Nokia předstihla Huawei. Na novou technologii má víc objednávek

  12:17aktualizováno  12:17
Společnost Nokia podle prezidenta pro zákaznické operace Federica Guilléna překonala v počtu získaných objednávek na sítě 5G čínský Huawei. Co největší podíl na trhu se snaží ukořistit i švédský Ericsson. Obě společnosti těží z bezpečnostních obav z čínského zařízení, s nimiž přišly Spojené státy.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Zvýšený zájem o telekomunikační zařízení páté generace zaznamenala finská společnost v posledních týdnech. Podle Guilléna získala Nokia čtyřicet dvě komerční 5G objednávky. Huawei jich podle odhadů získal čtyřicet a švédský Ericsson veřejně oznámil devatenáct smluv.

Všechny společnosti se v současnosti snaží ukořistit co největší podíl na trhu, čínskému Huaweii ovšem tuto snahu velmi komplikují bezpečnostní obavy ze strany USA (více viz USA vyzývají spojence k bojkotu značky Huawei. Bojí se čínské špionáže). Právě kvůli varování amerických úřadů totiž někteří operátoři či dokonce některé státy informovali, že se Huawei nebude moci na výstavbě jejich 5G sítí vůbec podílet. Stopku dostal například v Austrálii či na Novém Zélandu (více viz Huawei má velký problém. Novozélandské úřady odmítly jeho 5G technologii).

Zájemci o vybavení pro jejich 5G sítě se tak stále častěji obracejí na Nokii. Někteří ji využívají jako duální zdroj pro většinu citlivých částí svých sítí nebo k nahrazení dosavadního poskytovatele, informoval Guillén agenturu Reuters.

Velký zájem zaznamenala firma hlavně z evropských zemích, které debatují o úloze čínských dodavatelů ve svých sítích. Například ve Velké Británii dostal Huawei zákaz podílet se na citlivých částech systému (více viz Huawei se může účastnit budování 5G sítí v Británii. Ale s omezením). Koncem loňského roku o stopce čínské společnosti uvažovala i německá telekomunikační skupina Deutsche Telekom, do níž patří i český T-Mobile (více viz Německý Telekom uvažuje, že dá stopku Huaweii).

Nokia uvedla, že dvaadvacet z 5G dohod je od známých zákazníků jako T-Mobile, Telia a Softbank. Od konce března získala firma dvanáct nových objednávek.

Huaweii: máme velký náskok před konkurencí

Šéf a zakladatel společnosti Huawei Žen Čeng-fej se koncem května nechal slyšet, že se restrikce ze strany USA daly očekávat. Souvisí údajně se značným technologickým náskokem, který má jeho společnost před konkurencí. Huawei dožene prý až za několik let.

Naše zařízení nemají zadní vrátka, popřel Huawei tvrzení Bloombergu

Žen se domnívá, že v odvětví, kde má Huawei nejpokročilejší technologie, tedy přinejmenším v oblasti 5G, nebudou mít restrikce ze strany USA velký dopad. V této souvislosti poukázal na přednost 5G řešení od Huaweie, které může být instalováno kdekoliv a přináší tak i značnou finanční úsporu.

„Naše 5G základnová stanice je opravdu velmi malá, přibližně stejně velká jako aktovka. Je také lehká, asi dvacet kilogramů. Může být instalována kdekoli, na sloupech nebo stěnách. Může fungovat po desetiletí, protože je vyrobena z antikorozních materiálů. Může být instalována i v podzemních kanalizacích. Je vhodná zejména pro evropské trhy, kde je mnoho oblastí s historickými budovami, v nichž není možné postavit obří telekomunikační věže,“ uvedl.

Sílící pozice severských společností, co se týče dodávek 5G technologií, ovšem ukazuje, že technologických náskok Huaweie nemusí být pro obchodní partnery natolik silným argumentem, aby s touto společností uzavřeli dohodu na budování sítí páté generace. Huawei přitom dlouhodobě upozorňuje, že se obvinění ze strany USA nezakládá na pravdě. 

Vedoucí právní zástupce Huaweie Sung Liou-pching je přesvědčen, že američtí politici využívají sílu celé země, aby šli po krku soukromé firmě. „Není to standardní a v dějinách taková situace téměř nemá obdoby,“ dodal s tím, že ze strany USA jde stále jen o spekulace. „Vláda Spojených států nepředložila žádný důkaz o tom, že společnost Huawei je bezpečnostní hrozbou. Žádný předmět doličný,“ zdůraznil fakt, na který společnost dlouhodobě poukazuje (více viz Americké sankce mohou poškodit miliardy uživatelů, varuje Huawei).

Obviňují nás z něčeho, co jsme neudělali, řekl šéf Huawei ČR:

Autoři: ,

Nejčtenější

Neomezená data pobláznila Čechy. Vysoký zájem ochromil web operátora

T-Mobile akce na léto, neomezená data

Od čtvrtka dává T-Mobile na léto neomezená mobilní data. Čerpat je lze nejen s tarify, které obsahují mobilní data, ale...

T-Mobile dává na léto neomezená data. Zadarmo pro tarify i předplacenky

T-Mobile akce na léto, neomezená data

Překvapivou nabídku připravil na léto T-Mobile. Od čtvrtka si zákazníci budou moci aktivovat zdarma balíček s...

Bez těchto aplikací na dovolenou nejezděte. Můžou ji zachránit

Ilustrační snímek

Chytrý telefon je naším společníkem i v době letních dovolených. Nemusí přitom sloužit pouze ke spojení s rodinou a...

KOMENTÁŘ: Konečně máme neomezená data, radujme se. Anebo raději ne?

ilustrační snímek

Polovina června 2019 posunula Česko mezi moderní mobilní země. Tak by optimista mohl reagovat na první neomezené...

Ředitel O2: Chystáme nové tarify a 5G může zcela změnit mobilní trh

Novým generálním ředitelem O2 je Jindřich Fremuth

Generální ředitel operátora O2 Jindřich Fremuth v rozhovoru pro Mobil.iDNES.cz potvrzuje přípravu nových tarifů a...

Další z rubriky

Zakázat mobily, nebo je trpět. České školy stále tápou

Ve Francii už děti mobil ve škole nepoužijí ani o přestávkách

Zatímco podle loňského průzkumu by čeští rodiče uvítali plošný zákaz používání mobilů na školách, jejich vedení se v...

Znáte nejvýkonnější mobily současnosti? O špičku se perou dvě značky

OnePlus 7 Pro 5G

Výkonnostní test AnTuTu zveřejnil žebříček hardwarově nejsilnějších telefonů za květen 2019 a výsledek mluví jasně:...

Prodali jsme víc, než uvádíte, opřelo se Xiaomi do analytiků

Analytici podhodnotili prodeje Xiaomi

Čtvrtletní výsledky prodejů smartphonů často zveřejňují sami výrobci. Agentury se proto musí spolehnout na vlastní data...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz