Lidovci v Jihlavě chtějí po konci svého náměstka změnu koaliční smlouvy

  12:06aktualizováno  12:06
Letošní léto nebude na jihlavské radnici klidné. Poté, co minulý týden rezignoval lidovecký náměstek primátorky Jaromír Kalina, se projevila zranitelnost koalice. Lidovci nabídli dál jednat o koalici ve stávajícím složení, opoziční ANO volá po mimořádném zastupitelstvu. Krize trvá.

Jaromír Kalina už ve vedení města není. Jeho rezignace poté, co ho partneři při jednáních o SVAK obešli, vyvolala složitou situaci v koalici. | foto: Archiv MAFRA

Koalici loni na podzim po komunálních volbách vytvořilo Fórum Jihlava, ODS, KDU-ČSL a Žijeme Jihlavou! V sedmatřicetičlenném zastupitelstvu má toto spojení dvacet hlasů, tedy křehkou většinu. Rada města je složená z devíti členů. Lidovci v ní mají jednoho zástupce.

Nynější nestabilitu vyvolal způsob, jakým městská rada projednala výměnu právních kanceláří ve sporu se svazkem obcí SVAK Jihlavsko o vydání vodohospodářského majetku. KDU-ČSL byla seznámena s výpovědí smlouvy s advokátní kanceláří Ondruš až na radě, kde byl materiál takzvaně položen na stůl.

„Zbývající koaliční partneři o tom věděli dopředu, akorát my ne. Takhle se k sobě partneři nechovají. Tím je narušená důvěra v koalici,“ okomentoval svou rezignaci Kalina.

Podle prvního náměstka primátorky Petra Laštovičky (ODS) chce vedení města výměnou advokátních kanceláří ukončit tvrdý souboj a s nově vybranou kanceláří postupovat jiným stylem komunikace s členskými obcemi SVAK.

Výměna advokáta je banální věc, podivují se koaliční partneři

Laštovička zároveň poznamenal, že materiálů týkajících se veřejných financí, investičních akcí nebo strategií města, které jsou radě předloženy na stůl bez předchozího koaličního projednání, je celá řada.

„Nepředpokládali jsme, že něco tak banálního, jako je výměna advokátní kanceláře, může způsobit okamžitou rezignaci koaličního náměstka,“ uvedl Laštovička.

Způsob, jakým rada města postupovala a jak rozhodla, kritizuje také opoziční hnutí ANO, které v úterý v otevřeném dopise vyzvalo primátorku Karolínu Koubovou (Fórum Jihlava), aby pozastavila výkon usnesení o výměně právních kanceláří a předložila ho k rozhodnutí zastupitelům. „Žádné takové kroky, jaké žádají, nechystáme,“ okomentovala to Koubová.

Podle ní se současná koalice v žádné krizi neocitla. Naopak věří, že se ji podaří udržet.

Lidovci odsouhlasili pět bodů, na nichž budou nově trvat

V neděli se primátorka společně se svým prvním náměstkem setkala se zástupci KDU-ČSL. V úterý večer pak jednala o situaci městská organizace KDU-ČSL.

Výbor lidovců probral celkem tři varianty řešení. První, kterou byla vnitrostranická personální výměna na postu náměstka primátorky za Jaromíra Kalinu, výbor zamítl.

Upřednostnil druhou variantu, kterou je snaha domluvit se se stávajícími partnery na novém znění koaliční smlouvy. A definoval podmínky pro vyjednávání, jejichž důsledkem by měla být změna koaliční smlouvy.

Lidovci si odsouhlasili pět bodů, o kterých chtějí se zbytkem koalice co nejdříve jednat. „Prvním je právní zastupování města. Prodiskutovat chceme samozřejmě i mechanismy, které by zabránily tomu, co se stalo nyní. Tedy to, že jeden z koaličních partnerů nevěděl o předkládaném bodu. To by mělo být podle nás zakotveno v nové koaliční smlouvě,“ poznamenal Kalina.

Teprve v případě, že by tato varianta ztroskotala, je k dispozici ještě třetí možnost, tedy vypovězení koaliční smlouvy ze strany KDU-ČSL.

Do hry se vrací po volbách vyšachované vítězné ANO

Koaliční partneři se o výsledcích usnesení lidovců dozvěděli z médií. „Jsem rád, že KDU-ČSL chce jednat. My se tomu také nebráníme. Jen považuji za nešťastné, že se to k nám dostalo tímto způsobem,“ poznamenal náměstek Laštovička.

Do hry by však chtělo vstoupit rovněž opoziční hnutí ANO. Podle jeho zástupců je současná koalice nestabilní. ANO nabídlo všem subjektům v jihlavském zastupitelstvu jednání o vzniku nové koalice.

Hnutí zároveň navrhuje svolat mimořádné zasedání zastupitelstva. K němu je zapotřebí písemný souhlas jedné třetiny zastupitelů.

„My v tuto chvíli máme přislíbeno dvacet podpisů,“ uvedl předseda zastupitelského klubu ANO Radek Popelka s tím, že by preferoval, aby se zasedání zastupitelstva uskutečnilo ještě do konce července.

Nejčtenější

Mladík usnul na poli s hrachem, sekačka ho připravila o části nohou

Při tragické nehodě na Přerovsku zemřeli dva lidé (7. června 2019).

Mnohočetná zranění utrpěl čtyřiadvacetiletý mladík, který v úterý odpoledne usnul na poli u Brtnice na Jihlavsku....

Dálnici D1 u Velkého Meziříčí už od rána oboustranně blokují kolony

Kvůli zprovoznění části dálnice D1 a zakreslení vodorovného značení na 45....

Provoz na dálnici D1 na Vysočině u Velkého Meziříčí v pondělí po celý den obousměrně komplikovaly kolony. Auta v nich...

Nehoda tří aut zablokovala provoz na dálnici D1 ve směru na Brno

Na dálnici D1 na 139. kilometru se srazila dvě nákladní a jedno osobní auto....

Provoz na dálnici D1 ve směru na Brno ráno zkomplikovala nehoda na 139. kilometru. Za místem střetu se tvořila dlouhá...

Ženu z Pelhřimova po vážné nemoci hledala policie, vypátrala ji v Praze

Policie a hasiči zasahovali před budovou Bezpečnostní informační služby kvůli...

Policie z Vysočiny pátrala po třiatřicetileté ženě z Pelhřimova, která je po vážné nemoci. Kolem pondělní desáté hodiny...

Opravy starých traktorů zaberou i rok, výsledky sklízely obdiv na přehlídce

Setkání historických traktorů ve Škrdlovicích na Žďársku se letos konalo už...

Ochota obětovat koníčku čas i peníze, mít podporu blízkých a obrovské nadšení. To vše musí mít nadšenci zabývající se...

Další z rubriky

Riziko nákazy od klíšťat stoupá, pomáhají jim i přemnožení hlodavci

Klíště

Klíšťata jsou v přírodě přemnožená, stejně jako v loňském roce. I letos se na Vysočině nakazilo kolem deseti lidí...

Zimní stadion bude v létě sloužit florbalistům, tenistům a volejbalistům

Devět let po zboření starého stadionu se ve středu 20. února 2019  otevírá v...

Právě v těchto dnech začíná jedna z největších jednorázových investic v Chotěboři na Havlíčkobrodsku za poslední roky....

Schůzka na oslavě šéfa vodohospodářské firmy dělí jihlavskou koalici

Náměstka primátora Jihlavy Jaromíra Kalinu (vpravo) zpráva o zrušení trestního...

Krize v čele jihlavské radnice nabírá na síle. Zástupci koaličních stran se obviňují ze lži a přestávají si důvěřovat....

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz