Po odchodu dalšího zastupitele přišla koalice v Jihlavě o křehkou většinu

  8:41aktualizováno  8:41
Jihlavská koalice po pondělním večerním zasedání městského výboru KDU-ČSL dostala další ránu. Lidovci na něm schválili odstoupení svých zastupitelů od koaliční smlouvy. Po exnáměstkovi Jaromíru Kalinovi tak z vládnoucího uskupení odchází i další lidovecký zastupitel, Josef Kodet.

Po Jaromíru Kalinovi nyní oslabenou koalici na jihlavském magistrátu opustil i další lidovec – Josef Kodet (na snímku). | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Koalice tvořená Fórem Jihlava, ODS, Žijeme Jihlavou! a KDU-ČSL tím ztratila křehkou většinu. Původně měla v 37členném zastupitelstvu 20 zástupců. Nyní už jich zbylo jen 18.

V případě třetího zastupitele-nestraníka za KDU-ČSL, kterým je Martin Laštovička, městský výbor respektoval jeho rozhodnutí v koalici setrvat. „Slíbil jsem, že jako uvolněný zastupitel budu řešit městskou památkovou rezervaci, která je bolavou záležitostí Jihlavy. Nebaví mě vystupovat z koalice a pak do ní zase vstupovat. Brání mi to v práci, kterou mám rozdělanou a chci ji dokončit,“ prohlásil.

Celá situace je důsledkem krize, již na konci června vyvolala výměna právních kanceláří ve sporu se svazkem obcí SVAK Jihlavsko o vydání vodohospodářského majetku. To mělo za následek rezignaci náměstka Kaliny, mimořádné zasedání zastupitelstva i Kalinův odchod z koalice.

„Koalice za zády KDU-ČSL a pomocí materiálu ‚na stůl‘ v radě města a v rozporu s koaliční smlouvou prohlasovala ukončení spolupráce s dosud úspěšnou advokátní kanceláří Ondruš a uzavřela smlouvu s novou kanceláří Bánský. To může nevratným způsobem poškodit zájmy obyvatel Jihlavy,“ vysvětloval důvody svého jednání Kalina.

Zbytek koalice poté ve společném prohlášení upozornil na údajně nestandardní Kalinovy vztahy s vedením společnosti Jihlavské vodovody a kanalizace (JVAK) a advokátem Miroslavem Šianským.

„To, že jsme rozbili letitý klan náměstka, advokáta a ředitele městské společnosti, mělo jediný cíl. Konečně utnout praxi, že se dělalo strategické rozhodování mimo vedení města,“ uvedla po mimořádném zastupitelstvu primátorka Karolína Koubová (Fórum) na svém oficiálním facebookovém profilu.

„Pouze jsme vyměnili advokátní kancelář. To, že to ohrožuje vymožení majetku, je absolutně nepravdivé tvrzení. Výměna advokátů, jinde běžná záležitost, u nás znamená, že jeden z dvaceti koaličních zastupitelů tvrdí, že on jediný má pravdu, že on jediný dokáže vyřešit miliardový vodohospodářský spor. A když není po jeho, tak odchází a bere si za rukojmí koaliční partnery, občany města a město Jihlavu,“ poznamenal první náměstek primátorky Petr Laštovička (ODS).

Primátorka věří v návrat lidovců, přesto oslovila i ČSSD

Co bude dál s koalicí?

Do vedení města by mohla například přistoupit ČSSD, která má dva zastupitele. Tím by se koalice dostala na svůj předchozí počet 20 křesel.

Zastupitel a zároveň krajský radní Martin Hyský (ČSSD) potvrdil, že byli primátorkou Koubovou osloveni. „Projednávat to budeme na konci srpna na městském výboru strany,“ uvedl Hyský.

Koubová, jež je momentálně na dovolené, však pro ČTK uvedla, že stále věří, že se po dalším vyjednávání připojí lidovci zpět ke koalici. Se zástupcem ČSSD prý mluvila jen „ve velmi hrubých obrysech“.

Vítězné ANO nechce hrát druhé housle

Opoziční hnutí ANO, které loňské komunální volby v Jihlavě vyhrálo, se „záskokem“ za lidovce stát nechystá. „Že bychom nahradili tři členy KDU-ČSL naším desetičlenným klubem a hráli druhé housle pod vedením stávající primátorky, to podle mě není to, co by hnutí ANO chtělo,“ uvedl k současné situaci zastupitel Radek Popelka.

Zastupitelský klub ANO v úterý přišel s návrhem utvořit radu města tvořenou jedenácti členy a složenou ze všech subjektů v zastupitelstvu. Každý klub by měl jedno místo, zbylá tři by se rozdělila podle výsledku voleb.

Nejčtenější

Na zahradě si postavili venkovní kuchyni. Svépomocí a za tři měsíce

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a...

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a svépomocí krásnou dřevostavbu. Vysněnou...

Afghánský migrant cestoval po D1 na rezervních kolech návěsu kamionu

Dvacetiletý Afghánec byl ukrytý na rezervních kolech návěsu.

Při běžné kontrole kamionu na jednom z parkovišť u dálnice D1 našli celníci z Vysočiny nelegálního migranta ukrytého na...

Opilý řidič u Třeště srazil dva chodce. Ti na místě podlehli svým zraněním

Mezi obcemi Čenkov a Třešť srazilo auto dva chodce, kteří na místě zemřeli (18....

V neděli nad ránem mezi obcemi Čenkov a Třešť srazil muž v autě dva chodce. Přestože na místo ihned vyjela záchranná...

Dukla uspěla v derby, vyhrály Brno i Jihlava. Dál vedou Pardubice

Momentka z utkání Jihlava (ve žlutém) vs. Líšeň.

Čtyřmi góly potvrdili fotbalisté Pardubic vedení ve druhé lize. Doma v zápase 6. kola deklasovali Sokolov 4:0 a...

Čekatelé V+V. Zůstanou nadějní brankáři trpěliví a prorazí do NHL?

Brankář Dan Vladař patří Bostonu, na zápas v NHL však stále čeká. Zatím chytá v...

Jejich příjmení začíná na stejné písmeno. Oba jsou to brankáři. Oba už před čtyřmi lety odešli do zámoří, aby se...

Další z rubriky

Čtyřkolka ve sněhu zapadávala, jihlavští běžkaři proto pořídili rolbu

Mnozí běžkaři nastupují hned do panenské stopy vyříznuté do čerstvého sněhu....

Lyžařská sezona je daleko, ale na Vysočině se už teď mají běžkaři na co těšit. Úpravci lyžařských stop se mohou už na...

Husice egyptská žije hlavně v Africe, ovšem oblíbila si i Žďár

Husice egyptská žije především na celém území Afriky, poslední roky se ale...

Husice egyptská, někdy nazývána také nilská, není na českých rybnících zrovna typickým vodním ptákem. Ve Žďáře nad...

Čtyři minuty, tři sestřely. I tak útočil legendární stíhač RAF

Rodák ze Svatého Kříže byl vůbec nejúspěšnějším československým stíhacím...

Kdyby jeho příběh vymýšlel scenárista hollywoodských velkofilmů, nemusel by se od reality příliš odklánět. Tak bohatý,...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz