Západ se k němu otáčí zády, Huawei proto hledá zákazníky jinde

  0:18aktualizováno  0:18
V rámci obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou je klíčovou společností Huawei. Ten je obviňován z možných bezpečnostních rizik a dostal „stopku“ pro obchodování s americkými společnostmi. Čína se proto zaměří na Afriku. Tamní Africkou unii přitom prokazatelně odposlouchávalo zařízení této firmy.

ilustrační snímek | foto: koláž iDNES.cz

Huawei je pro Čínu klíčová společnost, která se dokázala uplatnit na řadě trhů včetně těch náročných evropských. A to jak se svými smartphony, tak síťovými řešeními. Boduje především cenou, které řada firem nedokáže konkurovat. V poslední době i špičkovými technologiemi.

Huawei se zhroutil plán na dobytí pozice číslo jedna mezi výrobci smartphonů, také jeho mobilní infrastruktura je v řadě západních zemích na černé listině. Firma se tak snaží zmírnit následky zákazu obchodu s americkými společnostmi, například s Googlem, bez jehož Androidu jsou jeho smartphony na většině trzích neprodejné.

Huawei má tak podle agentury AFP nový plán a zaměří se na africké trhy, kde má rovněž silnou pozici. Proto minulý týden podepsal Huawei s Africkou unií smlouvu na posílení spolupráce. 

Africká unie je obdobou Evropské unie sdružující africké státy pro kooperaci na různých úrovních. Sídlo Africké unie v hodnotě 4,5 miliardy korun postavila v roce 2012 v etiopské Addis Abebě právě Čína a to zdarma. Včetně kompletního IT vybavení. Začátkem loňského roku se poté objevily informace, že sídlo je „prošpikované štěnicemi“.

Informace deníku Le Monde potvrzené řadou dalších zkoumání potvrdily, že ze serverů Africké unie se odesílalo až do roku 2017 každou noc do Šanghaje velké množství dat. Chybět neměly mikrofony ve zdech nebo stolech. A kdo technologii dodal? Právě Huawei. 

Huawei je v Africe velmi činný. Začal v Africe působit už v roce 1998 a nyní operuje v čtyřiceti tamních zemích. Jeho 4G sítě pokrývají polovinu celého kontinentu. 

Nyní se chystá nabízet v Africe své 5G sítě. Ukázkou bude africký fotbalový šampionát, který začíná 21. června. Huawei ale v Africe jen neprodává své produkty, a to jak smartphony, tak sítě. Zřizuje na tamních univerzitách i kurzy o 5G sítích.

Keňa dále podepsala s Huawei smlouvu na vybudování „chytrého města“ v hodnotě 172 milionu dolarů, tedy za necelé čtyři miliardy korun. Týkat se to bude keňského hlavního města Nairobi. Stejně tomu bude na ostrově Mauricius. Tam má být instalováno 4 000 kamer. Některá média toto řešení přirovnávají k již v Číně spuštěnému rozpoznávání lidí, které je označováno za „digitální diktaturu“ nebo „pekingského Velkého bratra“. 

Huawei má zastání také u vrcholných ruských představitelů. Ruský prezident Putin si postěžoval, že se Washington snaží Huawei vytlačit z globálního trhu. Tento týden největší ruský operátor MTS s Huawei podepsal smlouvu na zřízení 5G sítě. 

Autor:

Nejčtenější

Co letos předvádíte, je neuvěřitelná drzost, spílají zákazníci Vodafonu

Ilustrační snímek

Když v květnu rozeslal Vodafone textovku informující o změně tarifikace u předplacenek, zvedlo to vlnu nevole....

Neuvěřitelný příběh ztroskotaných Čechů v Polsku má mobilní ponaučení

Porucha, nouzové volání

Jakkoliv zní celý příběh neuvěřitelně, můžeme si z nepříjemného konce dovolené české rodiny v Polsku vzít jedno...

Internet šílí z aplikace, která vás ukáže jako starce. Může to mít háček

Aplikace FaceApp vám ukáže, jak budete vypadat ve stáří.

Populární ruská aplikace FaceApp se stala hitem internetu, má ovšem jednu velmi stinnou stránku. Potřebuje totiž...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Levné androidy decimují iPhony. Apple proto lacinější modely vyřadí

iPhone SE

Čína není jediným klíčovým regionem, v němž se Applu přestalo dařit. Mnohem levnější, a přitom podobně vybavené...

Další z rubriky

Test: Obří Huawei Mate 20X 5G je renesancí vymřelé kategorie smartphonů

Huawei Mate 20X 5G

Huawei se v Česku odhodlal k nečekanému kroku. Začal nabízet špičkový model Mate 20X 5G, který zaujme obřím displejem a...

Cizinec s obří baterií a 48MPix foťákem. Test Umidigi F1 Play

Umidigi F1 Play

Ačkoliv značku Umidigi nelze považovat za příliš známou, najdou se v jejím portfoliu zajímavé smartphony. Model F1 Play...

Apple uvede čtyři iPhony, bude i levný model. Ale počkáme si

iPhone XS Max

Každý rok tři nové iPhony. Tuto taktiku Apple letošním uvedením zopakuje již potřetí za sebou. Příští rok však podle...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz