Hugo Haas dostal druhou šanci v Hollywoodu, student zmapoval jeho příběh

  12:59aktualizováno  12:59
Komediální role Huga Haase opakují televize neustále. Málokdo však tuší, jak žil po roce 1939, kdy odešel z Čech. Zahrál si na Broadwayi a natočil téměř čtyřicet filmů v Hollywoodu. Často vzpomínal na domov a své blízké, které zabili nacisti. Po jeho stopách v Americe se vydal student Milan Hain, Haasův příběh představuje na výstavě.

Hugo Haas po boku slavné Greer Garson ve filmu Mrs. Parkington. | foto: Archiv Milana Haina

Student filmové vědy, Milan Hain, několik měsíců dokumentoval americký příběh Huga Haase a nyní jej poprvé vystavuje v Uměleckém centru v Olomouci.

Fotogalerie

Hugo Haas odešel do zahraničí na počátku roku 1939. Jak se mu podařilo uniknout nacistické hrozbě?
Věděl, že jako židovský herec nebude mít šanci nejen na práci, ale možná ani na život. Získal vízum a odjel začátkem dubna s manželkou Bibi do Francie, pak pokračovali do Portugalska.
Doma zanechali několikatýdenního syna Ivana. Báli se, že by náročnou cestu do neznáma nezvládl. Samozřejmě doufali, že odloučení nebude trvat dlouho. Nakonec se protáhlo až do roku 1946, kdy Ivan přijel do Ameriky.

Co Haasovi nejvíc pomohlo v jeho začátcích v Americe?
Určitě musel mít velmi silnou vůli. Jinak by se nedokázal prosadit v novém prostředí. Když odcházel z Čech, bylo mu osmatřicet, měl za sebou řadu úspěšných filmů a byl miláčkem publika. V listopadu 1940 připlul do Ameriky, kde ho znali jen krajané. Zpočátku pro ně hrál v českém divadle v Chicagu. Angličtinu se učil za pochodu a věřil, že se prosadí v americkém filmu. Brzy získal nabídku jít hrát na Broadway. Vyzkoušel si řadu epizodních rolí, hrál například ve Vojně a mír a také v Čapkově hře, R.U.R. Stále snil o tom, že bude hrát ve filmu a nakonec se skutečně dostal do Hollywoodu.

Milan Hain

Narodil se v roce 1984. Působí jako doktorand na Katedře divadelních, filmových a mediálních studií Univerzity Palackého v Olomouci. V letech 2009–2012 byl šéfredaktorem online časopisu 25fps.cz, do nějž
i nadále občas přispívá. Na akademický rok 2011/2012 mu bylo uděleno Fulbrightovo stipendium, které mu umožnilo provést rozsáhlý výzkum k jeho disertační práci věnované americkým filmům Huga Haase. Získal také podporu z programu Think Big od Nadace Telefónica, díky které mohl vytvořit výstavu o Haasovi. Milan Hain je spolueditorem kolektivní monografie Hugo Haas: mezi středoevropskou
a americkou kulturou.

Milan Hain

Jak tam pokračovala jeho herecká kariéra?
Režiséři a producenti si ho vybírali hlavně pro vedlejší role. A rozhodně to nebyly jen komedie, ta škála byla mnohem širší, od psychologických dramat až po detektivky. Zahrál si v jednadvaceti filmech a doufal, že jednou natočí svůj vlastní film. V roce 1951 měl premiéru jeho první nezávislý snímek Pickup. Haas k němu napsal scénář, volně inspirovaný románem Josefa Kopty, Hlídač č. 47. Hrál hlavní roli, film režíroval i produkoval. To tehdy rozhodně nebylo obvyklé. Navíc ho zvládl natočit za 85 tisíc dolarů, což byl velice nízký rozpočet.

Jak tento film přijalo americké publikum?
Rozhodně vzbudil zájem, původně byl uváděn jako součást dvojprogramu a nakonec se v některých kinech promítal jako samostatný nezávislý film. Tento úspěch Haasovi dodal odvahu, aby točil dál. Až do roku 1958 vytvořil dalších třináct snímků. Řada z nich vypráví o tom, jaký je život daleko od domova, v cizí zemi.

Vzpomínal Haas na český domov?
Ano, zcela určitě. Myslím, že to ale byla taková směs pocitů. Jistě se mu stýskalo, ale zároveň se bál návratu do Čech. Až do konce života cítil vinu za to, že přežil a jeho starší bratr Pavel (významný skladatel, pozn. aut.) a otec zemřeli za války. Pro Haase to bylo téma, které v různých obměnách zobrazoval ve svých filmech. Jsou to detaily, kterých si všimne opravdu jen pozorný divák, který zná Haasův osud. Například ve snímku Podivné okouzlení vidíme, že hlavní hrdina má na stole zarámovanou fotografii. Při bližším pohledu lze rozpoznat, že to je portrét Pavla Haase. V jiném snímku zase Haasův hrdina říká: "Mojí manželku a děti zabili nacisti." A je znát, že to není jen pouhá replika, že tak trochu mluví i sám o sobě.

Hugo Haas v USA 40–62

Výstava je otevřena do 30. dubna 2013
Olomouc, Umělecké centrum UP – Konvikt
Více informací na hugo-haas.tumblr.com

Haasovou nejčastější filmovou partnerkou v USA byla Cleo Moore.
Do filmu Born to Be Loved Haas obsadil Miss Universe za rok 1956 Carol Morris.

Myslíte, že Haas doufal, že se mu nějakým způsobem podaří navázat na předválečnou kariéru v Čechách?
Asi to bral dost pragmaticky. Věděl, že doba se změnila a také poměry ve filmové branži jsou úplně jiné než před válkou. Často řešil, zda se má vůbec vracet do Čech. Nebylo to pro něj snadné, přijet do míst, kde žili jeho blízcí, které ztratil za války. Nakonec se přeci jen odhodlal. Přijel v roce 1963 a byla to tenkrát velká sláva. Jistě ho těšil ten zájem, ale zároveň tehdy pronesl: "Když jde herec do emigrace, to je jako když pianistovi useknou ruce." Po týdnu odcestoval zpět do Vídně, kde zůstali s Bibi, až do své smrti, v roce 1968.

Mohlo české publikum někdy vidět jeho americké filmy?
Naprosto výjimečně. Několik projekcí bylo na filmových přehlídkách. Až v roce 2007 odvysílala Česká televize cyklus Hugo Haas v Hollywoodu, kde byly čtyři jeho filmy, loni pak uvedla šest dalších.

Projekt Think Big

Think Big je celoevropský program skupiny Telefónica, který pomáhá na svět nápadům mladých lidí, kteří chtějí něco vytvořit nebo změnit ve svém okolí. Mladým lidé získají pro realizaci projektů nejen potřebou finanční podporu, ale i vzdělání a telekomunikační vybavení.

Logo Think Big, nadace společnosti Telefónica O2

V ČR řídí program Think Big Nadace Telefónica a ročně tak podpoří přes 300 projektů.

Na výstavě v Uměleckém centru Univerzity Palackého v Olomouci jsou nyní k vidění dopisy i filmové materiály. Jak se vám je podařilo vypátrat?
V roce 2011 jsem získal Fulbrightovo stipendium, takže jsem mohl deset měsíců prohledávat archivy v Americe. Letos jsem s přáteli zažádal o finance z programu Think Big od Nadace Telefónica. Díky  této podpoře se podařilo vytvořit kolekci devatenácti výstavních panelů. Je to taková pomyslná cesta po stopách Haase, od počátku jeho kariéry v Americe až po jeho návrat do Evropy. Na výstavě jsou k vidění filmové plakáty, recenze z amerického tisku a také korespondence, kterou Haas vedl například s Olgou Scheinpflugovou nebo s Josefem Koptou. Tyto dopisy byly zapůjčeny z Památníku národního písemnictví v Praze.
Věříme, že alespoň tak trochu poopravíme ten mýtus o Haasovi, jako o herci komediálních rolí. Jeho tvorba je mnohem rozmanitější a je silně ovlivněná jeho životním příběhem. Myslím, že nejlépe ho vystihuje motto, které si po válce předsevzal: "V první řadě jsem se naučil věřit v ohromnou sílu života samotného a pudu sebezáchovy. Během bouřlivých let perzekuce, exilu, chudoby a zármutku nad smrtí bližních jsem nikdy neztratil touhu jít dál – dokonce i v situacích plných bezmoci a zmaru."

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Novela zákona o přístupu k informacím chystá novinku: možné placení záloh

Ochránit úřady a další instituce před zneužíváním práva na informace ze strany žadatelů má novela zákona o svobodném...

Ředitelku pardubické nemocnice odvolali kvůli případu postiženého novorozence

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje jednomyslně odvolalo ředitelku Pardubické a Chrudimské...

Vláda schválila návrh o českém předsednictví v EU, bude stát přes miliardu

České předsednictví v EU v druhé polovině roku 2022 by mělo stát zhruba 1,24 miliard korun, návrh schválila vláda. Pro...

Premium

Kapitola tunel Blanka uzavřena. Soudy okolo předražené stavby pokračují

Celkový účet za nepostradatelný tunelový komplex se vyšplhal na téměř 42 miliard korun. Po čtyřech letech zkušebního...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz