Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. července 2021 Bořivoj

Být primátorem se nebojím, říká budoucí vládce Liberce Tibor Batthyány

  15:00
Povinnost nedělního rozsvícení vánočního stromu na libereckém náměstí bude pro budoucího primátora Tibora Batthyányho z hnutí ANO zjevně tou slunnější stranou úřadu. Politický nováček se ale prý neobává toho, že ve čtvrtek stane v čele města s dvoumiliardovým dluhem.

Budoucí primátor Liberce Tibor Batthyány. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Máte se stát novým primátorem Liberce, města, které má dvoumiliardový dluh. Jistě vás nečekají jednoduché roky. Jaké máte pocity?
Pocity jsem se zabývat nestihl. Třeba mi to ještě nedochází. Jsem člověk, který má rád jasno a jasno budu mít definitivně až ve čtvrtek po ustavujícím zastupitelstvu.

Nicméně nemáte zkušenosti ani s prací v zastupitelstvu a jste tak naprostý nováček. Máte obavy?
Běžné rutinní práce se opravdu nebojím. Problém možná nastane v procesních záležitostech, při vedení zastupitelstva a podobně. To jsem ale schopen se naučit. Zároveň jsou určité věci, na které se můžete připravovat sebelépe, ale nikdy na ně připravený nebudete. Že bych se bál, to určitě ne.

TOP 09 do koalice

Ke koalici Změna pro Liberec a ANO se přidala v pondělí večer TOP 09. Koalice bude mít 23 hlasů ve 39 členném zastupitelstvu. V radě bude mít Změna čtyři členy, ANO tři a dva radní budou z TOP 09. Bude jimi Zora Machartová a Peter Hromada.

Začal jste se už biflovat zákon o obcích a další nezbytnosti, které s sebou primátorský úřad nese?
Doma už opravdu mám jednací řád, volební řád, i zákon o obcích a pročítám je.

Primátorka Rosenbergová svého času měla obavu z toho, že lidé pod hrozbou trestních oznámení nebudou chtít vstupovat do politiky. Počítáte s tím, že něco takového může třeba potkat i vás?
Počítám. Ostatně, málem na mě bylo podáno trestní oznámení už během kampaně, když jsme vyšli s grafikou Syner City, parafrází na film Sin City neboli v překladu Město hříchu. Kdo jde do politiky a exekutivních funkcí, může to skutečně vnímat tak, že je jednou nohou v kriminále. Pokud se toho ale budeme bát, tak se město nikdy nikam neposune.
S jakými vizemi do vedení města vstupujete?
Jsem zastáncem německého modelu řízení městských firem, kdy by politici měli být maximálně v dozorčích radách. Neměli by být v představenstvech, kam patří odborníci. Chtěl bych také hledat další možnosti, jak konsolidovat dluh města. Musí se splatit, ale můžeme dosáhnout podstatně nižších úrokových sazeb. Město také nemá připraveny kvalitní projekty, aby dokázalo efektivně čerpat peníze z evropských dotací.

Před volbami jste říkal, že byste se mohl případně obrátit na vašeho stranického šéfa Babiše s prosbou o radu. Byla to jen nadsázka, nebo s tím opravdu počítáte?
Je to realita. Už minulý týden jsem s ním mluvil ohledně odpuštění sankce osmnácti milionů za budovu Uranu. Primátor Kittner ji v rozporu se smlouvou zahrnul do zástavy České spořitelny. Nikomu nevznikla škoda, ale Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nám vyměřil sankci. Může ji zrušit jen ministerstvo financí. Se svým stranickým nadřízeným, toho času ministrem financí, jsem o tom jednal, abych mu vysvětlil, jak se věci mají a aby nám tu sankci odpustil.

Herci libereckého divadla možná teď nejsou moc v klidu. Před volbami jste upozornil na to, že je zbytečné, aby mělo divadlo tři soubory. Hrozí tedy třeba zánik baletu?
Pozor, říkali jsme, že pokud by to bylo městské divadlo, tak by tři soubory nebyly zapotřebí. Ale divadlo má nadregionální dosah, minimálně krajský. V tu chvíli bychom spíše uvítali, abychom našli nějaké vícezdrojové financování. Abychom do problematiky víc uvedli kraj, který by nám také víc přispíval na třísouborové divadlo. Zároveň by ale kraj měl mít možnost do určité míry ovlivňovat dění v divadle.

Jakou formou?
To ještě přesně nevím, ale pravděpodobně by to znamenalo změnu té příspěvkové organizace. Mohla by vzniknout správní rada, ve které by mělo zastoupení město a kraj.

Co s letištěm? Jaký je váš názor po volbách? Mělo by se prodat?
Ne, my máme k letišti neustále ten samý postoj. Nejde o následující čtyři roky. Měla by to být územní rezerva na desítky let dopředu. Takže rozhodně letiště neprodávat. Ať slouží účelu, ke kterému tu bylo zřízeno. Pokud bychom o takové letiště přišli, v budoucnu už nikdy nenajdeme území, na kterém bychom ho mohli případně znovu postavit.

Plánujete nějaké „čistky“ na magistrátu?
Čistky rozhodně nebudou. Mezi námi a Změnou je dohoda o šestiměsíčním hájení úředníků. Abychom získali osobní zkušenost s tím, jak odbory magistrátu fungují. Případné personální změny by pak byly za souhlasu obou stran.

Na kraji si Jan Korytář prosadil protikorupční komisi, i když byla před časem zrušena. Bavili jste se o tom, že by mohl podobný formát vzniknout i ve městě Liberci?
Po zkušenosti s krajem si nemyslím, že by nějaká protikorupční komise v Liberci měla vzniknout. Mimochodem, protikorupční strategii má pod sebou právě primátor. Myslím, že tady nebude ani zapotřebí.

Autor:
  • Nejčtenější

Česko má další památku UNESCO. Na seznam se dostaly Jizerskohorské bučiny

Jizerskohorské bučiny na Liberecku se zapíšou na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO, ve středu to...

Rada opět zuřil kvůli tiskovce: Pod mojí úroveň. Uráží mě, že tady mluvím do skříní

Nejdřív v klidu a věcně hodnotil těsné domácí vítězství 1:0 nad Baníkem Ostrava v úvodním kole první ligy, uznal...

Žena našla cizího muže v koupelně. Ptal se, jak se dostane na nádraží

Cizího muže potkala v koupelně svého domku žena z České Lípy. Muž jí tvrdil, že hledá nádraží. Přivolaní policisté...

Vedení ligy reaguje na kouče Radu: Nepochopitelné. Opatření měnit nebudeme

Ligová fotbalová asociace (LFA), která v Česku řídí profesionální soutěže, se ohradila proti výrokům jabloneckého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič srazil chlapce na kole, promluvil s ním a odjel. Pátrá po něm policie

Neznámý řidič srazil v České Lípě dvanáctiletého cyklistu, který jel po přechodu pro chodce. Šofér poté na chvilku...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Liebieg byl jako Baťa. Jeho městečko musí být památkou, zní z Liberce

Unikátní Liebiegovo městečko chce Liberec prohlásit za památkovou zónu. Má se tím zabránit některým necitlivým...

Řidič nad ránem potkal muže na zahradním traktůrku, vyklubal se z něj zloděj

Muž na zahradním traktůrku zaskočil nad ránem řidiče, který vezl zboží do Krásné Studánky v Liberci. Přivolaní...

Dva úhly pohledu na spor o Turów, Poláci se obávají hromadného propouštění

Pokud se v českých médiích objeví kauza Turów, řeší se především strach ze zmizení spodních vod na Frýdlantsku a...

Dálnici D10 u Turnova zablokovalo hořící auto, pro zraněného letěl vrtulník

Krátce před 13. hodinou zablokoval v neděli požár osobního automobilu dálnici D10 u Přepeř na Turnovsku. Řidiči čekali...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...