Pondělí 12. dubna 2021, svátek má Julius
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 12. dubna 2021 Julius

Základní umělecké školy přicházejí kvůli epidemii covidu o desítky žáků

  4:22aktualizováno  11:10
Základní umělecké školy přicházejí o žáky. Rodiče je odhlašují, protože nechtějí, aby děti trávily odpoledne u výuky online. Roli hrají také ekonomické důvody, kvůli důsledkům epidemie totiž někteří rodiče nemají na školné. V Olomouckém kraji se už odhlásily desítky dětí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Vymýšlejí úkoly, které děti zaujmou a pobaví, natáčejí výuková videa, rodinám, které nemají přístup k tiskárnám, dokonce osobně tisknou a vozí noty. Přesto učitelé hudby, tance anebo výtvarné výchovy v Olomouckém kraji jen stěží brzdí úbytek žáků základních uměleckých škol. 

Nejvíce je odliv žáků znát na severu regionu. Základní umělecké škole Jeseník chybí na začátku druhého pololetí do plného počtu víc než pět desítek dětí. 

„Na začátku roku jsme měli 780 žáků, nyní je jich něco přes 720. Vlna odhlášek začala poté, co jsme rodičům odeslali upozornění, že se hradí úplata za vzdělávání na další pololetí,“ uvedl ředitel jesenické školy Tomáš Uhlíř.

Jako důvody rodiče podle něj často uvádějí finanční problémy. „Na Jesenicku je spousta lidí zaměstnaných v cestovním ruchu – hotelech, restauracích nebo na lyžařských vlecích. Nic z toho teď nefunguje,“ připomněl ředitel.

Kromě toho, že řada rodin kvůli omezeným výdělkům počítá každou korunu, rodičům se podle Uhlíře nelíbí ani distanční výuka na ZUŠ. „Děti mají po krk online výuky na základních a středních školách, u nás je odhlašují s tím, že se vrátí, až budeme opět učit prezenčně,“ podotkl Uhlíř.

Nejvíc dětí ubylo v Jeseníku ve výuce kolektivních oborů, jako jsou výtvarná výchova či literárně-dramatický obor. Řada žáků už nebude dál „chodit“ ani na hudební nástroje. Ředitel tak musel některým pedagogům snížit pracovní úvazky.

Rodiče moc nechtějí platit za distanční výuku

Problémy se nevyhnuly ani jedné z největších uměleckých škol v Česku – ZUŠ Žerotín v Olomouci, kterou běžně navštěvuje 1 400 dětí. Od druhého pololetí jich je minimálně o deset méně.

Podle zástupkyně ředitele Zuzany Novákové by jich chybělo mnohem víc, kdyby škola v lednu neuspořádala mimořádné přijímací zkoušky, během nichž dodatečně přijala asi dvacítku žáků.

„Někteří rodiče dávali vědět už koncem prosince a hlavně v průběhu ledna, že jejich děti nebudou pokračovat. Odmítají platit za distanční výuku, kterou nepovažují za plnohodnotnou. Přijímací řízení jsme vypsali přímo na ty obory a zaměření, na které jsme potřebovali dobrat žáky,“ vysvětlila Nováková. 

Uchazečů podle ní přišlo tolik, že se přijímačky protáhly na tři dny. Největší zájem byl o klavír a kytaru, naopak obor zpěv se doplnit nepodařilo. V hodinách zpěvu nepokračují ani devítileté dcery maminky z Přerova. 

„Na dálku nám to moc nefungovalo. Velká část výuky zůstala na mně, bylo to náročné, protože sama žádné hudební vzdělání nemám. Holky to nakonec ani nebavilo,“ popsala žena, jež si přála zůstat v anonymitě.

Distanční výuka nikdy plně nenahradí prezenční

Někteří rodiče žádali snížit školné, to ale podle ředitelů uměleckých škol není možné. Podle vyhlášky se totiž školné určuje na jeden školní rok. 

„Je to sice úplata za vzdělávání, ale prakticky se z něj platí náklady na podmínky k výuce – ladění a opravy nástrojů, energie nebo nákup ochranných prostředků. V tomto ohledu jsme nedospěli k žádné úspoře, kterou bychom mohli do školného promítnout,“ vysvětlil ředitel olomoucké Základní umělecké školy Iši Krejčího Filip Hajdu.

Připomněl, že zhruba polovina pedagogů vede distanční výuku z budovy školy, nikoliv z domu. Jak dodal František Havelka, jenž vede školu v Šumperku, náklady školám naopak spíše stouply poté, co kvůli výuce online musely dokoupit počítače, notebooky, kamery nebo mikrofony.

Slevy na školném zařízení nabízejí v odůvodněných případech sociálně slabším rodinám, další rodiče mohou požádat o odklad platby nebo splátkový kalendář. „Máme i případy, kdy rodinám v tísni vypomáhají sami učitelé. Těm, kdo nemají doma tiskárny, pedagogové tisknou a osobně rozvážejí například noty,“ vylíčil ředitel Havelka. 

Jeho škola cítí největší tlak na pobočkách v Jindřichově a Hanušovicích, zatím ale přišla jen o jednotlivé žáky. Větší obavy má Havelka z budoucnosti, z toho, že dost zájemců nepřijde k červnovým přijímacím zkouškám.

„Distanční výuka nikdy plně nenahradí prezenční, v kolektivních předmětech už vůbec ne. Tanečníci se sice snaží předcvičovat i zkoušet přes internet, ale na dálku se nedá tančit v párech nebo zkoušet choreografie. Dechovka tak fungovat taky nemůže. Měsíc nebo dva se to dá vydržet, ale to, co se děje letošní školní rok, je obrovský problém,“ řekl.

  • Nejčtenější

Za dostavbu D1 budou pro ŘSD dál bojovat i autoři útočné komiksové kampaně

Přes všechny pochyby, které loni vyvolaly karikatury a komiksy namířené proti odpůrcům navržené trasy dálnice D1 kolem...

Králíkova kremace a jiné vtipné zprávy vynesly strážníkům nominaci na cenu

Přerovskou veřejnost baví i informují už dlouho, v posledních měsících však zprávy o netradičních i běžných zásazích...

Řemeslník vjel autem před vlak, prorazil závoru a přišel o převážená okna

Na železničním přejezdu na Olomoucku narazil vlak do nákladního auta převážejícího plastová okna a dveře. Přejezd je...

Provoz na D35 a tahu z Moravy do Čech ztěžovaly u Mohelnice nehoda a sníh

Provoz na dálnici D35 u Mohelnice ráno a dopoledne komplikovalo počasí a dočasně musela být dokonce zcela uzavřena...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bikeři si v lese u Olomouce stavěli park, kácením a kopáním porušili zákon

Rizikem pro procházející lidi, narušením životního prostředí a dokonce porušením zákona bylo podle olomoucké radnice a...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

Viníky bude patrně těžké vypátrat, říká expert o útoku hackerů na magistrát

Kybernetický útok ve středu vyřadil z provozu datovou síť olomouckého magistrátu a náprava může trvat až dva týdny....

Rodiče postižených dětí si neoddechnou. Na pomoc jim přišli dobrovolníci

Premium Malá dcera Dagmar Kozákové vyžaduje kvůli vzácnému mentálnímu postižení neustálou pozornost rodičů. Že by se o nemocnou...

Bagry začaly rozebírat most v Prostějově. Do neděle bude hotovo

Kvůli demolici mostu stavbaři dnes ráno uzavřeli silnici pod dálniční estakádou v Prostějově. Během víkendu mají v...

Bludovu uleví složitý obchvat za dvě miliardy, stavba začne do prázdnin

Obchvat Bludova, po kterém volal nejen Bludov, ale také Šumperk a další obce podél hlavního tahu z Mohelnice na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...