Majitelům nových huaweiů hrozí, že přijdou o Facebook

  11:19aktualizováno  11:19
Nejnovější ránu firmě Huawei zasadila americká společnost Facebook. Zakázala totiž předinstalaci všech svých aplikací, tedy Facebooku, Instagramu a WhatsAppu. Zákaz se týká všech telefonů této značky, které ještě neopustily továrnu. Budoucí uživatelé by pak o tyto aplikace mohli přijít nadobro.

Nové modely Huaweie nebudou mít předinstalované aplikace Facebooku. Ilustrační snímek | foto: AP

O zákazu předinstalace svých aplikací informovala agenturu Reuters přímo společnost Facebook. Více se ovšem k této záležitosti nechce vyjadřovat. Není tak jasné třeba to, kdy zákaz nabyl platnosti. K věci se odmítl vyjádřit i Huawei.

Co to znamená pro uživatele telefonů tohoto čínského výrobce? Na všech nových modelech, které ještě neopustily továrnu, již nebudou předinstalovány aplikace Facebook, WhatsApp či Instagram. Podle Reuters bude nicméně možné si tyto aplikace stáhnout z aplikačního obchodu Googlu.

Huawei dostal výjimku i na aktualizace. Ale jen na několik týdnů

Jenže to nemusí mít dlouhého trvání. Nezmění-li americká vláda svůj postoj k Huaweii, pak po uplynutí devadesátidenního odkladu totiž hrozí, že Huawei ztratí přístup ke službám Googlu, tedy i k aplikačnímu obchodu Google Play a všem jeho aplikacím. Nové modely by se tak staly mimo domácí čínský trh neprodejné (více viz Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné).

Stávající uživatelé telefonů Huawei (a potažmo i Honor) mohou být nicméně v klidu, aktuální opatření ze strany Facebooku se jich nedotkne. I nadále budou moci jeho aplikace používat, společnost garantuje i aktualizace.

Zákaz Facebooku je dalším z řady opatření amerických společnosti poté, co USA v polovině května zařadily Huawei na černou listinu. Americké podniky tedy potřebují zvláštní povolení, aby mohly čínské společnosti dodávat své produkty. Krátce poté sice Washington obchodní restrikce vůči Huawei zmírnil, ale jen na tři měsíce, jak již bylo uvedeno výše.

Americká společnost Google již dříve uvedla, že po uplynutí této lhůty omezí firmě Huawei používání svého operačního systému Android. Obchod Play i všechny další aplikace Googlu nicméně zůstanou dostupné na současných modelech.

Huaweie a honory poběží v Evropě na ARK OS. Pokud se nedomluví s Googlem

Čínský podnik tvrdí, že se na americké restrikce připravil, a slibuje, že se s problémy plynoucími z těchto restrikcí dokáže vypořádat. Někteří zákazníci v evropských a asijských obchodech nicméně agentuře Reuters sdělili, že se zdráhají kupovat telefony Huawei kvůli nejistotě, která kolem nich panuje.

Huawei je druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě za jihokorejským konkurentem Samsung. Analytici oslovení agenturou Reuters nicméně minulý měsíc uvedli, že odbyt telefonů Huawei by mohl letos v důsledku amerických sankcí klesnout až o čtvrtinu. Nevyloučili ani možnost, že telefony této značky by časem mohly zcela zmizet z mezinárodního trhu (více viz Chtěl být jedničkou, teď analytici Huaweii předpovídají krušné časy).

Autoři: ,

Nejčtenější

Neomezená data pobláznila Čechy. Vysoký zájem ochromil web operátora

T-Mobile akce na léto, neomezená data

Od čtvrtka dává T-Mobile na léto neomezená mobilní data. Čerpat je lze nejen s tarify, které obsahují mobilní data, ale...

T-Mobile dává na léto neomezená data. Zadarmo pro tarify i předplacenky

T-Mobile akce na léto, neomezená data

Překvapivou nabídku připravil na léto T-Mobile. Od čtvrtka si zákazníci budou moci aktivovat zdarma balíček s...

Bez těchto aplikací na dovolenou nejezděte. Můžou ji zachránit

Ilustrační snímek

Chytrý telefon je naším společníkem i v době letních dovolených. Nemusí přitom sloužit pouze ke spojení s rodinou a...

KOMENTÁŘ: Konečně máme neomezená data, radujme se. Anebo raději ne?

ilustrační snímek

Polovina června 2019 posunula Česko mezi moderní mobilní země. Tak by optimista mohl reagovat na první neomezené...

Ředitel O2: Chystáme nové tarify a 5G může zcela změnit mobilní trh

Novým generálním ředitelem O2 je Jindřich Fremuth

Generální ředitel operátora O2 Jindřich Fremuth v rozhovoru pro Mobil.iDNES.cz potvrzuje přípravu nových tarifů a...

Další z rubriky

Prodali jsme víc, než uvádíte, opřelo se Xiaomi do analytiků

Analytici podhodnotili prodeje Xiaomi

Čtvrtletní výsledky prodejů smartphonů často zveřejňují sami výrobci. Agentury se proto musí spolehnout na vlastní data...

Vivo škádlí konkurenci. Vybitý smartphone nabije za pouhých třináct minut

Telefony

V březnu se Xiaomi chlubilo supernabíječkou, které k nabití 4 000mAh baterie stačí pouhých sedmnáct minut. Jenže o...

Zakázat mobily, nebo je trpět. České školy stále tápou

Ve Francii už děti mobil ve škole nepoužijí ani o přestávkách

Zatímco podle loňského průzkumu by čeští rodiče uvítali plošný zákaz používání mobilů na školách, jejich vedení se v...

Najdete na iDNES.cz