Tomáš Pejpek.

„Tou téměř tři čtvrtě roku trvající nečinností úřadu územního plánování došlo k vydání územního rozhodnutí. Po tomhle vydání jsou jakékoliv další kroky proti stavbě obtížnější,“ upozorňuje Pejpek a poukázal na to, že se opozice dvakrát pokoušela o svolání mimořádného zastupitelstva, na kterém by došlo k vydání stavební uzávěry pro danou lokalitu.

„Ale nikdy se nám nepodařilo sehnat dostatek hlasů,“ připomněl Pejpek. Cílem ProOlomouc bylo odhlasovat změnu územního plánu před tím, než developeři dostanou územní rozhodnutí.

Jak již dříve popsala MF DNES, hlasování o změně územního plánu v uplynulých měsících zablokovalo ministerstvo kultury vedené dřívějším olomouckým primátorem Antonínem Staňkem z ČSSD.

Úřadu územního plánování města sdělilo, že zvažuje možnost přezkoumávání nastavení výškových limitů. Těch samých, které dříve samo pro olomoucký územní plán stanovilo. Dalo si čas do dubna. Úředníci, kteří územní plán pořizují, proto vyčkali a změnu zastupitelstvu předložili až nyní, jelikož se ministerstvo již neozvalo. Brání se tím, že chtěli zaručit procesní bezpečnost.

Autor:

Nejčtenější

Boj v Jeseníkách: ekologové při kůrovcové kalamitě hrozí blokádou kácení

Kácet nebo ne? V rezervaci Suchý vrch v Jeseníkách se dohadují ekologičtí...

V Jeseníkách přituhuje v boji za záchranu lesů v nejcennějších partiích hor. Ekologické neziskové organizace žádají...

Mladík odháněl od dívky dotěrného muže, za rány pěstí mu hrozí trest

Ilustrační snímek

Hned dva zápisy do trestního rejstříku hrozí mladému muži, který se na Přerovsku příliš rázně zastal obtěžované dívky....

VIDEO: Ani spáru. Most ze stovek kubíků betonu dělníci vylévají naráz

Stavaři betonují nosnou konstrukci mostu na Komenského ulici v Olomouci. Most...

Dvě betonárny jedou naplno, třetí je připravená v záloze. Od brzkého rána najíždějí do centra Olomouce plné...

Lidé z Troubek načerno postavili hráz proti vodě, teď ji musejí zbořit

Stavba nového valu na místě, kde kdysi stával selský val, který rozorali...

Obyvatelé Troubek na Přerovsku musejí zbořit jednu ze dvou hrází, které si sami vybudovali na ochranu proti velké vodě....

Obec povstala proti testování pojízdné spalovny pneumatik

Pneumatika

Obyvatelé Mrskles na Olomoucku nechtějí být součástí testování prototypu stroje na zpracování ojetých pneumatik. „Bez...

Další z rubriky

Jaké pivo lidem chutná, ovlivnila i dřívější centrální výroba, říká sládek

Sládek a spolumajitel Hanáckého pivovaru v Olomouci Pavel Hanuštiak.

K pivu se dostal už na střední škole, pak měl sládek Pavel Hanuštiak sice vlastní recepturu, ale chyběly mu prostory, a...

Utři si bradu od mlíka, odepsalo ANO studentovi, autora vzkazu tají

Ilustrační snímek

Student Rudolf Brož se na Facebooku obrátil na šumperské hnutí ANO s dotazem ohledně hlasování jeho radních. Místo...

Ženě v rodinném domě vzplála kuchyň, s popáleninami skončila v nemocnici

Pro popálenou ženu v neděli brzo ráno letěl vrtulník letecké záchranné služby...

Vrtulník letecké záchranné služby letěl v neděli brzy ráno pro popálenou ženu do Konic na Prostějovsku. Žena utrpěla...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz