Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Démony chmuru a zatrpklosti v Češích vyvažuje hravost a ironie, míní Mann

  12:20
Příběhy miluje od dětství. Už jako malý je nejen rád poslouchal, ale také tvořil. Není se čemu divit, jako potomek slavných bratří Mannů a syn Ludvíka Aškenazyho, je má v krvi. Paradoxem je, že nebýt před lety iniciativy jednoho nakladatele, k vydávání knih by se možná Jindřich Mann, profesí filmař, nikdy nedostal.
Spisovatel a filmař Jindřich Mann (2023)

Spisovatel a filmař Jindřich Mann (2023) | foto: Tereza Červinková

Po srpnu 1968 totiž s rodinou emigroval do Berlína a jak sám říká „ztratil jazyk, ve kterém psal“. „Vyprávět německy mě nejdřív nenapadlo, protože jsem ten jazyk tak dobře neuměl. Ale psát česky, jsem měl dál, to si dnes vyčítám,“ vzpomíná.

První povídku Mannovi vydali ještě před útěkem do Německa v Sešitech pro mladou literaturu. A pravděpodobně se s ní hlásil i na FAMU. „Takový pokus psát trochu jako Salinger a trochu jako Hemingway a k tomu trochu české melancholie. - Ale četl ji i Milan Kundera. On na FAMU tehdy působil a díky tomu, že se s tátou trochu znali, jsem mu své texty mohl poslat dopředu, aby mi řekl svůj názor. A snad se i líbily. Pokud je tedy vůbec četl. Řekl, ať si podám přihlášku,“ vypráví.

RECENZE: Za sto procent. Román Stříbrný kouzelník čaruje dějem i jazykem

Blíže si ale na zkoušky Jindřich Mann nevzpomíná. Kromě toho, že seděl v jedné lavici s Karlem Krylem. „On se nedostal, já ano. V té době byl ještě neznámý. Až zpětně jsem zjistil, o koho jde, když ho v roce 1969 přijali na FAMU demonstrativně. Potkali jsme se pak několikrát v emigraci na pivu. Přátelé jsme ale nebyli,“ vysvětluje.

Skepsi, které Karel Kryl pak po roce 1989 propadl, Mann nerozuměl. „Přes všechno mi to pořád přijde jako úžasná sukces story, na kterou ještě lidi budou vzpomínat,“ říká.

Na otázku, proč je v české DNA zakódována jistá potřeba si neustále stěžovat a nebýt spokojeni, autor odpovídá: „Někdy mám pocit, že střední Evropa, ke které bych počítal i Německo a Rakousko, v sobě má jisté démony chmuru a zatrpklosti, které někdy vedou k bestiálním agresím. Naštěstí ne u nás, ale u sousedů. Živí je ale podle mě stejná věc. Čím to je? Jestli počasím, jídlem nebo genetikou, to nevím… V Česku to naštěstí vyvažuje jistá hravost a smysl pro ironii a poezii.“

Utéct z Československa Jindřich Mann příliš nechtěl. Měl tu lásku, s Prahou se cítil propojen v dobrém i zlém. Maminka pak ale zavelela „přece mě nenecháš odjet samotnou“. A jelo se. Zažila totiž v Československu rok 1939, kdy se jí utéct nepovedlo. „Byl to pro ni tak silný existenciální zážitek, že už ho nechtěla zopakovat. Otec byl v té době stejně v zahraničí, takže jsme se sbalili i s bráchou a jeli,“ popisuje.

Obálka knihy Stříbrný kouzelník (2023)

Dnes má Jindřich Mann, kterému nedávno vyšel román Stříbrný kouzelník, své doma na Malé Straně. Stále však také v Německu, kam se vrací za rodinou a aktuálně hlavně malým vnukem.

„Když mi v Labyrintu vyšla kniha Poste Restante, tak jsem chytl slinu a začalo mě to opravdu bavit. Vydal jsem ještě novely Lední medvěd. A teď ten příběh Stříbrného kouzelníka, který jsem opravdu toužil vyprávět. Román je z velké části inspirován příběhem mého kamaráda, kterému je kniha také věnovaná. A také takovým zvláštním výletem přes „berlínskou zeď“ a Západním Berlínem 70-tých let. Bez zdejšího nakladatele Joachima Dvořáka z Labyrintu by ale ta kniha nikdy nevyšla. Potřeboval jsem podpořit, abych ji dokázal dokončit. Když si ji Joachim přečetl, tedy ve stavu, „work in progress“ jak se dnes říká, líbila se mu. A bylo jasno. Aby mohla vyjít, musel jsem jí dopsat.“ prozrazuje.

S exilovou literární scénou Jindřich Mann příliš v kontaktu nebyl: „Myslím, že v Berlíně ani příliš výrazná nebyla, ale třeba jsem jen samotář a nevšiml si. Co ale vím určitě, je, že naše generace emigrantů měla velkou nechuť se sdružovat. Po všem povinném československém sdružování a kolektivizování jsme toho měli plné zuby.“

Přijetí Čechoslováků-emigrantů bylo podle Manna velice vstřícné. „Ze strany západoněmeckých institucí a státu určitě. U lidí to bylo trochu individuální. Pro ilustraci: jednou mého otce přepadl v Mnichově na podzim roku 1968 v parku muž. Chtěl peníze. Když mu je otec dal, zloděj pochopil, že jde o cizince. Zeptal se táty, odkud je a když řekl, že z Československa, peníze mu vrátil,“ vypráví.

Spisovatel Jindřich Mann (2018)

K filmařině se Jindřich Mann dostal postupně přes filmovou akademii i známosti. „Nejdřív jsem dělal televizní dokumenty, třičtvrtěhodinové formáty. Dost mě ale psychicky namáhaly. Chtěl jsem od nich pryč. Měl jsem totiž pocit, že lidi, které točím, využívám. Ačkoliv jsem samozřejmě byl velmi decentní. Tak jsem začal dělat hrané věci a to mě bavilo moc. Mám za sebou pohádky, detektivky a na Berlinale jsem měl v hlavní soutěži svůj krátký film. Pyšný jsem na všechny z nich,“ hodnotí svou práci.

V Česku už se ale s výjimkou jedné režie k profesi nevrátil. „Kdyby se k nám v Německu tehdy po emigraci chovali stejně jako tady v Československu po revoluci, umřeli bychom hlady. Ale asi jsem si to i trochu zavinil sám. Nechci, aby to vyznělo jako zatrpklá stížnost. Přece jen, když v cizině prožijete tolik let, jste zvyklí na jiné formy komunikace,“ přibližuje situaci.

Poslední otázka je jasná. Využil někdy příjmení Mann pro svůj prospěch? „Vědomě ne. To bych se propadl hrůzou a hanbou. Ale možná jsem někdy někde nějakou protekci díky šuškandě měl.“

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná Macháčková

  • Nejčtenější

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

15. května 2024  15:44,  aktualizováno  17:20

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

14. května 2024,  aktualizováno  14:13

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Kdo může soudit falešnou Svatou? Nejlepší dar pro Bohdalovou

19. května 2024  21:35

Premium Ošidil se, kdo premiérové drama ČT Svatá vzdal kvůli anotaci sdělující, že hrdinka v podání Jiřiny...

Kolegové se po mně vozili, ale zpětně jsem za to vděčný, říká Filip Kaňkovský

14. května 2024

Premium Kvůli vrozené oční vadě se stal prototypem záporňáků. Seriál Zoo však spektrum jeho rolí obohatil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bohdalová a Stašová spolu ve filmu? To by nefungovalo, říká režisér Strach

20. května 2024

Rozstřel Pravda a láska. Dvě zásadní témata nového filmu Svatá s Jiřinou Bohdalovou v hlavní roli. Snímek...

VIDEO: Se Zlatou lýrou se vrátili Kubišová, Kryl, Matuška, Gott i Pilarová

20. května 2024  16:45

V pražském divadle Hybernia hostoval soubor nitranského Divadla Andreja Bagara s muzikálem Zlatá...

RECENZE: Furiosa není tak zběsilá jako Max, ale neméně šílená

20. května 2024

Premium Film Šílený Max: Zběsilá cesta z roku 2015 byl...zběsilý a šílený. Ultimátní filmový thrash metal....

Bohdalová a Stašová spolu ve filmu? To by nefungovalo, říká režisér Strach

20. května 2024

Rozstřel Pravda a láska. Dvě zásadní témata nového filmu Svatá s Jiřinou Bohdalovou v hlavní roli. Snímek...

Točí se nové seriály. Ekologické Limity, další Dvojka na zabití i osud Slovanu

20. května 2024  6:30

Dva hrané a jeden dokumentární seriál v současné době chystají tuzemské stanice. Pro ČT točí Petr...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....