Americké sankce mohou poškodit miliardy uživatelů, varuje Huawei

  18:24aktualizováno  18:24
Americké ministerstvo obchodu zařadilo 16. května čínskou společnost Huawei na černou listinu. Firma tak bez souhlasu vlády USA nemůže kupovat americké součástky. Podle vedoucího právního zástupce Huaweie Sunga Liou-pchinga by toto rozhodnutí mohlo poškodit miliardy uživatelů po celém světě.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Americké podniky nyní v důsledku umístění Huaweie na černou listinu potřebují zvláštní povolení, aby této čínské firmě mohly dodávat své produkty. Washington postup proti Huawei zdůvodňuje obavami o národní bezpečnost.

„Hrozí, že toto rozhodnutí poškodí naše zákazníky ve více než 170 zemích, včetně více než tří miliard spotřebitelů, kteří po celém světě používají produkty a služby firmy Huawei,“ uvedl podle serveru BBC Sung Liou-pching. Dodal, že rozhodnutí rovněž poškodí více než 1 200 amerických podniků, což bude mít dopad na desetitisíce pracovních míst v USA.

Americké tajné služby Huawei podezírají ze spolupráce s čínskou rozvědkou, společnost to nicméně popírá. Ministr zahraničí USA Mike Pompeo ve středu Huawei označil za „nástroj čínské vlády“.

Kroky Washingtonu proti Huawei prohlubují napětí v obchodních vztazích mezi USA a Čínou. Země spolu od loňského roku vedou obchodní válku, v jejímž rámci na sebe vzájemně uvalují nová cla.

Změňte svůj přístup, vyzval Huawei vládu USA

Společnost Huawei vyzvala vládu Spojených států k zastavení státem schválené kampaně, kterou vede právě proti této čínské společnosti. Huawei upozorňuje, že tato kampaň nezajistí kybernetickou bezpečnost. 

Huawei pod tlakem. Skončí nadobro s mobily? Otázky a odpovědi

Podle Sunga zákaz a americké výmluvy na kybernetickou bezpečnost nezpůsobí nic, co by učinilo sítě bezpečnějšími. „Nabízejí falešný pocit bezpečnosti a odvádějí pozornost od skutečných problémů, kterým čelíme,“ upozornil.

Je přesvědčen, že američtí politici využívají sílu celé země, aby šli po krku soukromé firmě. „Není to standardní a v dějinách taková situace téměř nemá obdoby,“ dodal s tím, že ze strany USA jde stále jen o spekulace. “Vláda Spojených států nepředložila žádný důkaz o tom, že společnost Huawei je bezpečnostní hrozbou. Žádný předmět doličný.“

Zařazení Huaweie na černou listinu označil za nebezpečný precedens. „Dnes jsou to telekomunikace a Huawei. Zítra to může být váš obor, vaše společnost, vaši zákazníci,” upozornil vedoucí právní zástupce Huaweie.

Útok na Huawei pokračuje. Za chvíli už nedá telefon vůbec dohromady

Společnost nevěří, že její potlačování ze strany USA může pomoci učinit sítě bezpečnějšími. Pokud je skutečným zájmem americké vlády bezpečnost, pak Huawei očekává, že Spojené státy zaujmou správný postoj a přijmou čestná a efektivní opatření ke zvýšení úrovně kybernetické bezpečnosti pro každého.

Oddíl 889 zákona o schvalování národní obrany je prý neústavní

Za účelem urychlení soudního procesu o zpochybnění ústavnosti oddílu 889 zákona o schvalování národní obrany (National Defense Authorization Act, NDAA) z roku 2019 podal Huawei zároveň návrh na souhrnný rozsudek. V případu, který je čistě právní záležitostí, nefigurují žádná sporná fakta.

Huaweii vadí, že tento oddíl jej jmenovitě vyčleňuje a kromě zákazu vládním úřadům Spojených států nakupovat jeho výrobky a služby zakazuje rovněž uzavírat smlouvy nebo udělovat granty třetím stranám, které od něj nakupují vybavení nebo služby. A to i v případě, že neexistuje žádný dopad na vládu Spojených států nebo i když třetí strana není s Huaweiem spojena.

Velmi špatná zpráva pro Huawei. Bez povolení nemá americké součástky

„Soudní systém je poslední linií obrany k dosažení spravedlnosti. Společnost Huawei má plnou důvěru v nezávislost a nestrannost soudního systému Spojených států. Doufáme, že nesrovnalosti v NDAA budou soudem napraveny,” dodal Sung.

Podle hlavního poradce společnosti Huawei pro tento soudní spor Glena Nagera je oddíl číslo 889 NDAA z roku 2019 porušením zákazu vydávání zákonů zaměřených proti konkrétní osobě, porušením práva na spravedlivý proces a porušením ustanovení o dělbě moci Ústavy Spojených států amerických.

Podle časového harmonogramu soudního procesu je slyšení k tomuto návrhu společnosti Huawei stanoveno na 19. září.

Šéf společnosti Huawei pro Česko a Slovensko byl hostem Rozstřelu (2/2019):

Autoři: ,

Nejčtenější

Mohla to být šílenost léta. Alza si však z lidí i médií jen vystřelila

Za iPhone zdarma si chtěl nechat na záda vytetovat maskota internetového...

Byla by to další soutěž, na kterou by si za pár dní nikdo nevzpomněl. Jeden ze statusů pod facebookovým příspěvkem Alzy...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Ten nepřehlédnete. Vystouplý fotoaparát nových iPhonů bude obrovský

iPhone 11

Podoba nových iPhonů chystaných na září už je víceméně známá. Ještě více o tom, jak budou novinky vypadat, prozrazují...

Apple chystá levný iPhone se snímačem otisků. Nebude pro každého

iPhone XR je z aktuální kolekce nejprodávanějším modelem. V Číně kupující...

Applu v poslední době slábne odbyt iPhonů a velký propad prodejů firma utrpěla v Číně. Zvrátit to má nový cenově...

Test: Obří Huawei Mate 20X 5G je renesancí vymřelé kategorie smartphonů

Huawei Mate 20X 5G

Huawei se v Česku odhodlal k nečekanému kroku. Začal nabízet špičkový model Mate 20X 5G, který zaujme obřím displejem a...

Další z rubriky

Teď už budete rozumět cedulím po celém světě. Jen na ně namíříte foťák

Takhle by v ideálním případě měl vypadat výsledek práce softwaru pro „vizuální...

Inovovanou službu Googlu ocení každý cestovatel. Okamžitý vizuální překlad je nyní chytřejší a hlavně umí přímo...

Po explozi iPhonu má zničené auto. Prý kvůli vadné baterii z Amazonu

V Oklahomě ve voze explodoval iPhone s neoriginální baterií pořízenou na...

Zapomenout v autě jakoukoli techniku se nevyplácí. A to nejen kvůli případným nenechavcům, v horkých letních dnech je...

Huawei má superčip pro střední třídu. Učenlivější, než špička od Qualcommu

Kirin 810 je nejvýkonnější čipovou sadou střední třídy

Huawei má novou čipovou sadu pro smartphony střední třídy. Kirin 810 dostal do vínku osmijádrový procesor, novou...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz