Pondělí 19. dubna 2021, svátek má Rostislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 19. dubna 2021 Rostislav

Bude to oslava života! Studio DVA letos zvládne hned pět letních scén

  8:55
Očekávám velký zájem o kulturu, hlásí producent Michal Hrubý. Jeho Studio DVA tak na letošní léto láká do pěti divadelních scén pod širým nebem. Hned tři z nich přitom budou v Praze. Nabité konkurence se prý nebojí.

Producent a zakladatel pražské scény Studio DVA Michal Hrubý | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Loni v létě se osvědčilo, jak se pod širým nebem diváci velmi rychle vraceli zpět. Tak vysvětluje producent a zakladatel pražské scény Studio DVA Michal Hrubý, proč i letos jeho divadlo vsadí na letní hraní. Studio DVA proto v červnu otevře hned dvě nové scény, celkem jich tak po republice bude mít pět.

„Letním scénám se věnujeme už od roku 2006, kdy jsme otevřeli první na Vyšehradě a už tehdy zaznamenali zájem. S výhledem k letošnímu roku jsme se pak na podzim rozhodli naši letní nabídku rozšířit. Už několik měsíců nehrajeme, všichni jsou připraveni a diváci rádi objevují nová místa. Prošli jsme se proto po Praze a vymysleli tuto alternativu,“ představuje Hrubý nové pražské open-air scény na Výstavišti a u Libeňského zámečku.

Jak budou nové scény velké?
Obě se pohybují okolo 500 až 600 míst. Tím, že se nacházejí na volném prostranství, jsme schopni vše uspořádat tak, abychom byli schopni hrát i za případných restrikcí.

Budou se programově lišit od Vyšehradu, aby si nekonkurovaly?
Na Výstavišti začínáme prvního června, na Libeňském zámečku v druhé polovině června. Primární pro nás nadále zůstává Vyšehrad. Všechny tři scény jsou oddělené dramaturgicky, prolínají se jen v některých případech. Třeba pouze na Výstavišti uvedeme Líbánky na Jadranu.

Letní love story Starci na chmelu zase uvidí diváci jen na Vyšehradě. Na zámečku plánujeme tituly z naší Malé scény, které se na Vyšehradě víceméně nehrají. Na každé scéně by tedy měl být repertoár odlišný. Ten máme obecně široký, a jak nehrajeme, nastává přetlak. Takže i herci jsou připraveni.

Myslíte, že je v Praze stále potenciál na další letní hraní?
Těžko říci. Ale i během běžné sezony hraje v Praze tolik divadel. Máme tu tedy velké množství lidí, kteří do divadel chtějí chodit. Navíc toto léto bude jiné. Očekávám velký zájem o kulturu, chybějící živý kontakt nic nenahradí. Mám kolem sebe spoustu lidí, kteří strašně touží potkat se, vidět živé herce, prostě se vrátit do režimu, na který byli zvyklí. Přeji každému, kdo nemohl hrát přes rok, ať si to v létě vynahradí. Čeká nás spousta letních scén v Praze i jinde, koncerty, divadla. Bude to barevné, bude to oslava života!

V létě plánují otevřít i jinak povětšinou zavřené kamenné scény. Včetně té vaší?
Ano. My vlastně v létě hrajeme v našem kamenném divadle každý rok, akorát v takovém omezeném provozu. I letos zde hrát budeme, pokud to tedy půjde. Ale rozhodně ne jako v běžné sezoně, protože se soustředíme právě na naše letní scény. Vedle těch tří pražských máme totiž ještě dvě mimo Prahu.

Kdo také bude hrát v létě

Letní shakespearovské slavnosti
28. 6. – 3. 9., Praha, Brno, Ostrava

Letní scéna Musea Kampa
14. 6 – cca 15. 9., Praha

Letní Letná
12.–31. 8., Praha

Muzikálové léto (HD Karlín)
10. 6. – 19. 8., Praha

Hvězdné léto pod žižkovskou věží
17. 5. – 7. 9., Praha

Plakát k představení Werich pro třetí ročník Letní scény Musea Kampa

Letní scéna Divadla Bolka Polívky
6. 6. – 1. 8., Slavkov, Mikulov, Brno

Noc na Karlštejně
25. 6. – 21. 8., Třeboň, Hluboká, Švihov, Kuks, Slavkov a další

Otáčivé hlediště
15. 6. – 12. 9., Český Krumlov

Letní scéna Divadla Ungelt
14.6. – 31.8., Praha

Prozradíte k nim něco bližšího?
Letní scéna na Tvrzi Divice je místem, ke kterému máme silný citový vztah. V běžných časech zde provozujeme zimní koncerty, letní hraní, nejrůznější workshopy. Na všechno tohle jsme připraveni, ovšem teď tu nemůžeme dělat vůbec nic. To je trochu depresivní. 

V zimě se nám podařilo uspořádat dvě adventní soboty, kdy si lidé mohli přijít prohlédnout výstavu a rozsvícený vánoční stromek. Přišli sem s otevřenýma očima a s radostí. Já bývám rád jsem mezi lidmi, když do divadla přicházejí, tak jsem je vítal i tentokrát a dost mne překvapilo, že to byli převážně noví návštěvníci. Divická tvrz má opravdu sílu, je atraktivní, zájemci sem míří z celé republiky. A třeba i z Bratislavy. Její oblíbenost je už teď vidět na předprodeji. 

A totéž platí o Vítězné, to je unikátní letní scéna na pastvinách nedaleko Dvora Králové. Má to zde neopakovatelnou, kouzelnou atmosféru. Občas slyšíte během představení řehtat koně či hýkat osla z přilehlých luk. Volný čas jsme zde letos využili i ke změnám amfiteátru. Udělali jsme terénní a sadové úpravy, aby hlediště získalo přirozenou elevaci. Je to pro nás takový výlet, kam se všichni těšíme.

Plánujete ještě další letní scény?
Ne. V tuto chvíli hledíme jen na letošek. Samozřejmě připravujeme roky další, ale všichni se nyní soustředí především na to, abychom mohli znovu otevřít a hrát. A vlastně divadla stabilizovat. Zvlášť v soukromém sektoru to bude náročné.

Chceme, aby tu s námi byli všichni naši spolupracovníci, až to půjde. Spolupracujeme totiž i s těmi, kteří u nás pracují jen na dohodu nebo jsou honorováni pouze za odehraná představení. Snažíme se s nimi být v kontaktu a pomáhat jim zorientovat se ve světě podpor. A díky naší online produkci Jsme s vámi se všichni snažíme i trochu pracovat a dát naději, že to přejde. A já věřím, že to přejde.

Jak utáhnete provoz finančně?
Není to snadné, jsme stoprocentně závislí na tržbách. K tomu směřuje naše reklama a marketingová kampaň. Prostě aby lidé přišli. Jinak se vždy snažíme, aby u nás diváci kromě představení zažili i něco speciálního. Třeba jen příjemný pocit. Vstoupíte do divadla, přivítají vás milí uvaděči, a tak se cítíte dobře ještě předtím, než usednete do hlediště.

A to se týká i letních scén: divácký servis od jejich příchodu až do momentu, kdy odcházejí, je strašně důležitý. Myslím, že to lidé oceňují, a právě proto se k nám vracejí. Pro všechny je toto čekání dlouhé a my můžeme fungovat jen díky velké podpoře diváků, kteří si nechávají vstupenky na přeložená představení a čekají.

Divadelní představení na tvrzi Divice.

Dovedete si s ohledem na aktuální situaci představit že byste se přeorientovali jen na letní provoz?
To je v tuto chvíli předčasné. Já jsem optimista, snílek. Zní to naivně, ale já věřím tomu, že vysvitne slunce. K letošním létu se prostě upínám.

Co se jinak nyní na vaší scéně děje?
Právě finalizujeme Tři grácie z umakartu v režii Ondřeje Sokola pro Letní scénu na Vyšehradě, kde se představí Zlata Adamovská, Ilona Svobodová a Anežka Rusevová. Dále máme připravenou inscenaci Beckham od Petra Zelenky. Tu jsme už nazkoušeli, ale oficiální premiéru odložili na listopad tohoto roku. Vše se totiž těžko připravuje, když nevíte datum premiéry. I pro herce je strašně těžké zkoušet a nevědět, kdy se začne hrát. A dále připravujeme nové nastudování komedie Mira Gavrana Vše o mužích v režii Jany Janěkové. 

Jsme prostě okamžitě připraveni hrát. Samozřejmě je pro nás kritériem ekonomické hledisko, nemůžeme nyní začít hrát na větší dluh, než máme. Takže pro odpovídající diváckou kapacitu připravíme adekvátní program a začneme hrát, jakmile to půjde.

  • Nejčtenější

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Britská herečka Helen McCroryová podlehla rakovině, bylo jí 52 let

V 52 letech zemřela na rakovinu britská herečka Helen McCroryová. Diváci ji mohli znát jako představitelku Narcisy ve...

Hank Azaria, hlas ze seriálu Simpsonovi, se omluvil za namluvení Inda

Americký herec Hank Azaria se omluvil za namluvení kreslené postavy Inda Apua ze seriálu Simpsonovi. Právě na ni se už...

RECENZE: Boží mlýny aneb když v Expozituře řádí čeští Avengers

Šestidílná série České televize Boží mlýny slíbila žánr krimikomedie. Ovšem z jedné strany ji sráží publicisticky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Seriál Hra o trůny slaví desáté narozeniny. Dostane jiné finále?

Před deseti lety, 17. dubna 2011, měl premiéru první díl seriálu Hra o trůny. Připsal si řadu rekordů včetně obřích...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

25 let bez alkoholu a čokolády. Jsem na to opravdu pyšný, říká Miroslav Donutil

Premium Na Provázku budeš chybět a v Národním přebývat, řekl Miroslavu Donutilovi prý Bolek Polívka, když dostal v roce 1990...

Kriminál, smrt a zachránce Lukavský. Jan Přeučil o rodině i těžkých začátcích

Premium Cesta Jana Přeučila k jeho vysněné a dodnes milované profesi nebyla jednoduchá. Pomohl mu nejen talent, ale zejména...

O prázdninách vsadí Švandovo divadlo na hity. A Dlouhého s Halbichem

Hned čtyři tituly ze sedmičky, kterou Švandovo divadlo během výjimečného prázdninového hraní nabídne divákům, zdobí...

Nikdo tu nemá být, přesto se hosté vracejí. Dnešek jako zapomenutý lokál

Nejnovější inscenace Divadla Continuo, která se v metaforách vyjadřuje k naší současné situaci, se dočkala premiéry jen...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...