Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sadařům chybějí brigádnici. Na sběr se nehlásí studenti, důchodci ani cizinci

  8:13
Nezájem studentů, komplikace s najímáním zahraničních pracovníků a ubývající počty důchodců. Ovocnáři v okolí Turnova se shodují, že brigádníků na sklizeň jablek dlouhodobě ubývá.

Jednou z oblíbených možností, jak dostat úrodu jablek ze stromů, je samosběr. Ženy na snímku si česají jablka pro vlastní potřebu v sadu nedaleko Čtveřína na Turnovsku. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jablka v sadech dozrávají, kvůli chybějícím brigádníkům se však sklizeň protahuje. Letošní úrodu hodnotí ovocnáři jako podprůměrnou, a ovoce tak někde zvládnou očesat vlastními silami.

„Jablka potřebujeme očesat ve sklizňové zralosti, pak se dají skladovat v chladírně a déle vydrží. Některé odrůdy nám ale kvůli chybějícím brigádníkům dozrávají víc – na takzvanou konzumní zralost. Sklizeň se protahuje,“ popsal Miloš Thoř z ovocnářské farmy v Pěnčíně.

Momentálně mají za sebou více než polovinu sklizně. „Počítám, že bude o něco nižší než loni. Když se dostaneme na slabý průměr, tak budeme rádi,“ poznamenal ovocnář. Jabloně namrzly nebo nastydly a švestky dopadly ještě hůř – dozrála jich maximálně pětina.

Paradoxně díky menší úrodě zvládají sklizeň i bez brigádníků, kterých rok od roku ubývá. Letos se nepřihlásil vůbec nikdo. Thoř si myslí, že je to spíš generační záležitost. Lidé, kteří chodili do důchodu dříve, si v sadech chtěli přivydělat. Líbilo se jim na vzduchu a užívali si hezkého počasí. Dnes je však situace jiná. „Ti, kteří dnes dosáhnou důchodového věku, mají takový důchod, že si nepotřebují přivydělávat. Stačí jim to na živobytí. A raději si koupí elektrokolo a jedou na výlet,“ dodal Miloš Thoř.

Studenti se do práce nehrnou, a v září, kdy začíná sklizeň, se už beztak vracejí do škol. Ovocnář si nedělá iluze – brigádníci chybějí v každém oboru. „Lidem ze zahraničí trvá vyřízení pracovního povolení déle, a agentury je raději umisťují do fabrik než do zemědělství. Tam mají více peněz.“

Na severu Čech dozrává ovoce přibližně o dva týdny později než ve středních Čechách nebo na Moravě. Sklizeň obvykle končívá poslední říjnové dny, i když některé odrůdy lze sbírat až do začátku listopadu. Pěstitel Luděk Stoklasa z Lažan kvůli nevydařené sklizni odhaduje, že skončí s česáním už 10. října. „Na jaře, když všechno kvetlo, foukal vítr a pršelo. Včely neopylovaly květy a my jsme na 40 procentech oproti běžné sklizni jablek. Je to špatné,“ uvedl Stoklasa.

Normálně prodávají jablka až do Velikonoc, letos vyprodají sklady pravděpodobně už v listopadu. „Zájem je velký. To, co lidé skoupili za týden, teď prodáme během jednoho dne,“ řekl majitel ovocnářství.

Úbytek důchodců-brigádníků si vysvětluje tím, že lidé chodí do důchodu v pokročilejším věku a jsou strhanější. Mladí podle něj podobné práce dělat nechtějí a pracovníky ze zahraničí, které dodávají agentury, si naopak nemůže dovolit.

Na úrodě se podepsal mráz

Ve firmě Agro Rubín, která má sady ve Svijanech, Svijanském Újezdu, Pěnčíně i Lažanech, na sběr stačí sami. „My jsme v útlumu, takže máme jen kmenové zaměstnance a dva brigádníky. Na letošní sběr stačíme, ale patříme spíš mezi výjimky. Všude kolem s tím mají problém,“ sdělil ovocnář Jiří Drobný.

Ovoce se podle něj urodilo málo. Nedostatečné opylení a nepříznivé podmínky na jaře způsobily, že sklízí asi 50 procent ovoce oproti běžným letům. „Na začátku září jsem si říkal, že je sklizeň průměrná. Ale jak pokračujeme k pozdějším odrůdám, tak to slábne. V naší lokalitě se na nich podepsal mráz,“ řekl Drobný. 

Prodej jablek se podstatně zkrátí, místo obvyklého března či dubna asi jen do poloviny listopadu. Může garantovat tři odrůdy – Bohemia, Rubín a Goldstar. Přitom Liberecký kraj by na tom podle Martina Ludvíka, předsedy Ovocnářské unie České republiky, měl být lépe než zbytek republiky. Ovocnáři zde neutrpěli tak velké škody při krupobití v červnu a červenci a podzim je prý ideální. 

„Září bylo sušší s dostatkem sluníčka a teploty se střídaly. Pro Český ráj jsou typické ranní mlhy, které vybarvují červené odrůdy. Takže kvalita jablek by měla být letos mimořádně dobrá,“ srovnal Ludvík. Celorepublikovou úrodu odhaduje na průměrnou, nebo mírně podprůměrnou. „V zásadě čekám v Česku takovou sklizeň, na kterou jsme v posledních letech zvyklí.“

Malý zájem o brigády v sadech se projevil v celé republice, nejen v kraji. Najímání zahraničních pracovníků z Ukrajiny nebo Bulharska vyřeší většinou jednu sezonu, drtivá většina podniků má podle Ludvíka brigádníků dlouhodobě málo. Ať už kvůli problémům se získáním povolení nebo dopravou a testováním zahraničních pracovníků, nebo úbytku důchodců. 

„Důchodci bývali ideálními brigádníky. Řada z nich už není zvyklá takhle fyzicky pracovat. A kdo si chce přivydělat, zamíří raději do pohostinství nebo na brigádu do supermarketu,“ shrnul Martin Ludvík z ovocnářské unie.

  • Nejčtenější

Dostal miliony i lukrativní byt. Náměstek poslouchal podnikatele na slovo

12. dubna 2024  16:16,  aktualizováno  21:03

Premium Místo toho, aby sloužil lidem z Liberce, byl náměstek primátora Petr Židek z ODS poskokem zdejší...

Kapela Krucipüsk ruší představení, její frontman havaroval na motorce

16. dubna 2024  19:22

Kapela Krucipüsk ruší až do konce května všechna představení. Její frontman Tomáš Hajíček měl totiž...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skokanský můstek v Harrachově se po opravě za 40 milionů stane světovým unikátem

12. dubna 2024  10:31

Sportovci odpočítávají poslední týdny do zahájení opravy velkého skokanského můstku K-120 v...

Soud v Liberci poslal do vazby dva obviněné v korupční kauze

11. dubna 2024  9:08,  aktualizováno  16:33

Soud v Liberci uvalil vazbu na dva obviněné v korupční kauze spojené s radnicí. Jde o Lukáše...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tisíce narcisů na Jizerce letos vykvetly o měsíc dřív, rozrůstaly se třicet let

13. dubna 2024

Hnojový dům v osadě Jizerka v Jizerských horách obklopila opět po roce žlutá krása. Tisíce...

Plýtvání, chudoba i energie. Výstava ukazuje problémy dnešního světa

18. dubna 2024  18:11

Udržitelná budoucnost nejen pro naše děti. Toto téma rezonuje západní částí světa a nyní by mohlo...

Policisté týden hledali vězně na útěku, on zatím ukradl a naboural několik aut

18. dubna 2024  13:43

Policistům z Úněšova na Plzeňsku se ve středu večer podařilo dopadnout vězně, který před týdnem...

Bývalý hotel využijí lidé s postižením, Semily musí brutalistní stavbu opravit

18. dubna 2024  10:12

Příští dva roky poslouží bývalý hotel Centrum v Semilech lidem s postižením. Služby sociální péče a...

Z tramvaje do „tramvaje“. Lanovka na Ještěd může být delší a jen s jednou kabinou

17. dubna 2024  15:52

Jedna kabina zavěšená na dvou lanech s prodloužením trasy ke konečné tramvaje v Horním Hanychově....

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...