Důkazy o čínské špionáži Belgičané nenašli. Huawei však zkoumají dál

  12:58aktualizováno  12:58
Experti z belgického centra pro kybernetickou bezpečnost vyvracejí loňské tvrzení amerických úřadů, že technologie čínské společnosti Huawei představují hrozbu pro národní bezpečnost. Neexistují prý žádné důkazy, podle kterých by telekomunikační zařízení Huaweie mohlo být využíváno ke špionáži.

ilustrační snímek | foto: koláž iDNES.cz

Podle agentury Reuters to v pondělí 15. dubna uvedl mluvčí belgického úřadu. Centrum, které podléhá belgickému premiérovi, dostalo za úkol analyzovat možné hrozby spojené s firmou Huawei, která dodává zařízení místním mobilním operátorům Proximus, Orange Belgium a Telenet.

„Dosud jsme nenašli žádné technické faktory, které by ukazovaly na špionážní hrozbu,“ uvedl mluvčí. „Nevydáváme o této záležitosti konečnou zprávu, ale nadále ji zkoumáme,“ dodal.

Společnost Huawei se dostala do centra pozornosti kvůli obviněním ze strany Spojených států, že její zařízení pro telekomunikační sítě by mohla čínská vláda využívat ke špionáži (více viz USA vyzývají spojence k bojkotu značky Huawei. Bojí se čínské špionáže). Huawei však obvinění ohledně špionáže odmítá (více viz Obviňují nás z něčeho, co jsme neudělali, řekl šéf Huawei ČR). Před používáním softwaru a hardwaru čínských společností Huawei a ZTE loni v prosinci varoval i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (více viz Čínské firmy Huawei a ZTE jsou kybernetickou hrozbou, varuje český úřad).

Americkým varováním v souvislosti s čínským Huaweiem se zabývá i nizozemská vláda. Ta v pondělí uvedla, že vytvořila zvláštní pracovní skupinu k posouzení potenciálních bezpečnostních rizik v souvislosti s připravovanou výstavbou mobilní sítě páté generace (5G). Nizozemský premiér Mark Rutte v pátek 12. dubna upozornil, že vláda si ještě nevytvořila názor na možnou roli čínských podniků. Nizozemská bezpečnostní služba se nicméně v dubnu vyslovila proti používání technologií ze zemí jako Čína a Rusko, které proti Nizozemsku vedou aktivní kybernetickou kampaň.

Obviňují nás z něčeho, co jsme neudělali, řekl šéf Huawei ČR

Ředitel společnosti Huawei pro ČR a SR Radoslaw Kedzia v diskusním pořadu...

„Pracovní skupina analyzuje zranitelnost sítí 5G z hlediska jejich zneužitelnosti ze strany dodavatelů technologií, i opatření nutná k potlačení těchto rizik,“ uvedl nizozemský ministr spravedlnosti Ferd Grapperhaus. Doporučení této pracovní skupiny se očekávají do konce května.

Názor kybernetických úřadů na rizikovost technologií Huaweie se nicméně v Evropě liší. Například podle zjištění britského Střediska pro zhodnocení bezpečnosti produktů Huawei (HCSEC) se totiž v zařízeních této společnosti nacházejí technické závady představující riziko pro britské telekomunikace. Britské národní středisko kybernetické bezpečnosti (NCSC) ve zprávě britskému poradci pro národní bezpečnost však zdůrazňuje, že „nevěří, že by identifikované technické nedostatky byly výsledkem zásahu čínského státu“. Skutečným důvodem obav britského úřadu je, že technologie Huaweie jsou prý nedokonalé či zastaralé, kvůli čemuž jsou tedy zneužitelné třetí stranou. Obavy, že by touto třetí stranou mohla být čínská vláda, středisko ve zprávě nicméně nevyjádřilo (více viz Huawei představuje riziko, tvrdí Velká Británie. Našla technické závady).

Autoři: ,
 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

Huawei pod tlakem. Skončí nadobro s mobily? Otázky a odpovědi

Sídlo Huawei (18.12.2018).

Google oznámil, že přestane poskytovat čínskému výrobci Huawei služby spojené s operačním systémem Android. Následně...

Překročí naše představy. Blíží se revoluce v designu smartphonů

Bude takto vypadat Samsung Galaxy S10?

Několik lidí stojících za úniky informací ohledně nových smartphonů se shodují, že letos nás čeká ještě jeden přelom v...

Vodafone naštval zákazníky. Kvůli změně účtování hovorů zaplatí více

Ilustrační snímek

Vodafone od července razantně mění způsob účtování hovorů u předplacených karet. Namísto současné tarifikace 60+1, kdy...

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Další z rubriky

Huawei pod tlakem. Skončí nadobro s mobily? Otázky a odpovědi

Sídlo Huawei (18.12.2018).

Google oznámil, že přestane poskytovat čínskému výrobci Huawei služby spojené s operačním systémem Android. Následně...

Huawei dostal výjimku i na aktualizace. Ale jen na několik týdnů

Ilustrační snímek

Huawei může příští tři měsíce kupovat součástky od amerických firem a po stejnou dobu budou jeho telefony dostávat i...

Blíží se konec průstřelů. Samsung chce přední foťák schovat pod displej

Tapety pro Samsung Galaxy S10 vtipně schovávající „průstřel“ displeje

Snaha výrobců roztáhnout displej po celé čelní ploše nekončí. Velké výřezy se postupně zmenšují a často je nahrazují...

Najdete na iDNES.cz