Kniha vypráví, jak Hugo Haas vyhodil z divadla Marlona Branda
Hugo Haas s herečkou Cleo Mooreovou na plakátu filmu The Other Woman. | foto: Archiv Milana Haina

Hugo Haas
Jako velké pozitivum je třeba vnímat, že nerozsáhlou, ale fotograficky dobře vybavenou knihu vydalo nakladatelství Plus, spadající pod koncern Albatros, a tudíž má šanci se dostat i k běžným čtenářům, kteří mají Huga Haase rádi.
Letos totiž na podobné téma už jedna práce vyšla. Kniha Hugo Haas a jeho (americké) filmy od filmového vědce Milana Haina sice Haasovu americkou tvorbu pojímá hlouběji, ale je přece jen určena spíš akademické obci. Rozhovor s autorem najdete zde.
Vyhnali ho Češi
Dílo začíná podrobným popisem Haasovy jediné poválečné návštěvy Prahy, kdy přijel na pozvání ředitele Národního divadla při příležitosti oslav jeho založení. Pavel Taussig návštěvu popisuje možná až zbytečně příliš beletristicky, trochu ve stylu Zdeňka Mahlera, nicméně „do děje“ tyto kapitolky vtahují spolehlivě.
Dále ve stručnosti Pavel Taussig vypráví o Haasově mládí, studiích, začátcích u divadla i ve filmu a hlavně o nechutné události, kdy byl pro svůj židovský původ na hodinu z Národního divadla propuštěn. Autor správně zdůrazňuje, že se tak stalo ještě před přijetím nacistických rasistických zákonů. Vyhodili jej vlastně sami Češi, až příliš aktivní kolegové. Nikdo se jej nezastal.
Hugo Haas - Život jako filmPavel Taussig Plus 2015 Hodnocení: 60 % |
Už v těchto pasážích se projevují plusy knihy: použití zajímavých soukromých zdrojů, časté citace přímých výpovědí či korespondence, spád děje. Na druhé straně však také minusy: sklon k povrchnosti a občasná nepřehlednost, i v těchto pramenech. Což ovšem z větší části padá na vrub nakladatelské redaktorky.
Je také škoda, že se Pavel Taussig až příliš snaží vyhnout nařčení z bulvárnosti tím, že z Haasova života téměř zcela „vyškrtl“ proslavené bonvivánství. Na němž si koneckonců Haas, jak můžeme číst mezi řádky jeho vlastních pozdějších promluv a dopisů, docela zakládal. I o tomto hercově zásadním rysu by se jistě dalo napsat bez přídechu senzace.
Úspěch v Hollywoodu
Před nacisty Hugo Haas a jeho žena emigrovali přes Francii do Spojených států. Zde se relativně slušně uchytil v Hollywoodu, a to nejen jako herec (samozřejmě v rolích, jimž nebyl na závadu jeho přízvuk), ale i režisér, scenárista a posléze producent vlastních filmů.
Ty sice byly řazeny do kategorie B, nicméně Haasovi zřejmě zajistily celkem slušný příjem a – přes jeho vlastní zde publikované stížnosti – zaopatřily jej na stáří, které dožil, sužovaný astmatem, ve Vídni.
Ve svých amerických filmech se prakticky zcela vyhnul komediím, jimiž proslul ve své vlasti. Vybudoval si hereckou šarži stárnoucího osamělého muže, často se psem, kterou varioval ve svých scénářích. Kvality alespoň některým jeho filmům všem přiznávala i kritika.
Haasovu americkou divadelní činnost Taussig ilustruje mimo jiné historkou, jak herec v roce 1941 při zkoušce své první role z divadla vykázal chlapce, který jej přímo u jeviště bedlivě sledoval.
Patnáct let poté potkal Marlona Branda. Ten pozdravil a připomněl se mu právě jako tento chlapec. „No vidíte, a dnes jste tak daleko, že můžete vyhodit vy mě,“ poznamenal Haas. „Kdepak, já se mám ještě hodně co učit, než vás budu moct z divadla vyhodit,“ kontrovala slavná filmová star.
Tipy z televizního programu
Recenze: Bobule 60 %, Equalizér 60 %, Soukromá válka pana Wilsona 70 %, Cena za štěstí 45 %, Čertí brko 55 %, Lepší už to nebude 80 %, Shazam! 50 %, Na hraně zítřka 65 %, Léto All Exclusive 30 %, Muzzikanti 25 %, Matrix Reloaded 60 %
Klíčová slova: Všechnopárty, Temný Kraj, Policie Modrava, Černí baroni
Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě
Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...
Zemřela hvězda Pomády Olivia Newton-Johnová. Bylo jí 73 let
Ve věku 73 let zemřela původem australská zpěvačka a herečka Olivia Newton-Johnová. Na sociálních sítích to oznámila...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Rozloučí se Policie Modrava, stálice Novy doplní dva nové seriály
Novými díly se v podzimní nabídce Novy uzavře seriál Policie Modrava, kde v čele vyšetřovatelů stojí žena, přibudou...
Když Kerkonošák řekne houno. Autorku Trautenberga večerníček nepotěšil
Je to sto let, co se 8. srpna 1922 narodila Marie Kubátová, lékárnice a spisovatelka. Vymyslela vypaseného...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
RECENZE: Predátor konečně po letech ukořistil povedený film
Film Predátor: Kořist staví na nosném nápadu zasadit střet člověka a mimozemského monstra do indiánského kmene a...
RECENZE: Rytíř je krutá a drsná pohádka s dojemným koncem
Rytíř není klasickým hororem, byť tíživá atmosféra neustálého ohrožení vane z každé stránky. Dá se charakterizovat jako...
Záměry politiků neřeším. Když koučuju, nesoudím, říká expert na komunikaci
Premium Léta věnovaná herectví přivedla Frederika Imba k úvahám o povaze lidské komunikace. Až se na ni stal expertem. Letos...
RECENZE: Láká do Anglie zoufalce. Ale třeba ten Kapíto není takový gauner
Iva Pekárková vydala novou knihu – pětadvacátou, možná třicátou v řadě. A znovu skvělou, znovu titul, který má všechny...
RECENZE: Sympatická ekologická agitka. I to je Kapka Ája od Mornštajnové
Alena Mornštajnová napsala svou třetí knížku pro děti – a druhou ve spolupráci s ilustrátorkou Galinou Miklínovou....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...