Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Přerov opouštějí firmy, kvůli nedokončené D1 i chybějící průmyslové zóně

  4:55
Nedokončená dálnice D1, nepřipravená průmyslová zóna v Bochoři, ale i problémy s pozemky na okraji města. To vše odrazuje od investic v Přerově nejen zahraniční, ale už i přerovské společnosti.

Pohled na nynější konec dálnice D1 u přerovské místní části Předmostí. Kdy se začne stavět poslední chybějící úsek k Říkovicím zatím není jasné. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Už od poloviny 90. let v Přerově vyrábí, proto i skladovat a distribuovat své zboží chtěla firma Ardon Safety právě tam. Hal, které pro ni měla stavět v přerovské průmyslové zóně nadnárodní developerská společnost Panattoni Europe, se však kvůli složitým jednáním kolem pozemků nedočkala.

Výrobce pracovních oděvů a obuvi proto přestěhoval své nové aktivity do krajského města.

„Rozvíjet se budeme v Olomouci. Nejbližší a střednědobou budoucnost už s Přerovem nespojujeme,“ řekl jednatel firmy Tomáš Voženílek.

Jde o doklad toho, že Přerov neprožívá nejlepší časy. Nejenže totiž jeden tradiční zaměstnavatel z města mizí, noví navíc nepřicházejí. Zejména pokud jde o zahraniční investory, doplácí někdejší významné centrum průmyslu hlavně na nedostavěnou dálnici D1 a také zmrazenou průmyslovou zónu, která měla vzniknout na letišti v Bochoři.

„Aktuálně neevidujeme žádného zahraničního investora, který by se o Přerov zajímal,“ uvedla Jana Kohoutová, mluvčí agentury CzechInvest, která pomáhá firmám z cizích zemí najít u nás vhodné lokality pro investice.

Z Přerova se stává periferie, říká exministr

O kolik potenciálních investorů přišel Přerov za uplynulých pět let, agentura neví přesně, počet takových firem nicméně odhadla na maximálně jednotky.

„Obecně poptávanější lokality se nacházejí například v Moravskoslezském kraji. Nemáme ale kompletní přehled o všech investicích. Zabýváme se především investicemi do výroby, ne do financí, maloobchodu nebo retailu,“ podotkla Kohoutová.

O jiných vážných zájemcích však neví ani vedení města. „Žádný, ani větší, ani menší investor do Přerova nepůjde, dokud tady nebude dálnice,“ míní ekonomická náměstkyně primátora Hana Mazochová.

Česká páteřní silnice do Přerova sice vede, a to po nedávno zprovozněném úseku z Lipníka nad Bečvou, chybí však poslední, propojovací část do Říkovic, která má být zároveň obchvatem města.

12. prosince 2019

Přípravu komplikují kroky ekologických organizací. Důsledkem jsou přetížené silnice uvnitř města, kudy musí projíždět i tranzitní doprava.

„Nedokončení dálnice poškodilo Přerov strašným způsobem. Z města se stává periferie,“ míní také opoziční zastupitel a někdejší ministr dopravy Antonín Prachař.

Průmyslovou zónu dal stát k ledu. I kvůli dálnici

Naději na získání nových investorů městu zhatil i poslední vývoj kolem strategické průmyslové zóny v Přerově-Bochoři, kde na části bývalého vojenského letiště mělo s podporou státu vzniknout 300 hektarů připravených ploch.

Právě stát ale loni veškeré přípravy na investici za 1,4 miliardy korun zastavil. Odůvodnil to komplikacemi s převodem pozemků, nevyřešenými restitučními nároky, ale i tím, že část areálu leží v záplavovém území. Jedním z bodů ve zdůvodnění byla podle Mazochové i nedokončená dálnice.

„Právě proto, že není dokončena dálnice, vše usnulo a čtyři roky se s tím prakticky nic nedělá,“ lituje náměstkyně.

Prachař si myslí, že Přerov by měl usilovat, aby se na bývalou vrtulníkovou základnu vrátila armáda.

„Tím by se podařilo zachránit chátrající plochu a vytvořit i podmínky pro zaměstnávání občanských pracovníků na letišti. Bez toho Přerov brzy dostane velmi tvrdou ránu, co se týká nezaměstnanosti,“ poznamenal s odkazem na právě probíhající propouštění čtyř stovek zaměstnanců v jednom z největších přerovských podniků, Meoptě-optice.

Město má investorům co nabídnout, míní CzechInvest

CzechInvest ale situaci Přerova tak černě nevidí. „Dopravní situaci by dostavba D1 zcela jistě prospěla. Město je nicméně významným dopravním uzlem a investorům má místní infrastruktura co nabídnout – nachází se zde například letiště a železniční infrastruktura,“ míní mluvčí agentury Kohoutová.

„Přerov má zároveň potenciál k vytvoření dalších pracovních míst s ohledem na hodnotu soběstačnosti obce na trhu práce ve výši 85 procent,“ dodává.

Soběstačnost obce na trhu práce je statistický ukazatel vytvořený agenturou CzechInvest.

„V optimálním případě se pohybuje kolem hodnoty 100 procent, což znamená, že obyvatelé regionu mají dostatek pracovních příležitostí nebo jsou podnikajícími fyzickými osobami, a tudíž nemusí za prací vyjíždět,“ popsala Kohoutová.

Ardon: Odpovídající podporu pro rozvoj jsme nedostali

Bez možnosti lákat na strategickou zónu v Bochoři může Přerov nabídnout investorům jen dva prostory. Jeden u výstaviště, druhý v místě zvaném Staré rybníky mezi částmi Předmostí a Dluhonice. Právě tam ale neuspěla s umístěním svých skladů firma Ardon Safety.

Město tvrdí, že plán ztroskotal na nečinnosti developera, Ardon Safety naopak vidí hlavní díl viny na radnici.

„Pozemky, které měly být předmětem prodeje, nebyly dostatečně připravené. Záležitost jsme řešili téměř pět let bez výsledku, naše situace přitom byla už naléhavá. Rozhodli jsme se proto přestěhovat do Olomouce,“ popsal Tomáš Voženílek.

V Přerově zůstala výroba a administrativa firmy, které společně zaměstnávají asi 60 lidí. V nových skladovacích halách v Olomouci dostalo práci prvních 50 zaměstnanců, společnost ale počítá s dalším růstem.

„Je nám to líto, protože jsme firma, která vznikla v Přerově. Ale city musejí stranou. Potřebujeme se rozvíjet a v Přerově jsme pro rozvoj odpovídající podporu nedostali,“ uzavřel Voženílek.

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  11.7 23:12

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167 stanic v Česku, které měří alespoň 30 let. Nejvíce naměřili ve Strážnici, 36,1 stupně Celsia. Dorazily...

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dívka zbila vrstevnici. Ve Šternberku roste agresivita lidí z vyloučených lokalit

Nezletilá dívka bez jakéhokoli varování napadla v neděli v podvečer ve Šternberku vrstevnici. Několikrát ji udeřila do obličeje a následně ji měla také kopnout. Děvče utrpělo zranění v oblasti...

9. července 2024  13:33,  aktualizováno  15:02

Kliment o konci v Plzni: S Koubkem jsme si nesedli. Nabídku Sigmy jsem nečekal

Z Jihlavy šel rovnou do bundesligy, po odchodu z Polska pak za dva měsíce hrál Ligu mistrů. Útočník Jan Kliment je mistrem kariérních vzestupů, ale i účastníkem pádů. A tak věří, že po zklamání v...

15. července 2024  11:15

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Obrat o 180 stupňů. Obec se zásobami kaolinu se snaží zvrátit plány těžařů

Odpor proti plánované těžbě kaolinu na Jesenicku zesílil, připojili se k němu i zastupitelé. Přitom před třemi lety tehdejší vedení obce změnu územního plánu právě ve prospěch těžby důležité suroviny...

11. července 2024  5:45

Vědci budou zkoumat přehřívání Olomouce. Chtějí zamezit vzniku tepelných ostrovů

Tropické dny i noci a padající teplotní rekordy jsou pro většinu lidí ve městech k nesnesení. Teploty přesahující třicet stupňů jsou spíš pravidlem než výjimkou. V Olomouci se proto vědci zaměří na...

15. července 2024  15:21

Zákrok proti agresorovi v Přerově prověřuje GIBS, policisté ho střelili do nohy

Incident, při kterém policisté v neděli odpoledne v Přerově postřelili agresivního muže se sekerou, prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů. Dnes o tom informovala mluvčí inspekce Ivana...

15. července 2024  14:47

Životní jízda. Divadlo láká na světovou premiéru hry o lyžaři Ondřeji Bankovi

Příběh slavného šumperského lyžaře Ondřeje Banka bude jedním z taháků nové divadelní sezony v šumperském divadle. Bank proslul krkolomnými pády na nejprudších a nejslavnějších sjezdovkách světa a...

15. července 2024  11:37

Kliment o konci v Plzni: S Koubkem jsme si nesedli. Nabídku Sigmy jsem nečekal

Z Jihlavy šel rovnou do bundesligy, po odchodu z Polska pak za dva měsíce hrál Ligu mistrů. Útočník Jan Kliment je mistrem kariérních vzestupů, ale i účastníkem pádů. A tak věří, že po zklamání v...

15. července 2024  11:15

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...