Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Český Vodafone se trhá. Stožáry dostane firma, která půjde na burzu

  10:08
Českou pobočku operátora Vodafone čeká po sloučení s místní filiálkou UPC další velká změna. Z firmy se odděluje společnost spravující pasivní infrastrukturu, tedy například vysílače, stožáry, budovy a další stavby, ve kterých má Vodafone instalované své síťové technologie. Krok je součástí globální strategie Vodafonu.

Sotva Vodafone dokončil spojení s místní pobočkou UPC, už se zase dělí. Krok, na který jako první upozornil portál Lupa.cz, ale v podstatě nemá se sloučením s UPC nic společného (až na detail v podobě sídla firmy).

Je to součást strategie celé globální skupiny Vodafone, která projekt označovaný jako TowerCo oznámila již v průběhu loňského roku. Firma tehdy uvedla, že v rámci tohoto kroku vznikne největší držitel věží pro vysílací techniku v Evropě. TowerCo má spravovat přes 61 700 věží na deseti trzích.

Právě v rámci této strategie vznikla v Česku nová odnož Vodafonu, a to společnost Vodafone Towers Czech Republic 1 s.r.o.. Do této společnosti přesune Vodafone takzvanou pasivní infrastrukturu. Půjde o věže, stožáry, budovy a jiné stavby (včetně vzduchotechniky, kolektorů a kabelových tras), pozemky nebo třeba různé nájemní smlouvy, dodávky energií a další prvky, které jsou základním stavebním kamenem mobilní sítě.

Naopak technika mobilní sítě, tedy samotné antény a další přímá telekomunikační a vysílací technika, zůstanou nadále majetkem Vodafone Czech Republic a.s., tedy mobilního operátora. Nejde o rozdělení operátora na takové infrastrukturní úrovni, jako v případě někdejšího oddělení společností O2 a CETIN.

Aktivní komunikační infrastrukturu bude nadále držet a provozovat český operátor Vodafone, Vodafone Towers bude v podstatě majitelem a správcem míst, kde má operátor tuto techniku instalovánu. Zároveň je důležité zdůraznit, že to platí jen pro místa určená k vysílání signálu, datových center a dalších částí infrastruktury operátora se nová cesta netýká.

Vodafone Towers Czech Republic 1 s.r.o. vznikla podle obchodního rejstříku již v březnu letošního roku a docela příhodně sídlí na stejné adrese, na které se po dlouhou dobu nacházelo sídlo české pobočky UPC, kterou místní Vodafone letos definitivně „absorboval“. Jediným společníkem nové firmy je Vodafone Europe B.V., tedy holdingová společnost, která je „papírovým“ majitelem i u české pobočky Vodafone, firmy Vodafone Czech Republic a.s..

Jednateli Vodafone Towers jsou Jiří Švarc a Petr Procházka. Švarc je bývalý ředitel rozvoje sítě Vodafonu, Procházka přišel do Vodafonu v rámci integrace UPC a zastával pozici viceprezidenta pro strategii a integraci. Podle svého profilu na síti LinkedIn je od letošního dubna finančním ředitelem Vodafone Towers Czech Republic a vrací se tak vlastně k pozici, kterou přes tři roky zastával i v UPC.

Po dokončení této formální fáze začne Vodafone Towers fungovat jako nezávislá společnost, byť zatím podle všeho řízená samotným Vodafonem. Firma bude operátorovi pronajímat prostor na vysílačích. Právě vznik obří panevropské firmy s věžemi má být pro centrální TowerCo obrovskou konkurenční výhodou, místo na stožárech nemusí poskytovat jen pobočkám Vodafonu, ale i dalším subjektům.

V Česku by se mohl o služby nové firmy zajímat i případný čtvrtý mobilní operátor, pokud z české aukce frekvencí pro 5G sítě vzejde. V zásadě to nic nemění, jen mu to v některých ohledech trochu usnadňuje práci – i dosavadní český Vodafone by totiž jistě rád alespoň část infrastruktury s někým sdílel.

Na globální úrovní Vodafone Group počítá s tím, že z oddělení „věžové“ firmy vytěží hotovost. Podle loni v květnu zveřejněné zprávy mělo k monetizaci dojít do 18 měsíců od té doby. Je pravděpodobné, že některé kroky zdržela aktuální koronavirová krize, nicméně zhruba do půl roku můžeme i tak očekávat ze strany centrály Vodafonu snahy o zpeněžení nové společnosti. Původní plány hovořily o tom, že Vodafone zvažuje prodej minoritního podílu, majoritního podílu i vstup TowerCo na burzu.

Právě poslední zmíněný scénář je prý momentálně nejpravděpodobnější. Agentura Reuters uvádí, že primární úpis akcií (takzvané IPO) připravují banky UBS a Morgan Stanley. Kolik peněz by mohl Vodafone získat, záleží na tom, jaký podíl nakonec nabídne. Firma loni uváděla, že roční obrat TowerCo by mohl být okolo 1,7 miliardy eur a zisk před zdaněním a odpisy (tzv. EBITDA) asi 900 milionů eur. Celá TowerCo by mohla mít podle Reuters hodnotu 18 miliard eur.

Od počátku Vodafone Group uvádí, že zisk z této případné transakce poputuje na umoření části dluhu společnosti. Podle letošní výroční zprávy měla celá skupina Vodafone čistý dluh ve výši přes 42 miliard eur při obratu téměř 45 miliard eur.

  • Nejčtenější

Chtěla si vyfotit selfie s parní lokomotivou. Bylo její poslední

7. června 2024  7:02

Selfie s projíždějící parní lokomotivou stálo mladou ženu z Mexika život. Na sociálních sítích...

Výrobci si nařízení Unie vyložili po svém. A zákazníky to stojí peníze

8. června 2024

Premium Výrobci mobilních telefonů v uplynulých letech odstranili z balení s přístroji nabíjecí adaptéry....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tak levný supersmartphone jinde nepořídíte. Test Motoroly Edge 50 Ultra

9. června 2024

Modely s přívlastkem Ultra jsou většinou záležitostí té nejvyšší cenové kategorie. Ne však u...

Šuplíkové mobily jsou v Česku stále hodně oblíbené

5. června 2024  16:02

Staré mobily hodně lidí nedá k recyklaci, ale skončí v šuplíku jako pojistka. Nebo tam skončí z...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Seberu vám iPhony a zavřu je do klece. Elon Musk se opřel do Applu

11. června 2024  11:34

Krátce po odhalení nové umělé inteligence určené pro zařízení Applu se na sociální síti X ohradil...

Skvěle vybavená střední třída atakuje top modely. V akci se slevou a dárky

13. června 2024

Honor představil v Paříži nový model 200 Pro. Telefon patří v hierarchii značky do střední třídy,...

Honor překvapil premiérou na hipodromu. Novinky staví na foťácích

12. června 2024  16:30,  aktualizováno  16:41

Paříž (Od zpravodaje Mobil.iDNES.cz) Výrobci nové modely představují po celém světě, obvykle však v nejrůznějších konferenčních sálech,...

Za dokonalými portréty jsou v mobilu stovky špatných fotek, zjistil průzkum

12. června 2024  6:57

Při focení na kinofilm si člověk dobře rozmyslel, než zmáčkl spoušť. S příchodem digitálních...

Nenechte se napálit na kopie značkových chytrých hodinek

12. června 2024

Lákavé nabídky na serverech typu AliExpress mohou navodit dojem, že prémiovou elektroniku pořídíte...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...