Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. července 2022 Bohuslava

Regulace EU roamingu má trvat déle. Komise navrhuje dalších deset let

  1:08
Platnost současných pravidel, která regulují roaming v Evropské unii, vyprší koncem června příštího roku. Podmínky na trhu mobilních telekomunikací podle Evropské komise však stále nepodporují udržitelný roaming za domácích podmínek. Koncem února proto navrhla nové nařízení prodlužující regulaci až do poloviny roku 2032.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Letos v červnu to budou čtyři roky od zavedení regulace roamingových služeb na území unijních států, Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Při cestách po Evropě tak můžeme volat, esemeskovat či datovat za stejných podmínek jako doma. Čerpat lze tedy i volné jednotky, jsou-li v síti tuzemského operátora uplatnitelné i do všech ostatních sítí.

Roamingová spotřeba zákazníka však nesmí převažovat nad spotřebou v domovském státě, v opačném případě jsou operátoři oprávněni účtovat příplatek nad rámec vnitrostátních maloobchodních cen (více viz Roaming končí. Kolik budu platit s předplacenkou nebo tarifem?).

Výše roamingových příplatků při nadužívání služeb v síti zahraničního operátora je regulována. Limitovány jsou částkami 0,032 eura (0,84 Kč) za minutu odchozího hovoru, 0,01 eura (0,26 Kč) za SMS a v případě dat je to aktuálně 3 eura (78,60 Kč) za 1 GB dat. Zatímco v případě hlasových a textových služeb je po celou dobu regulace limit neměnný, u dat dochází vždy se začátkem každého nového roku ke snižování. Naposledy by tedy podle aktuálně platného nařízení měl limit klesnout 1. ledna 2022, a to na 2,50 eura (65,51 Kč).

Evropská komise (EK) však letos v únoru předložila návrh nového nařízení, které by v případě jeho schválení regulaci evropského roamingu prodloužilo o dalších deset let, tedy do 30. června 2032. Podle EK je prodloužení platnosti pravidel nezbytné. Odkazuje se na podmínky na trhu mobilních telekomunikací, které stále nepodporují udržitelný roaming za domácích podmínek pro podniky a spotřebitele při cestách v EU.

Kdekoli v Evropě se na cestách můžeme spojit s našimi blízkými, mluvit o obchodních záležitostech a sdílet příběhy, aniž bychom se museli obávat vysokých účtů. Zrušení poplatků za roaming je ukázkovým příkladem toho, jak EU zajišťuje, aby miliony občanů mohly zůstat připojeny, a zlepšuje jejich život. Nová pravidla zachovají roaming bez dodatečných poplatků a ještě zvýší jeho kvalitu,“ prohlásila výkonná místopředsedkyně Komise odpovědná za Evropu připravenou na digitální věk Margrethe Vestagerová.

Pokud by byl tedy návrh nového nařízení schválen, pak by 1. července 2022 klesly bez výjimky všechny do té doby platné limity. U hlasových služeb by nově platil limit 0,022 eura (0,58 Kč) za minutu hovoru, u textových pak 0,004 eura (0,10 Kč) za odeslanou SMS a u dat 2 eura (52,39 Kč) za 1 GB. Tyto limity by platily až do konce roku 2024.

V regulovaném roamingu to nepřehánějte, varuje úřad

K dalšímu snížení limitů by tedy došlo až 1. ledna 2025, a to na 0,019 eura (0,50 Kč) v případě hovorů, 0,003 eura (0,079 Kč) v případě SMS a 1,50 eura (39,29 Kč) v případě mobilních dat. Tyto by podle návrhu EK byly platné již do konce platnosti nového nařízení, tedy do 30. června 2032.

Konkrétně v případě mobilních dat každé snížení cenového limitu znamená vyšší datový limit, tedy možnost čerpání většího datového objemu v EU. Operátoři totiž mohou spotřebu dat v roamingu limitovat, platí to zejména v případě tarifů s vyšším datovým objemem či datově neomezené. Datový limit se vypočítává jako dvojnásobek podílu ceny tarifu bez DPH a regulovaného cenového stropu pro roamingová data. Dřívější propočty nicméně odhalily, že tuzemští operátoři umožňují v EU čerpat až dvojnásobně více dat, než činí vypočtený limit (více viz Neomezená mobilní data neznamenají nekonečné čerpání v EU. Pozor na limity).

Takto končil evropský roaming

Na ukončení roamingu v Evropské unii se zástupci členských států a Evropského parlamentu dohodli již v červnu 2015. Uzavření dohody o zrušení roamingových poplatků v EU předcházelo dvanáctihodinové jednání s evropskými zákonodárci (více viz Může to změnit celý trh. Roamingové poplatky v EU definitivně končí). Dohodu musely ovšem schválit ještě jednotlivé členské státy, měly na to šestiměsíční lhůtu.

Neomezená mobilní data neznamenají nekonečné čerpání v EU. Pozor na limity

Europoslanci nakonec nový zákon přijali již 27. října 2015, a to v prvním čtení bez nutnosti dodatečných změn. Na možnost využívat mobilní služby v EU za domácí ceny jsme si ovšem museli počkat ještě další zhruba rok a osm měsíců. Zrušení roamingových poplatků v EU bylo poslední fází postupné regulace, s níž Evropská komise začala již v roce 2007. Poslední regulace stanovující nová pravidla pro účtování roamingu v unijních státech vstoupila v platnost 30. dubna 2016 - od tohoto data operátoři účtovali hovory, SMS a data v zemích EU stejně jako v Česku, k základnímu tarifu ovšem připočítávali roamingové příplatky za spotřebovanou jednotku, a to až do přelomového data 15. června 2017.

Ke zrušení roamingových poplatků v EU mělo přitom původně dojít do konce roku 2015, tento termín Evropský parlament posvětil v dubnu 2014. Členské státy se ovšem následně dohodly na pomalejším modelu, který počítal s limity zamezujícími nadužívání domácích služeb v síti zahraničního operátora, v opačném případě může operátor zákazníkovi naúčtovat roamingové příplatky.

Důvodem k jejich zavedení byla patrně i potřeba předejít takzvané roamingové turistice, tedy případům, kdy by si uživatel kvůli finančně výhodnějším službám pořídil SIM zahraničního operátora a posléze ji používal na území jiného státu.

Autor:
  • Nejčtenější

Tato funkce v mobilu vás možná stresuje víc, než si myslíte

Je to věc, kterou dělá spousta z nás. Občas potřebujeme ztišit telefon, abychom se soustředili na důležitější věci....

V EU datujete jako doma, ale na neomezená data zapomeňte

Mobilní telefony nás budou provázet i o letních radovánkách, a to včetně cest do zahraničí. V Evropě je cestování z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomeňte na otravné hovory. Nevyžádaný telemarketing končí

V pátek 1. července začala platit nová pravidla pro telemarketing. Společnosti mohou nově volat pouze lidem, kteří s...

Slušný mobil, kterému voda nevadí. Test Samsungu Galaxy A33 5G

Střední třída od Samsungu v podobě modelu Galaxy A33 5G ukazuje, že za kvalitu se sluší si připlatit. Tento smartphone...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je to unikát. Tento dobře vybavený smartphone má vyměnitelnou baterii

Novinka od Samsungu chce zaujmout především náročnější příznivce odolných smartphonů. A má ve výbavě také na dnešní...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Vodafone vyladil svůj tajný tarif. Není určen pro každého

Vodafone začal na začátku června nabízet svůj tajný akční tarif v nové podobě. Oproti předchozí nabídce zlevnil, ale...

Pořádně přifoukl mobilní data. T-Mobile opět obměnil akční tarif

Operátor T-Mobile od 1. června láká nové zákazníky na obměněný akční tarif. Hlavním tahákem je porce mobilních dat,...

Na slevu na volání či internet mají nově nárok i lidé s nízkými příjmy

Slevu z telekomunikačních služeb nebo zvláštní sociální tarif mohli doposud získat pouze zdravotně postižení zákazníci....

Virtuál nabízí datově štědrý balíček za lákavou cenu. Ne však nastálo

Lákavé zpestření letních měsíců si pro své zákazníky připravil virtuální operátor MOBIL.CZ. Do své nabídky zahrnul...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Hvězdy ve Varech: Bývalí milenci Jágr s Verešovou po 20 letech opět spolu

Jaromír Jágr (50) a modelka Andrea Verešová (42) patřili kdysi k nejsledovanějším párům showbyznysu. Hokejista vyrazil...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...