Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Vodafone ruší oblíbený bonus. Je to podraz, míní zákazníci UPC

  0:36
Loni v srpnu český Vodafone dokončil převzetí kabelové společnosti UPC. Už tehdy bylo jasné, že časem dojde také ke sloučení služeb. Současně s tím ovšem Vodafone některé z nich i zruší. A to třeba i bezplatné wi-fi připojení. Plánovanou ztrátu služby Wi-Free zákazníci UPC nesou s velkou nevolí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„K 31. 8. 2020 ukončujeme službu Wi-Free, bezdrátovou síť, kterou mohou zákazníci UPC Internetu, kteří se k této službě zaregistrovali, využívat mimo svou domácí Wi-Fi síť,“ informuje nový vlastník kabelovky UPC na speciální webové stránce v sekci s informacemi pro zákazníky.

Není divu, že zákazníci, kteří tuto službu využívají, dávají najevo svou nespokojenost. Díky bezdrátové síti Wi-Free se mohou totiž připojovat k internetu i mimo domov, a to zcela zdarma. Tedy za předpokladu, že sami vstoupili do tohoto bonusového programu „odemknutím“ své wi-fi sítě jeho ostatním účastníkům, respektive jim zpřístupnili oddělenou zabezpečenou návštěvnickou síť bez negativního dopadu na rychlost jejich pevného připojení.

Jen v Česku je v místech, kde má UPC zákazníky s pevným internetem, zhruba 220 tisíc přístupových míst. Nejvíce jich je v Praze (více než 140 tisíc). Velkou výhodou Wi-Free je pak možnost bezplatného připojení také v zahraničí. Zákazníci UPC, kteří se do programu zapojili, mají totiž po celé Evropě k dispozici 5,5 milionu přístupových míst. Připojení zdarma mohou využívat namátkou například na Slovensku, v Německu (název sítě Vodafone Hotspot, původně Unitymedia WifiSpot), Rakousku, Irsku (název sítě Horizon Wi-Free) či ve Švýcarsku.

Zejména v případě posledně uvedeného státu může jít při pohybu zákazníka v lokalitě, kde UPC působí, o velký bonus. Švýcarsko není totiž členem EU, služby v roamingu (včetně datových) jsou tam tedy výrazně dražší než v členských státech, které podléhají regulaci EU. Jeden megabajt dat totiž ve Švýcarsku v závislosti na tuzemském operátorovi vyjde až na 240 Kč.

Zákazníci UPC, kteří jsou účastníky Wi-Free, tak plánovanou změnu nesou s velkou nevolí. Například Marek Dvorský na facebookovém profilu Vodafonu poukázal na to, že například v sousedním Německu tato služba funguje i po převzetí společnosti Unitymedia německým Vodafonem. 

„Vždyť se budete oproti ostatním společnostem lišit a naopak touto službou můžete získat nové zákazníky,“ upozornil navíc na zjevnou konkurenční výhodu služby Wi-Free.

Zákazníkům UPC vadí především vysvětlení Vodafonu, proč tuto službu ke konci letošního srpna zruší. Podle vyjádření zástupce operátora neměla společnost u některých služeb totiž na výběr.

„Máme k tomu poměrně jasné důvody, které vycházejí ze situace zde v České republice. Některé z doplňkových služeb, které jsme dříve k UPC internetu nabízeli, už nemůžeme zákazníkům dál poskytovat. Důvodem je jednak končící technická podpora, jednak to, že některé byly navázány na předchozího majitele UPC,“ vysvětlil zástupce operátora pod příspěvkem Marka Dvorského s dodatkem, že situaci v Německu nelze kvůli neznalosti podmínek tamní fúze komentovat.

Místo bezplatného připojení drahé neomezené tarify

Jako alternativu k brzy zrušenému Wi-Free tak Vodafone přímo na zákaznické stránce nabízí datově neomezené mobilní tarify. Zmiňuje přitom jejich zvýhodněnou cenu, avšak bez jakéhokoliv bližšího upřesnění. Že by Vodafone inklinoval k „reklamštině“, proti níž před lety tak bojoval? Patrně ano. Zástupce operátora totiž pod jedním z facebookových příspěvků nespokojeného zákazníka UPC podotkl následující:

„Chápeme, že tato služba měla své příznivce, které touto zprávou nepotěšíme, přesto věříme, že i nadále má náš kabelový internet co nabídnout. Všichni zákazníci, kteří mají u Vodafonu pevný internet (tedy včetně kabelového UPC internetu), mohou například získat mobilní tarif Vodafone Neomezený s neomezeným voláním, SMS i připojením na internet za 799 Kč měsíčně, při využití 3 a více SIM karet dokonce za 599 Kč měsíčně.“

Jenže uvedené ceny jsou standardní. Navíc jednotlivec tedy musí počítat s výrazně vyšším měsíčním výdajem za datově neomezený tarif, jakožto zákazníka UPC s pevným internetem jej vyjde na nemalých 1 597 korun.

„Neomezené mobilní datové připojení není náhrada, ale jiná služba. Je fajn, protože je spolehlivější a (skoro) všude, ale rozhodně to není služba ‚zadarmo‘ a nebo levně,“ poukázal na rozdílnost obou služeb na facebookovém profilu Vodafonu například Tomáš Kohout.

Fúze bude mít dopad i na e-maily a pevné linky

Wi-Free není nicméně jediná služba, kterou operátor po loňském převzetí UPC plánuje zrušit. Již k 30. červnu zruší například webhosting či pevnou linku, respektive nevyužívané hlasové služby. Důvodem k rušení některých hlasových služeb je podle zástupce operátora i to, aby bylo možné zákazníky co nejdříve přesunout do systémů Vodafonu, kde budou mít jedno vyúčtování pro mobilní i pevné služby.

„Převádíme jen ty služby, které jsou pro zákazníka relevantní a které aktivně využívá. Pokud zákazník chce pevnou linku zachovat, může nás samozřejmě kontaktovat,“ upřesnil pro redakci Mobil.iDNES.cz Ondřej Luštinec z tiskového oddělení Vodafonu.

Ke konci srpna pak Vodafone ruší i technickou podporu služby UPCmail, k 31. 8. tak přestanou fungovat e-mailové schránky na doménách @upcmail.cz, @chello.cz, @karneval.cz, @mistral.cz a @mbox.dkm.cz.

Společnost přislíbila, že každého zákazníka, kterého se některá z výše uvedených změna dotýká, bude o tomto včas informovat. Zejména v případě pevné linky by tak zákazníci UPC neměli opomíjet kontrolu svého měsíčního vyúčtování, právě z něj by se o případné změně měli dozvědět.

Autor:
  • Nejčtenější

To by nebyl Apple, aby to neudělal po svém. Přechod na nový konektor ztíží

Začátkem loňského října schválila Evropská unie nařízení zavádějící v členských státech jednotnou nabíječku. Na...

Kruhové tlačítko byl začátek. Z iPhonu možná zmizí další ikonický prvek

První iPhone bez ikonického tlačítka pod displejem představil Apple už před šesti lety. Následující rok jej nedostala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Statistiky k pláči. Většina výrobců smartphonů je asi nechce vidět

Na chvilku se vžijte do majitelů mobilních značek nebo do jejich nejvyššího managementu. Všichni se snaží, každý rok...

Kutil stvořil půlkilové monstrum. Nabíjí se neuvěřitelných sedm hodin

Zatímco mobilní výrobci se zaobírají tím, jak mobilním uživatelům ušetřit čas při nabíjení jejich přístrojů, tak jeden...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prodáváte mobil? Přinášíme tipy, jak správně vymazat choulostivé fotky

Když se rozhodnete pořídit si nový mobil, ještě to nutně neznamená, že starý patří do šrotu. Na jeho druhý život je...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

I neomezené volání má své mantinely. Na tato čísla si dejte pozor

Neomezené volání v rámci tarifu může v někom mylně vzbudit dojem, že lze volat zdarma na jakékoli telefonní číslo....

Zákazníci říkají, že operátoři jsou méně dotěrní. Ale chyby se stále najdou

Mobilní operátoři se v očích zákazníků za uplynulé dva roky stali méně otravnými, ukazuje to průzkum společnosti...

Slovenské O2 odmění zákazníky 120 korunami, když budou šetřit

Jednou za téměř 1 100 korun, podruhé v přepočtu za něco málo přes 900 Kč. Řeč je o dvou shodných datově neomezených...

První smartphone s podporou 6G přijde za šest let, tvrdí analytik

Výrobci infrastruktury a mobilní operátoři mají aktuálně dost práce s budováním sítí 5G, ale už se připravují na další...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...