z filmu Shine A Light - Keith Richards a Mick Jagger

z filmu Shine A Light - Keith Richards a Mick Jagger | foto: Bioscop

Martin Scorsese: Nemůžeme upálit Micka Jaggera!

  • 1
Fanoušci Rolling Stones se mohou těšit. Film Shine A Light, režírovaný Martinem Scorsesem, se "dovalí" do Česka. Po předpremiéře na festivalu v Karlových Varech zamíří do kin 17. července.

Film zachycuje vystoupení Rolling Stones v newyorském Beacon Theatre na podzim roku 2006, který byl vydělen z probíhající Bigger Bang Tour. Většinu snímku tvoří záznam koncertu, jen v prostřizích použil režisér "špeky" ze starých rozhovorů s kapelou a v prologu sledujeme překotné přípravy natáčení.

Myšlenka natočit další koncertní film se zrodila v hlavě Micka Jaggera uprostřed turné a jeho záměrem bylo zachytit největší stounovský koncert všech dob, který se měl odehrát před milionovým publikem na pláži Ria de Janeira.

Martin Scorsese a hudba
z natáčení filmu Shine A LightVolba režiséra nepříliš překvapivě padla na Martina Scorseseho. "Je to pravděpodobně nejnadanější americký režisér a Rolling Stones jsou zase nejlepší rocková kapela, takže kombinace těchto dvou by měla ve finále vytvořit pár velmi zajímavých hodin," nechal se slyšet se skromností sobě vlastní Mick Jagger.

Není až tak podstatné, zda je Scorsese skutečně nejnadanějším režisérem, jisté ale je, že ze všech amerických prvoligových režisérů má nejblíže k hudbě, a to zejména k hudbě, kterou ztělesňují, nebo aspoň milují i Rolling Stones.

Na svém režisérském kontě má Scorsese například koncertní film skupiny The Band The Last Waltz, skvělý dokument o Bobu Dylanovi No Direction Home, zaštítil celou sérii (para)dokumentárních filmů Martin Scorsese Presents The Blues, nemluvě o tom, že i jeho hrané filmy mají pověst výborné práce s hudebním doprovodem a jejich soundtracky bývají ceněným zbožím.

TRAILER K FILMU SHINE A LIGHT

Ústup z megakoncertu
Po obdržení nabídky a prvních setkáních se Scorsese rozhodl ideu s natáčením megalomanského koncertu v Riu zamítnout a jako lokaci zvolit naopak menší, komornější prostor, v jakém dnes už diváci Rolling Stones prakticky nemají šanci vidět. Volba padla na Beacon Theatre, kde už měl Keith Richards dobře "osahané" pódium, protože v něm několikrát koncertoval se svým vedlejším projektem X-Pensive Winos.

z filmu Shine A Light"Trvalo to sice chvíli, než mě přesvědčil ustoupit z megakoncertu a také jsem si myslel, že i pro režiséra musí být takový velký koncert jako měl být ten v Riu, velká výzva, ale nakonec se to Martymu podařilo," uznal Mick Jagger.

Zpočátku se zdálo, že vtěsnat monstrprodukci Stounů a filmařský štáb, čítající osmnáct kamer, které obsluhovali vynikající profesionálové včetně Roberta Richardsona nebo Johna Tolla, z nichž každý má doma dva Oscary, bude nereálné.

Proč to vlastně točíme?
Do zákulisí příprav divák nahlédne v úvodu filmu, kde si v rychlém sestřihu může vychutnat "salámismus" Rolling Stones i režisérovu profesionalitu, jež se nevylučuje se suchým humorem. "Nemůžeme upálit Micka Jaggera," pronáší Scorsese v diskusi s osvětlovačem nad silou jednoho z reflektorů.

z filmu Shine A LightShine A Light je rozhodně pozoruhodný film. Prezentuje současnou filmovou řeč, aplikovanou na značně "oldschoolovou" hudbu, vyniká dynamikou, korespondující se stylem jevištní prezentace kapely a do značné míry vlastně - coby podstatná vizuální složka - relativizuje místy diskutabilní hráčské výkony, které jsou na pouhém soundtracku rušivé. - více o soundtracku zde

"Podstatou pro nás bylo ujasnění, proč tento film vlastně točíme," řekl Martin Scorsese. "Nedělali jsme kompilaci ani film o historii kapely. Dokumentů o kapele, ve kterých vidíte muzikanty s nástroji a lidi říkající, jak se jim se Stouny krásně pracovalo, bylo natočeno nespočet. Touto cestou jsme jít nechtěli. Nám šlo o to zachytit především jejich muziku a jejich vystoupení, to bylo pro nás nejdůležitější."