Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. září 2021 Jaromír

Hugo Haas dostal druhou šanci v Hollywoodu, student zmapoval jeho příběh

  12:59
Komediální role Huga Haase opakují televize neustále. Málokdo však tuší, jak žil po roce 1939, kdy odešel z Čech. Zahrál si na Broadwayi a natočil téměř čtyřicet filmů v Hollywoodu. Často vzpomínal na domov a své blízké, které zabili nacisti. Po jeho stopách v Americe se vydal student Milan Hain, Haasův příběh představuje na výstavě.

Hugo Haas po boku slavné Greer Garson ve filmu Mrs. Parkington. | foto: Archiv Milana Haina

Student filmové vědy, Milan Hain, několik měsíců dokumentoval americký příběh Huga Haase a nyní jej poprvé vystavuje v Uměleckém centru v Olomouci.

Fotogalerie

Hugo Haas odešel do zahraničí na počátku roku 1939. Jak se mu podařilo uniknout nacistické hrozbě?
Věděl, že jako židovský herec nebude mít šanci nejen na práci, ale možná ani na život. Získal vízum a odjel začátkem dubna s manželkou Bibi do Francie, pak pokračovali do Portugalska.
Doma zanechali několikatýdenního syna Ivana. Báli se, že by náročnou cestu do neznáma nezvládl. Samozřejmě doufali, že odloučení nebude trvat dlouho. Nakonec se protáhlo až do roku 1946, kdy Ivan přijel do Ameriky.

Co Haasovi nejvíc pomohlo v jeho začátcích v Americe?
Určitě musel mít velmi silnou vůli. Jinak by se nedokázal prosadit v novém prostředí. Když odcházel z Čech, bylo mu osmatřicet, měl za sebou řadu úspěšných filmů a byl miláčkem publika. V listopadu 1940 připlul do Ameriky, kde ho znali jen krajané. Zpočátku pro ně hrál v českém divadle v Chicagu. Angličtinu se učil za pochodu a věřil, že se prosadí v americkém filmu. Brzy získal nabídku jít hrát na Broadway. Vyzkoušel si řadu epizodních rolí, hrál například ve Vojně a mír a také v Čapkově hře, R.U.R. Stále snil o tom, že bude hrát ve filmu a nakonec se skutečně dostal do Hollywoodu.

Milan Hain

Narodil se v roce 1984. Působí jako doktorand na Katedře divadelních, filmových a mediálních studií Univerzity Palackého v Olomouci. V letech 2009–2012 byl šéfredaktorem online časopisu 25fps.cz, do nějž
i nadále občas přispívá. Na akademický rok 2011/2012 mu bylo uděleno Fulbrightovo stipendium, které mu umožnilo provést rozsáhlý výzkum k jeho disertační práci věnované americkým filmům Huga Haase. Získal také podporu z programu Think Big od Nadace Telefónica, díky které mohl vytvořit výstavu o Haasovi. Milan Hain je spolueditorem kolektivní monografie Hugo Haas: mezi středoevropskou
a americkou kulturou.

Milan Hain

Jak tam pokračovala jeho herecká kariéra?
Režiséři a producenti si ho vybírali hlavně pro vedlejší role. A rozhodně to nebyly jen komedie, ta škála byla mnohem širší, od psychologických dramat až po detektivky. Zahrál si v jednadvaceti filmech a doufal, že jednou natočí svůj vlastní film. V roce 1951 měl premiéru jeho první nezávislý snímek Pickup. Haas k němu napsal scénář, volně inspirovaný románem Josefa Kopty, Hlídač č. 47. Hrál hlavní roli, film režíroval i produkoval. To tehdy rozhodně nebylo obvyklé. Navíc ho zvládl natočit za 85 tisíc dolarů, což byl velice nízký rozpočet.

Jak tento film přijalo americké publikum?
Rozhodně vzbudil zájem, původně byl uváděn jako součást dvojprogramu a nakonec se v některých kinech promítal jako samostatný nezávislý film. Tento úspěch Haasovi dodal odvahu, aby točil dál. Až do roku 1958 vytvořil dalších třináct snímků. Řada z nich vypráví o tom, jaký je život daleko od domova, v cizí zemi.

Vzpomínal Haas na český domov?
Ano, zcela určitě. Myslím, že to ale byla taková směs pocitů. Jistě se mu stýskalo, ale zároveň se bál návratu do Čech. Až do konce života cítil vinu za to, že přežil a jeho starší bratr Pavel (významný skladatel, pozn. aut.) a otec zemřeli za války. Pro Haase to bylo téma, které v různých obměnách zobrazoval ve svých filmech. Jsou to detaily, kterých si všimne opravdu jen pozorný divák, který zná Haasův osud. Například ve snímku Podivné okouzlení vidíme, že hlavní hrdina má na stole zarámovanou fotografii. Při bližším pohledu lze rozpoznat, že to je portrét Pavla Haase. V jiném snímku zase Haasův hrdina říká: "Mojí manželku a děti zabili nacisti." A je znát, že to není jen pouhá replika, že tak trochu mluví i sám o sobě.

Hugo Haas v USA 40–62

Výstava je otevřena do 30. dubna 2013
Olomouc, Umělecké centrum UP – Konvikt
Více informací na hugo-haas.tumblr.com

Haasovou nejčastější filmovou partnerkou v USA byla Cleo Moore.
Do filmu Born to Be Loved Haas obsadil Miss Universe za rok 1956 Carol Morris.

Myslíte, že Haas doufal, že se mu nějakým způsobem podaří navázat na předválečnou kariéru v Čechách?
Asi to bral dost pragmaticky. Věděl, že doba se změnila a také poměry ve filmové branži jsou úplně jiné než před válkou. Často řešil, zda se má vůbec vracet do Čech. Nebylo to pro něj snadné, přijet do míst, kde žili jeho blízcí, které ztratil za války. Nakonec se přeci jen odhodlal. Přijel v roce 1963 a byla to tenkrát velká sláva. Jistě ho těšil ten zájem, ale zároveň tehdy pronesl: "Když jde herec do emigrace, to je jako když pianistovi useknou ruce." Po týdnu odcestoval zpět do Vídně, kde zůstali s Bibi, až do své smrti, v roce 1968.

Mohlo české publikum někdy vidět jeho americké filmy?
Naprosto výjimečně. Několik projekcí bylo na filmových přehlídkách. Až v roce 2007 odvysílala Česká televize cyklus Hugo Haas v Hollywoodu, kde byly čtyři jeho filmy, loni pak uvedla šest dalších.

Projekt Think Big

Think Big je celoevropský program skupiny Telefónica, který pomáhá na svět nápadům mladých lidí, kteří chtějí něco vytvořit nebo změnit ve svém okolí. Mladým lidé získají pro realizaci projektů nejen potřebou finanční podporu, ale i vzdělání a telekomunikační vybavení.

Logo Think Big, nadace společnosti Telefónica O2

V ČR řídí program Think Big Nadace Telefónica a ročně tak podpoří přes 300 projektů.

Na výstavě v Uměleckém centru Univerzity Palackého v Olomouci jsou nyní k vidění dopisy i filmové materiály. Jak se vám je podařilo vypátrat?
V roce 2011 jsem získal Fulbrightovo stipendium, takže jsem mohl deset měsíců prohledávat archivy v Americe. Letos jsem s přáteli zažádal o finance z programu Think Big od Nadace Telefónica. Díky  této podpoře se podařilo vytvořit kolekci devatenácti výstavních panelů. Je to taková pomyslná cesta po stopách Haase, od počátku jeho kariéry v Americe až po jeho návrat do Evropy. Na výstavě jsou k vidění filmové plakáty, recenze z amerického tisku a také korespondence, kterou Haas vedl například s Olgou Scheinpflugovou nebo s Josefem Koptou. Tyto dopisy byly zapůjčeny z Památníku národního písemnictví v Praze.
Věříme, že alespoň tak trochu poopravíme ten mýtus o Haasovi, jako o herci komediálních rolí. Jeho tvorba je mnohem rozmanitější a je silně ovlivněná jeho životním příběhem. Myslím, že nejlépe ho vystihuje motto, které si po válce předsevzal: "V první řadě jsem se naučil věřit v ohromnou sílu života samotného a pudu sebezáchovy. Během bouřlivých let perzekuce, exilu, chudoby a zármutku nad smrtí bližních jsem nikdy neztratil touhu jít dál – dokonce i v situacích plných bezmoci a zmaru."

Autor:

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

Zlatá Merkelová. I přes výhrady na ni budou Češi vzpomínat, říká velvyslanec

  • Nejčtenější

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Tomio, ty nejsi krysa, volal Volný, pak se rval

Hana Lipovská byla v pátek odvolána z Rady ČT. Nezařazený poslanec Lubomír Volný se snažil za každou cenu zabránit...

„Lezli, kam neměli.“ Peníze za záchranu bude pojišťovna vymáhat na horolezcích

Premium Pojišťovna UNIQA, u níž byla dvojice horolezců Jakub Vlček a Petr Macek pojištěna, odmítá uznat pojistné plnění. Úhradu...

Zůstala jsem sama, bránila se lékařka, která odešla od krvácejícího dítěte

Ocitla jsem se v situaci, na kterou jsem nebyla vůbec připravena. Taková slova pronesla u pardubického soudu lékařka...

Zeman opustil nemocnici, při setkání v Lánech s Fialou už měl víno

Prezident Miloš Zeman ve středu dopoledne opustil Ústřední vojenskou nemocnici v Praze, kde byl hospitalizován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahou záchranu horolezců v Pákistánu odmítl platit stát i pojišťovna

Premium Ministerstvo zahraničí vyloučilo, že by stát uhradil náklady na záchranu dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Zeman dostal nealkoholické víno, tvrdí Ovčáček a vysvětlil, proč psal žalmy

Prezident Miloš Zeman se po pobytu v Ústřední vojenské nemocnici cítí lépe. Podle slov mluvčího Jiřího Ovčáčka na Rádiu...

Koho považuje za svého největšího rivala, poví v Rozstřelu Jana Maláčová

Rozstřel Dalším hostem pořadu Rozstřel a moderátora Vladimíra Vokála v rámci předvolební série rozhovorů bude v pátek od 12...

POLITICKÝ DIÁŘ: Jak Fiala plísnil Jurečku za devastaci země

Premium Předseda ODS Petr Fiala kriticky prohlásil, že je naší povinností sestavit vládu, která udělá tečku za politikou...

STALO SE DNES: Premiér Polska chyběl na summitu, EU chce jednotné nabíječky

Lékařka Martina Šípková vypovídala u soudu v souvislosti s kauzou Adama Vyčítala, který skončil po operaci mandlí v...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Obří dluhy čínského developera straší celý svět, už klesly akcie v USA

Čínský realitní kolos Evergrande zápasí s bilionovými dluhy. Kvůli tomu v pondělí výrazně klesaly indexy amerických i...