Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 19. září 2021 Zita

Průmysl v Olomouckém kraji viru odolává, část firem i letos zvýší mzdy

  14:53
Navzdory celosvětovým i tuzemským ekonomickým dopadům koronaviru budou některé hlavně průmyslové firmy zaměstnancům opět přidávat a v dalších se o tom jedná. Následky mimořádné situace se jich totiž dotkly mnohem méně než jiných odvětví, kde je nyní hlavním tématem snižování stavů či dokonce krach.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš ProcházkaMAFRA

„Letošní rok bude hodně těžký. Řada firem skončí a další budou propouštět,“ obává se šéf Krajské hospodářské komory Olomouckého kraje Bohuslav Švamberk.

Důvodem ale podle něj není pouze koronavirová pandemie. „Paradoxně jsou na tom mnohé neperspektivní firmy nyní mnohem lépe, než by byly v běžné době. Nad vodou je udržuje státní pomoc. Bez té už by řada z nich dávno skončila, covid necovid,“ říká.

Podle něj se však situace výrazně liší v závislosti na oboru podnikání, což je vidět i na dění kolem mezd.

„Rozhodně na tom budou lépe inovativní firmy vyrábějící výrobky s vysokou přidanou hodnotou, o které je zájem,“ vysvětlil.

Některé firmy navyšují také benefity

Právě to vede k tomu, že i navzdory těžkému období existují podniky, kde zaměstnancům přidají, zatímco jinde mohou lidé počítat navíc pouze s tím, co jim přinese nové daňové zvýhodnění. Mezi ty první patří třeba přerovská Meopta, kde se mzdy zvýší o šest procent.

„Jsme rádi, že se podařilo dosáhnout takového navýšení. Určitě je to opodstatněné, protože výrobní plán je velmi dobře vykrytý zakázkami,“ říká šéf firemních odborů David Olša s tím, že pracovníci získají také další benefity.

„Když se přičte daňové zvýhodnění od státu, tak si myslím, že v současné složité době mohou být spokojeni,“ míní Olša.

Siemens Mohelnice, který patří vedle Meopty k největším zaměstnavatelům v regionu, přidá podle šéfky odborové organizace Janky Rýznarové 2,5 procenta.

„V současné situaci to lze vnímat jako úspěch. K tomu je potřeba připočítat výrazný nárůst benefitů představující 22 tisíc ročně. Je to asi maximum možného,“ řekla Rýznarová.

Zvýšení platů v nemocnicích má svou nemalou cenu

Více peněz se mimo průmysl dočkali třeba také v nemocnicích, což bylo ale způsobeno děním kolem pandemie koronaviru. Například zaměstnancům Fakultní nemocnice Olomouc tak byly opakovaně vypláceny mimořádné odměny za péči o „covidové“ pacienty.

„Aktuálně jsme u lékařů na průměrném měsíčním příjmu 104 800 korun, u sester byl v loňském roce 56 500 korun a u pomocného zdravotnického personálu, jako jsou ošetřovatelé a sanitáři, pak 36 400 korun. Meziroční nárůst příjmů za celou nemocnici byl loni více než patnáct procent,“ sdělil mluvčí nemocnice Adam Fritscher.

Navýšené platy jsou ale vykoupeny velkým počtem přesčasových hodin, které zaměstnanci v době koronavirové pandemie mají, rovněž rizikovými a ztíženými podmínkami. Zda platy porostou i letos, bude záležet na vládě, která o tarifních podmínkách rozhoduje.

„Diskutován je nárůst o deset procent pro všechny zdravotníky paušálně, zatím ale rozhodnutí nepadlo,“ uvedl Fritscher.

V části firem se ještě jedná, další prozatím vyčkávají

Také v mnoha průmyslových podnicích doposud vyjednávání o navyšování mezd neskončila, jedním z nich je třeba šumperský Pars nova zabývající se modernizací a opravami kolejových vozidel.

„Přestože je tady daňové zvýhodnění od státu, chtěli bychom další navýšení mezd o sedm procent. Už proto, že zakázek je dost, a tím i práce. Takže není důvod, aby lidé nedostali přidáno i to, co pro ně požadujeme,“ sdělil šéf odborové organizace Pavel Horák.

V textilce Toray Prostějov vyčkávají, jak se bude v příštích týdnech vyvíjet ekonomická situace.

„My máme obchodní rok od prvního dubna. První čtvrtletí roku 2021 nám hodně napoví, co bude ve mzdové oblasti možné, takže budeme reagovat podle vývoje ekonomiky,“ sdělil jednatel Josef Konečný.

Složitou situaci loni zažili v zemědělství, kde bylo jedním z hlavních faktorů nepříznivé počasí. Například největší podnik regionu z tohoto odvětví, Úsovsko Klopina, tak podle svého šéfa Jiřího Milka zatím zaměstnancům přidávat neplánuje.

„Rok nebyl dobrý a nevíme, co nás čeká. Na jaře bylo obrovské sucho, takže plodiny na části ploch nevzešly, na podzim zase katastrofální mokro, takže se ani nepodařilo všechno sklidit. Uvidíme podle vývoje. Pokud bude příznivý, nevylučujeme, že se k debatě o navýšení mezd vrátíme,“ řekl Milek.

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Hana Vacková, Ladislav Hynek, Ludvík Šulda, Marek Obrtel, Ladislav Okleštěk, Radim Fiala, Antonín Fryč, Marian Jurečka, Tomáš Müller

  • Nejčtenější

Hasiči při projíždění sídlišť opět narazili. Řidiči ale nemají kde parkovat

Špatně zaparkovaná auta na sídlištích hasičům už dlouho komplikují zásahy. Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje...

Třaskavé derby pokazil sudí, Olomouc poškodil. Nepochopitelné, čílil se Jílek

Na otázku, zda se cítí okradeni o výhru, kývl: „Souhlasím.“ Trenér olomouckých fotbalistů Václav Jílek po domácí remíze...

Komise skončila vyšetřování otravy Bečvy, žádá mimořádnou schůzi Sněmovny

Parlamentní komise k vyšetřování otravy Bečvy schválila svou závěrečnou zprávu a požádala předsedu Sněmovny Radka...

ZVOLNĚNÍ: Nedoceněný Krejčí? Už dost s tím, prosím. Start ukázal opak

Božský Jágr. Nepřekonatelný Hašek. Obětavý Plekanec. Bezstarostný Pastrňák. Snad u každého slavného hokejisty se vám...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zákazy nepomohly, kamiony jezdí vesnicemi dál. Radnice chtějí změnit zákon

Zákazy nepomáhají, těžké nákladní vozy ignorují omezení, stěžují si obce na Olomoucku. Chtějí proto úpravu zákona v...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Pochoutky nezůstanou samy, k jídlu se v Prostějově přidává i hudba

V centru Prostějova v sobotu pokračuje první ročník akce Festival dobrého jídla, do které se zapojily místní kavárny,...

Pokus se solankou nemohl ohrozit život v Bečvě, řekli rybáři inspekci

Letošní pokus s roztokem chloridu sodného v řece Bečvě nemohl ohrozit kvalitu vody, ani tamní flóru a faunu. Tvrdí to...

Olomoucký vynález funguje, hasiči při zásahu vyzkoušeli vozík na přesun aut

Na vývoji transportních vozíků, s jejichž pomocí lze jednoduše odtáhnout auto tam, kam je zapotřebí, mají svůj podíl i...

Mladík toužil po cigaretách, násilně vynucená krabička ho poslala za mříže

Několikaleté vězení hrozí kvůli jediné krabičce cigaret mladíkovi, který se v Přerově rozhodl dostat ke kuřivu bez...

TURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy
TURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy

Chcete mít vytřeno raz dva? Přejděte na TURBO! Otestujte s eMiminem třásňový mop s mikrovlákny Vileda TURBO. Nový mop čeká na 10 z vás.

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...