Kromě školy a Moravského divadla jsou dalšími zapojenými stranami město Olomouc a Olomoucký kraj. Právě krajské zastupitelstvo v pondělí schválilo smlouvu o spolupráci.
„Pokud jde o výuku plánovaného nového studijního oboru scénická a výstavní tvorba, máme velice pozitivní ohlasy z kulturní oblasti,“ informoval radní pro kulturu Jan Žůrek (Spojenci – Koalice pro Ol. kraj).
„Absolventi najdou uplatnění nejen v kulturních provozech, ale i v komerční sféře. Navíc je zde možnost navázat na vysoké škole, například v Brně na JAMU, nebo nově na VUT. Zájemců tam mají dost,“ řekl.
Opoziční zastupitel Ladislav Okleštěk (ANO) zmínil riziko, zda nový obor neohrozí například stávající studia budoucích elektrikářů nebo truhlářů, jimž by mohlo ubýt uchazečů.
„Na jiné obory to nebude mít dopad, čekáme kapacitu asi 15 dětí, tedy poloviny třídy. V České republice navíc půjde o první obor jevištní technik vůbec,“ reagoval radní pro školství Aleš Jakubec (Spojenci – Koalice pro Ol. kraj).
Výuka bude zahájena v roce 2026
Podle něj bude zaměření oboru velmi specifické. První studenti mají nastoupit ve školním roce 2026/2027.
Pozemek na kulturně-edukační centrum v areálu střední školy poskytne bezplatně kraj, investorem bude Olomouc.
Předpokládané náklady jsou 120 milionů korun, ministerstvo kultury přispěje 37 miliony, 40 miliony také hejtmanství.
„Jde o centrum přínosné pro celý kraj. Kromě vzdělávací části má i neformální, která umožní zapojení i dalších pracovníků na poli kultury,“ uvedl krajský zastupitel a olomoucký primátor Miroslav Žbánek (ANO).
„Naším cílem je, aby Moravské divadlo, jež zřizuje město, nabízelo služby také jiným zařízením či organizacím. Neradi bychom, aby se na to z jiných částí regionu nahlíželo nepřívětivě. Bez krajské dotace a Národního plánu obnovy by centrum vůbec nešlo realizovat,“ doplnil.
Záběr centra bude širší
Součástí centra budou i kreativní dílny dekorací Moravského divadla, jeho záběr má být ovšem ještě širší.
Kulturně-edukační centrum půjde využít pro projekty Ateliéru MDO, pro projekty neformálního vzdělávání (workshopy, besedy, přednášky).
Bude sloužit také pro praktickou výuku SŠPO a pro přípravu nových kulturních projektů s možností zapojení minoritních skupin, jako jsou například lidé ze sociálně vyloučených lokalit, senioři nebo lidé s handicapem, uvádí se ve smlouvě o spolupráci.