Pondělí 20. ledna 2020, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. ledna 2020 Ilona

Člen jihlavské koalice přišel pozdě, prodloužil jí tím život do listopadu

  8:34aktualizováno  8:34
Koaliční krize na jihlavské radnici trvá i po úterní dlouho očekávané schůzi, kde se měla vyřešit. Vedení města totiž postrádalo jednoho ze svých zastupitelů. Popletl si čas začátku jednání a svým omylem prodloužil současné nabourané koalici její životnost do listopadu.

Zasedání zastupitelstva v Jihlavě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

O tom, jak velmi křehká je současná jihlavská radniční koalice (Fórum, ODS, ZiJ), pokud chce prosadit své záměry, ukázalo úterní jednání městského zastupitelstva. Koalici se totiž hned na počátku nepodařilo prosadit ani program jednání.

K získání nadpoloviční většiny devatenácti hlasů chyběl totiž jeden hlas. Pro program předkládaný koalicí v tu chvíli zvedlo ruku osmnáct zastupitelů. Opozice jich měla sedmnáct. Přičemž zastupitel Pavel Šlechtický z opoziční KSČM byl omluven. A zastupitel Josef Kodet mladší (KDU-ČSL), jehož strana odstoupila od koaliční smlouvy, hlasoval v souladu s koalicí.

Paradoxem je, že tato patová situace nastala kvůli nepřítomnosti koaličního zastupitele Marka Hovorky (Fórum Jihlava).

Zastupitelstvo se totiž konalo nezvykle brzy. Místo obvyklého času ve 13 hodin, byl začátek již v deset dopoledne. A důvod, proč Hovorka nakonec dorazil až o půl dvanácté, byl dle jeho slov zcela banální.

Návrh na zrušení jednání a jeho posun o dva týdny neprošel

„Přehlédl jsem změnu času. Přitom sám jsem v minulosti navrhoval, aby se začínalo jednat dříve. Ale tím, jak jsem v posledních měsících velmi pracovně vytížen, jsem tuto konkrétní změnu přehlédl. Na celý program jsem se připravil, ale devět let, co jsem zastupitel, začíná zastupitelstvo ve 13 hodin. Proto mě nenapadlo zkontrolovat čas,“ vysvětlil Hovorka svůj pozdní příchod.

Ředitel mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě Marek Hovorka

Koaliční jihlavský zastupitel Marek Hovorka.

„Bohužel se to stalo. Mrzí mě to,“ dodal.

Jakmile nebyl zastupitelstvem schválen program jednání, vyžádalo si opoziční hnutí ANO přestávku na patnáct minut. Ze čtvrt hodiny se nakonec stala hodina, při níž zástupci stran v zákulisí diskutovali o dalším postupu.

Opozice dokonce nejprve navrhovala, aby se celé jednání zastupitelstva zrušilo a uskutečnilo se v náhradním termínu za dva týdny.

Jméno nového náměstka primátora koalice stále ještě nemá

Nakonec politici program jednání úplně přeskládali. Pro novou verzi zvedlo ruku 23 zastupitelů. Některé zásadní body, které měly řešit situaci ve vedení města v době koaliční krize, ale z jednání úplně vypadly. Patřily k nim například návrhy na přerozdělení úkolů náměstků primátorky.

„Možná je to dobře, že to ještě řešit nebudeme, protože nejsme dohodnutí. Jméno nového náměstka v tuto chvíli nemáme,“ uvedla primátorka Karolína Koubová (Fórum) s tím, že všechny tyto body by měly být na programu v listopadu, kdy je další termín zastupitelstva.

Jasné tedy je, že minimálně do listopadu bude radnice fungovat ve stávajícím složení. „Koalice i rada města funguje,“ tvrdí primátorka.

Zároveň zdůraznila, že stávající koalice stále vyjednává s KDU-ČSL o podmínkách jejich návratu. „Vím, že nás je teď málo. Máme osmnáct členů. Může se v budoucnu stát, že někdo bude nemocný nebo uvízne na dálnici. Skutečně hledáme silnou koalici. Já věřím, že budeme mít celé lidovce,“ uvedla primátorka.

Lidovci čekají na písemnou odpověď od koalice na své dotazy

Získat potřebné dva hlasy lidovců si slibuje i v návaznosti na argumenty, které zazněly na veřejném dvouhodinovém semináři zastupitelů. Ti si odsouhlasili, že tyto body z úvodu původního programu proberou samostatně formou semináře a nebude se o nich hlasovat.

Bývalý náměstek primátorky Jaromír Kalina v neděli večer svým stranickým...

Bývalý náměstek primátorky Jaromír Kalina.

Prezentace shrnovala vývoj ve vodohospodářských sporech a důvody, které vedly k výměně právní kanceláře a dění v obchodní společnosti Jihlavské vodovody a kanalizace. Právě výměna právní kanceláře vedla k tomu, že náměstek primátorky Jaromír Kalina (KDU-ČSL) rezignoval na svůj post a lidovci následně odstoupili od koaliční smlouvy.

„Chtěli jsme, aby veřejně zazněly tyto informace. Předpokládám, že lidovci mají městský výbor a že vše, co tady padlo, také slyšeli. Věřím, že nám to pomůže dostat se přes některé otázky, na které jsme nedostávali odpovědi,“ dodala primátorka.

Kalina další koaliční vyjednávání za určitých podmínek nevyloučil. Řekl, že vyjednávací tým lidovců čeká na písemnou odpověď od zbývajících členů koalice na své poslední vyjádření.

  • Nejčtenější

PROGRAM: Přehled závodů biatlonové sezony 2019/2020

V sobotu 30. listopadu startuje ve švédském Östersundu biatlonová sezona 2019/2020 a o čtyři měsíce později v norském...

Zastřelením chovné fenky spáchal myslivec jen přestupek. Majitelka žádá soud

Policie na Vysočině ukončila vyšetřování případu, při němž myslivec zastřelil fenu chovného psa přímo před očima její...

Děti se s učitelkami loučí ráno, v jihlavské školce se saunou nocují

Od loňského září je v Jihlavě v provozu mateřská škola, kde mohou děti strávit noc. Režim jedné ze tříd je nastaven...

Nabídku dopingu jsem kdysi dostala a odmítla, řekla Neumannová v Rozstřelu

Během příštího víkendu (18. - 19. ledna) se do Nového Města na Moravě sjede to nejlepší, co aktuální svět běžeckého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Vysočině se objevila ptačí chřipka, v Česku je znovu po třech letech

V Česku se po třech letech objevila nákaza ptačí chřipkou. Vysoce patogenní typ H5N8, který se ale nepřenáší na lidi,...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

O babybox ve Žďáře se Hess roky snaží marně. Vyzkoušel jsem vše, říká

Jen tři okresní města v České republice zatím nemají svůj babybox. Jsou to Tachov, Louny a Žďár nad Sázavou. Zakladatel...

Ve Štěpánově na Žďársku kvůli ptačí chřipce evidují drůbež i papoušky

O tom, jak strávit nedělní dopoledne, měli manželé Kubíkovi ze Štěpánova nad Svratkou jiné představy. Místo výletu,...

Přibyslavská věž je celý rok bez kříže, nikomu se s ním nahoru nechce

Věž stojící u kostela svatého Jana Křtitele v Přibyslavi je už rok bez kříže na své špičce. Poté, co se loni v lednu...

Autobusový dědeček vozil cestující čtvrt století, teď jde karosa do aukce

Ještě na podzim to byl nejstarší provozuschopný autobus ve službách dopravního podniku v celé republice. Pravidelně...

Najdete na iDNES.cz