„Deutsche Telekom bere vážně celosvětovou diskusi o bezpečnosti síťového zařízení od čínských prodejců,“ uvedla firma na dotaz agentury Reuters. V rámci své strategie firma využívá více dodavatelů, především firmy Ericsson, Nokia, Cisco a Huawei. „Přesto přehodnocujeme naši strategii nákupu,“ dodal DeutscheTelekom.
Tento posun je významný. Němečtí představitelé totiž doposud v reakci na varování z Washingtonu, že sítě čínského Huaweie nejsou bezpečné, prohlašovali, že nevidí žádný právní základ pro vyloučení jakýchkoliv dodavatelů z výstavby sítě páté generace. Deutsche Telekom má s touto čínskou společností, která je světovou jedničkou v síťovém zařízení a dvojkou mezi výrobci chytrých telefonů, úzké vztahy.
Představitelé USA v posledních měsících informovali své spojence, že Huawei slouží čínskému státu, a varovali, že jeho vybavení pro sítě může obsahovat „zadní dveře“, které je zpřístupňují pro kybernetickou špionáž (více viz USA vyzývají spojence k bojkotu značky Huawei. Bojí se čínské špionáže). Huawei to však odmítá.
Zatímco německá telekomunikační skupina bude pouze přehodnocovat dosavadní strategii, tak ve Francii dostal Huawei podle Reuters naopak stopku od operátora Orange. Generální ředitel Stephane Richard totiž informoval, že Orange France nemá v plánu využít při výstavbě 5G sítě technologie společnosti Huawei. I nadále bude prý spolupracovat s tradičními partnery, tedy společnostmi Ericsson a Nokia.
Richard dodal, že bezpečnostní obavy považuje za legitimní, rozumí tak znepokojení francouzských úřadů, co se bezpečnostních rizik týče. Čínský Huawei nicméně upozornil, že v případě Orange France nebyl doposud ani dodavatelem technologií pro stávající 4G sítě. Nebylo tedy ani v plánu, že by se na budování nové sítě tohoto operátora jakkoli podílel. S Orangem nicméně spolupracuje v jiných státech, kde tento francouzský operátor působí. Tam naopak čínská společnost očekává, že se na výstavbě 5G sítí již bude podílet.
Již dříve dostal čínský Huawei stopku kvůli obavám o národní bezpečnost i v Austrálii či na Novém Zélandu. Novozélandská telekomunikační společnost Spark chtěla totiž při plánovaném přechodu na 5G využít technologie právě Huaweie, místní úřady ovšem tuto spolupráci zakázaly. A to i přes to, že Čína je nejvýznamnějším obchodním partnerem tohoto tichomořského ostrovního státu (více viz Huawei má velký problém. Novozélandské úřady odmítly jeho 5G technologii).
Stažení Huaweie z trhu by pocítili zákazníci operátorů
Huawei je největším dodavatelem mobilních sítí a další infrastruktury pro české mobilní operátory, spolupracuje se všemi tuzemskými poskytovateli telekomunikačních služeb. Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková minulý měsíc v Číně jednala se zástupci společnosti Huawei a uvedla, že některá technologická řešení, která jí společnost představila, by se dala využít i v české státní správě.
Agentura zastupující Huawei v Česku v komentáři uvedla, že tažení proti společnosti je rizikové, hrozí prý pokles konkurenčního prostředí na trhu. To by podle agentury Reuters mohlo vést ke zvýšení účtů za mobilní služby, nižším investicím do vývoje a infrastruktury, ale údajně i k rozšíření výpadků sítí.
Podle agentury IHS Markit je totiž čínský Huawei na trhu infrastruktury mobilních sítí s aktuálním 28% tržním podílem světovou jedničkou. Technický ředitel kanadského operátora Telus navíc podle agentury Reuters odhaduje, že cenová politika Huaweie snížila globální ceny vybavení nejméně o 15 %. Pokud by ovšem současná dvojka a trojka na trhu, tedy společnosti Ericsson a Nokia získaly větší tržní podíl, pak by to mělo nepříznivý dopad nejen na investice operátorů do budování sítí.
Operátoři by v takovém případě mohli přenášet zvýšené náklady na koncové spotřebitele, mohli by tedy zvyšovat ceny služeb. Hrozily by prý i častější výpadky sítí, příkladem jsou nedávné výpadky 4G sítí britského operátora O2 a japonské SoftBank. Oba operátoři jako příčinu označili vadné komponenty od společnosti Ericsson.
„Cena za vyřazení Huawei z trhu je vysoká a podíleli by se na ní i zákazníci českých mobilních operátorů,“ uvedla v komentáři agentura zastupující Huawei v Česku v reakci na současné tažení proti této čínské společnosti.
Najdou se nicméně i země jako například Belgie či Polsko, které naopak prezentují pozitivní zkušenosti ze spolupráce s Huaweiem. Nadále tak rozvíjejí vztahy s touto čínskou společností.