Středa 8. července 2020, svátek má Nora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. července 2020 Nora

Vodafone ruší oblíbený bonus. Je to podraz, míní zákazníci UPC

  0:36aktualizováno  0:36
Loni v srpnu český Vodafone dokončil převzetí kabelové společnosti UPC. Už tehdy bylo jasné, že časem dojde také ke sloučení služeb. Současně s tím ovšem Vodafone některé z nich i zruší. A to třeba i bezplatné wi-fi připojení. Plánovanou ztrátu služby Wi-Free zákazníci UPC nesou s velkou nevolí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„K 31. 8. 2020 ukončujeme službu Wi-Free, bezdrátovou síť, kterou mohou zákazníci UPC Internetu, kteří se k této službě zaregistrovali, využívat mimo svou domácí Wi-Fi síť,“ informuje nový vlastník kabelovky UPC na speciální webové stránce v sekci s informacemi pro zákazníky.

Není divu, že zákazníci, kteří tuto službu využívají, dávají najevo svou nespokojenost. Díky bezdrátové síti Wi-Free se mohou totiž připojovat k internetu i mimo domov, a to zcela zdarma. Tedy za předpokladu, že sami vstoupili do tohoto bonusového programu „odemknutím“ své wi-fi sítě jeho ostatním účastníkům, respektive jim zpřístupnili oddělenou zabezpečenou návštěvnickou síť bez negativního dopadu na rychlost jejich pevného připojení.

Jen v Česku je v místech, kde má UPC zákazníky s pevným internetem, zhruba 220 tisíc přístupových míst. Nejvíce jich je v Praze (více než 140 tisíc). Velkou výhodou Wi-Free je pak možnost bezplatného připojení také v zahraničí. Zákazníci UPC, kteří se do programu zapojili, mají totiž po celé Evropě k dispozici 5,5 milionu přístupových míst. Připojení zdarma mohou využívat namátkou například na Slovensku, v Německu (název sítě Vodafone Hotspot, původně Unitymedia WifiSpot), Rakousku, Irsku (název sítě Horizon Wi-Free) či ve Švýcarsku.

Zejména v případě posledně uvedeného státu může jít při pohybu zákazníka v lokalitě, kde UPC působí, o velký bonus. Švýcarsko není totiž členem EU, služby v roamingu (včetně datových) jsou tam tedy výrazně dražší než v členských státech, které podléhají regulaci EU. Jeden megabajt dat totiž ve Švýcarsku v závislosti na tuzemském operátorovi vyjde až na 240 Kč.

Zákazníci UPC, kteří jsou účastníky Wi-Free, tak plánovanou změnu nesou s velkou nevolí. Například Marek Dvorský na facebookovém profilu Vodafonu poukázal na to, že například v sousedním Německu tato služba funguje i po převzetí společnosti Unitymedia německým Vodafonem. 

„Vždyť se budete oproti ostatním společnostem lišit a naopak touto službou můžete získat nové zákazníky,“ upozornil navíc na zjevnou konkurenční výhodu služby Wi-Free.

Zákazníkům UPC vadí především vysvětlení Vodafonu, proč tuto službu ke konci letošního srpna zruší. Podle vyjádření zástupce operátora neměla společnost u některých služeb totiž na výběr.

„Máme k tomu poměrně jasné důvody, které vycházejí ze situace zde v České republice. Některé z doplňkových služeb, které jsme dříve k UPC internetu nabízeli, už nemůžeme zákazníkům dál poskytovat. Důvodem je jednak končící technická podpora, jednak to, že některé byly navázány na předchozího majitele UPC,“ vysvětlil zástupce operátora pod příspěvkem Marka Dvorského s dodatkem, že situaci v Německu nelze kvůli neznalosti podmínek tamní fúze komentovat.

Místo bezplatného připojení drahé neomezené tarify

Jako alternativu k brzy zrušenému Wi-Free tak Vodafone přímo na zákaznické stránce nabízí datově neomezené mobilní tarify. Zmiňuje přitom jejich zvýhodněnou cenu, avšak bez jakéhokoliv bližšího upřesnění. Že by Vodafone inklinoval k „reklamštině“, proti níž před lety tak bojoval? Patrně ano. Zástupce operátora totiž pod jedním z facebookových příspěvků nespokojeného zákazníka UPC podotkl následující:

„Chápeme, že tato služba měla své příznivce, které touto zprávou nepotěšíme, přesto věříme, že i nadále má náš kabelový internet co nabídnout. Všichni zákazníci, kteří mají u Vodafonu pevný internet (tedy včetně kabelového UPC internetu), mohou například získat mobilní tarif Vodafone Neomezený s neomezeným voláním, SMS i připojením na internet za 799 Kč měsíčně, při využití 3 a více SIM karet dokonce za 599 Kč měsíčně.“

Jenže uvedené ceny jsou standardní. Navíc jednotlivec tedy musí počítat s výrazně vyšším měsíčním výdajem za datově neomezený tarif, jakožto zákazníka UPC s pevným internetem jej vyjde na nemalých 1 597 korun.

„Neomezené mobilní datové připojení není náhrada, ale jiná služba. Je fajn, protože je spolehlivější a (skoro) všude, ale rozhodně to není služba ‚zadarmo‘ a nebo levně,“ poukázal na rozdílnost obou služeb na facebookovém profilu Vodafonu například Tomáš Kohout.

Fúze bude mít dopad i na e-maily a pevné linky

Wi-Free není nicméně jediná služba, kterou operátor po loňském převzetí UPC plánuje zrušit. Již k 30. červnu zruší například webhosting či pevnou linku, respektive nevyužívané hlasové služby. Důvodem k rušení některých hlasových služeb je podle zástupce operátora i to, aby bylo možné zákazníky co nejdříve přesunout do systémů Vodafonu, kde budou mít jedno vyúčtování pro mobilní i pevné služby.

„Převádíme jen ty služby, které jsou pro zákazníka relevantní a které aktivně využívá. Pokud zákazník chce pevnou linku zachovat, může nás samozřejmě kontaktovat,“ upřesnil pro redakci Mobil.iDNES.cz Ondřej Luštinec z tiskového oddělení Vodafonu.

Ke konci srpna pak Vodafone ruší i technickou podporu služby UPCmail, k 31. 8. tak přestanou fungovat e-mailové schránky na doménách @upcmail.cz, @chello.cz, @karneval.cz, @mistral.cz a @mbox.dkm.cz.

Společnost přislíbila, že každého zákazníka, kterého se některá z výše uvedených změna dotýká, bude o tomto včas informovat. Zejména v případě pevné linky by tak zákazníci UPC neměli opomíjet kontrolu svého měsíčního vyúčtování, právě z něj by se o případné změně měli dozvědět.

Autor:
  • Nejčtenější

Výpadek systémů T-Mobilu pokračuje. Operátor přestal účtovat mobilní data

Už téměř 24 hodin nefungují T-Mobilu interní systémy. Podle operátora si náprava vyžádá desítky hodin. Problém nastal v...

Český „vynález“: lampa proti signálu 5G i 4G stojí desítky tisíc korun

Vypadá jako stolní lampička, podle výrobce z Lovosic jde však o „přístroj sestrojený na principu řízeného uvolnění...

Chtějí zakázat desítky aplikací z Číny. Včetně TikToku a od Xiaomi

Více než pět desítek mobilních aplikací z Číny by mělo být indickým mobilním uživatelů zcela zapovězeno. Hrozí, že...

Z nuly na sto za sedmnáct minut. Příští rok se bude nabíjet bleskově

Už letos sledujeme změny k lepšímu, co se kapacit baterií i rychlosti nabíjení týče. Příští rok nás však čekají další...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prodejní hit od Samsungu teď získáte výrazně levněji

Samsung i v červenci nabízí část své nabídky se slevou. Akce tentokrát platí téměř celý měsíc, končí 27. července,...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

K Vodafonu přišlo letos už skoro sto tisíc nových zákazníků

Téměř tři čtvrtiny zákazníků Vodafonu mají tarif. Celkově získal Vodafone v prvním čtvrtletí 93 000 nových zákazníků....

O2 vylepšilo tarify pro tablet či notebook. Nově nabízí i neomezená data

Operátor O2 v souvislosti se zvýšenou spotřebou dat v přenosných zařízeních během koronavirových opatření obměnil...

Při změně operátora už nepřijdete ani o korunu, kredit vám vrátí zdarma

Operátoři mají povinnost zákazníkovi po jeho žádosti proplatit nespotřebovaný kredit. Avšak přechod s předplacenkou k...

Vysokorychlostní mobilní signál pokryl další stanice pražského metra

Od čtvrtka 18. června jsou mobilním signálem pokryty další tři stanice pražského metra včetně přilehlých tunelů....

Najdete na iDNES.cz