Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Policie si nechá u krajského ředitelství v Jihlavě postavit parkovací dům

  8:56
V příštím roce by v těsném sousedství budovy krajského policejního ředitelství v Jihlavě měl vyrůst nový parkovací dům. Novinka by mohla alespoň částečně vyřešit kritické parkování v této lokalitě. Naproti policii se totiž nachází nemocnice, Dům zdraví a sídliště. Najít volné místo je tam téměř nemožné.
Kdo se někdy v Jihlavě vypravil na krajské policejní ředitelství, na...

Kdo se někdy v Jihlavě vypravil na krajské policejní ředitelství, na polikliniku či do nemocnice autem, ten dobře ví, že největším oříškem je zde parkování. Situaci by měl výrazně zlepšit parkovací dům na místě současného parkoviště vedle policejní budovy. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Část míst pro odstavení aut ve frekventované lokalitě zabírají zaměstnanci dotčených institucí dojíždějící do práce a zbytek připadá pro návštěvníky a pacienty. K situaci přispělo i to, že několik parkovacích zálivů před budovou policie zaniklo vybudováním nových trolejbusových zastávek.

Když není místo na dostupných parkovištích, lidé hledají parkování v ulicích na blízkém sídlišti, což se zase nelíbí místním, a navíc se v budoucnu tato stání zřejmě budou měnit na rezidenční.

Důvodů, proč se nyní krajské policejní ředitelství rozhodlo vybudovat parkovací dům, který nabídne celkem 94 parkovacích míst a bude jej moci částečně využívat i veřejnost, je hned několik. Policie chce především najít parkování pro svá vozidla. Provozuje jich na 400.

„Dispoziční a technické řešení současných garáží, které jsou uvnitř areálu ředitelství, neumožňují žádný realizovatelný stavební zásah, kterým by se tyto garáže zvětšily, a tím se počet parkovacích míst navýšil,“ vysvětluje Miloš Trojánek, ředitel Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina.

Služební auta stojí zaparkovaná venku na nádvoří uprostřed areálu krajského ředitelství. „To s ohledem na vybavení vozidel, potřebu připojení na zdroj elektrické energie a také s ohledem na klimatické podmínky, není vhodné,“ dodal Trojánek.

Dalším důvodem je umožnit parkování policistům, občanským zaměstnancům ředitelství i veřejnosti. „Parkovací dům by mohli využívat i lidé, kteří si sem jedou vyřídit své záležitosti - například jdou podat vysvětlení, vyřídit si zbrojní průkaz či prostudovat spis. Nyní nemají příliš možností kam odstavit auto,“ dodává policejní mluvčí Dana Čírtková.

Kraj slíbil 20 milionů, polovinu dal na podzim

Stavbu parkovacího domu za 60 milionů korun, který vyroste v ulici Dr. Jiřího Procházky, podpoří finančně i Kraj Vysočina. Celkem jde o částku 20 milionů korun rozdělenou do dvou plateb. První část poskytl Kraj Vysočina formou darovací smlouvy loni na podzim, o druhé platbě rozhodne dnešní zastupitelstvo. S částkou 10 milionů korun kraj počítal i v rozpočtu na tento rok. Rada kraje pak doporučila zastupitelům materiál ke schválení.

„Okolností, která měla zásadní vliv na realizaci záměru i na podporu Kraje Vysočina, je umístění budovy Krajského ředitelství policie v lokalitě v blízkosti Domu zdraví, Nemocnice Jihlava a bytové zástavby, kde je velká poptávka po volných parkovacích místech,“ konstatoval hejtman Vítězslav Schrek.

„Tím, že budou mít zaměstnanci policie možnost zaparkovat služební i soukromá vozidla v nově vybudovaném parkovacím domě, uvolní parkovací místa v okolí bytových domů pro ostatní veřejnost. Policie také opustí velkou část dosavadního sdíleného parkování v areálu jihlavské nemocnice, kde je nyní počet míst z důvodu stavebních prací také výrazně omezený,“ připomněl hejtman.

Parkovací dům bude stát na pozemcích ředitelství v místech, kde se nyní nachází nekryté služební parkoviště. Měla by to být dvoupatrová stavba s jedním podzemním patrem, jedním nadzemním patrem a s parkováním na střeše, která bude provozně propojená s budovou krajského ředitelství.

„Nabídne celkem 94 parkovacích míst. Z toho 58 krytých stání upravených a vybavených pro parkování policejní techniky. Zbývajících 36 parkovacích míst bude na střeše. V objektu budou také zřízeny nabíjecí stanice pro elektromobily,“ dodává policejní mluvčí Čírtková s tím, že začít stavět by se mělo již letos.

  • Nejčtenější

Pokutují ho za stání před garáží, která mu patří. Strasti s parkováním v Jihlavě

11. června 2024

Premium Nový systém parkování v Jihlavě přináší podle hlášení z radnice řád a pořádek. Nicméně běžným lidem...

Na Jihlavsku ráno zemřel po nárazu do stromu řidič auta

15. června 2024  12:36

Řidič osobního auta zemřel ráno při nehodě mezi obcemi Kamenice a Pavlínov na Jihlavsku. Vyjel mimo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Díky kosení je Šafranice plná orchidejí, žijí zde i čolci či potápníci

14. června 2024  8:50

V lesích mezi vesnicemi Slavkovice, Veselíčko a Jámy na Žďársku, mimo značené turistické trasy, je...

První hospic na Vysočině zahájí zkušební provoz, pacienty přijme na podzim

10. června 2024  8:27

Přidělat poličky, dřevěné obložení, umístit postele - a nový krajský lůžkový hospic v Havlíčkově...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Archeologický výzkum pod brodským obchvatem měnil historii a naplnil muzeum

16. června 2024  9:08

Doklad o osídlení Posázaví v pravěku. Existence středověkých hutí netušeného významu. Unikátní...

Běh poslů o prapor. V Jemnici se odehrála jedna z nejstarších slavností

17. června 2024  18:39

Jemnice o víkendu žila tradičním Barchanem. Slavnost patří mezi jedny z vůbec nejstarších městských...

A pak mi bajonet projel krkem. Železný Zekon nejen o tom, proč tahá auta uchem

17. června 2024

Premium Už čtyři desetiletí baví publikum silák a rekordman Železný Zekon. Na pelhřimovském Festivalu...

Nejčastěji střílím škodnou. Beránek o zlaté euforii, Brodu i myslivecké vášni

17. června 2024  13:53

Jako malý kluk snil Ondřej Beránek doma v Havlíčkově Brodě o tom, že si jednou možná zahraje v...

Krajské volby na Vysočině slibují souboj matadorů proti novým tvářím

17. června 2024  12:16

Ostřílení matadoři, ale i nové tváře budou usilovat o post hejtmana Kraje Vysočina. Ačkoliv...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...