Hádky o vodu trvají deset let, politici dostávají statisíce za funkce

  11:43aktualizováno  11:43
Starostové Telče, Polné a Stonařova loni obdrželi mimo svoje platy na radnicích dohromady 639 tisíc korun za svoje angažmá ve vodohospodářské oblasti. To vše ve vážné situaci, kdy se prohlubuje spor, který nemá na Jihlavsku obdoby a oddaluje opravy ulic. A peníze plynou i magistrátním politikům.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Už to bude deset let, co se starostové na Jihlavsku kvůli vodovodům a kanalizacím rozhádali. Třetí volební období si navzájem posílají jedovaté vzkazy, nedokážou se domluvit, obviňují jeden druhého, posílají na sebe právníky, jimž zaplatili už statisíce z veřejných rozpočtů. A doplácejí na to obyvatelé. Letos se hádky překulí už do čtvrtého volebního období.

Přesto i v tak neutěšené situaci stále dostávají politici odměny za „vodovodní“ funkce. A to na obou stranách sporu.

Nejsou to u některých zanedbatelné částky. Momentálně vede starosta Stonařova František Plavec (nezávislý). Loni obdržel za tyto funkce celkem 317 tisíc korun. V roce 2016 to bylo 312 tisíc.

Nejvíce loni Plavec dostal za pozici ve Vodárenské akciové společnosti (VAS), což bylo 148 tisíc. Za funkci ve Svazu vodovodů a kanalizací měst a obcí (SVKMO) obdržel 131 tisíc a zbytek mu přišlo na účet za působení ve Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK).

„Oni vlastně mají peníze od jihlavských občanů, přitom vyloženě škodí Jihlavě. Když chceme něco udělat ve městě, tak nám to blokují, nic nám sem nedají. A ještě užívají tyto vysoké odměny. Je jasné, že to není moc morální,“ míní Vratislav Výborný, náměstek primátora Jihlavy (ČSSD).

SVAK Jihlavsko versus Jihlava

O vystoupení ze Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko rozhodli zastupitelé v polovině roku 2009. Koncem roku 2012 město skutečně vystoupilo. Důvodů bylo více, jeden z těch hlavních je ten, že SVAK nedotáhl do zdárného konce půlmiliardový projekt modernizace vodovodů a kanalizace v Jihlavě. Vniveč šla i tučná evropská dotace. Problémy byly také v evidenci majetku. Po vystoupení Jihlavy pokračují právní spory – zejména o to, jaký majetek komu patří.

Jeho kolegovi Jaromíru Kalinovi (KDU-ČSL) leží v žaludku hlavně telčský starosta Roman Fabeš (nezávislý). Ten loni obdržel 153 tisíc za funkci ve VAS a 52 tisíc jako předseda SVAK.

Kalinovi třeba vadí i jedna zdánlivá kuriozita, slovní hříčka. Týká se Jihlavské ulice v Telči, která se opraví kompletně. A také Telečské ulice v Jihlavě, která se naopak dá do kupy jen polovičatě.

„Co starosta Fabeš za Telč podepíše a co lze udělat pro občany Jihlavské ulice v Telči, to tentýž starosta společně s vedením SVAK zablokoval pro občany Telečské ulice v Jihlavě. Tam se desítky let stará kanalizace a vodovodní řad včetně historických olověných přípojek měnit nebude. Nenapadá mne slušná formulace, jak to pojmenovat,“ zlobí se Kalina.

Když dostal starosta Fabeš otázku, jestli se vzdá „vodních“ odměn do doby ukončení sporů, odpověděl stručně: „Ne.“

Stonařovského starostu Plavce rozčílilo, že MF DNES dává do souvislosti odměny s desetiletým sporem.

„To s tím nemá nic společného, dáváte scestné otázky. Nevím, co pořád řešíte, co se v tom babráte, není vám hanba? Asi máte zadání, víme, kdo vlastní váš deník,“ zaútočil Plavec.

Pak už klidněji upozornil na to, že rovněž jihlavští zastupitelé v minulosti dostávali statisíce ze stejného zdroje, například radní Josef Kodet (KDU-ČSL). A to ještě žádné spory nebyly.

I dnes inkasují politici v krajském městě peníze za působení v Jihlavských vodovodech a kanalizacích (JVAK), ale pouze ti, kteří nemají funkce ve vedení města. Kupříkladu jeden zastupitel ČSSD má 60 tisíc ročně za křeslo v představenstvu. Stejně tak jeho kolega, který kandiduje za ANO. A po 24 tisících ročně dostávají za dozorčí radu JVAK jeden zástupce lidovců a další z ČSSD. Navíc v této organizaci pracují exnáměstek hejtmana a primátora Petr Pospíchal (ČSSD) a zastupitelka Lucie Vichrová (ANO).

„To ale nemůžete porovnávat. My řídíme firmu VAS, která má obrat přes dvě miliardy a přes tisíc zaměstnanců. Naopak JVAK živoří a nikdo neví, co s nimi. Sedí tam úředníci, kteří nevědí, co mají dělat,“ reaguje starosta Stonařova Plavec.

A dodal, že spor SVAK versus Jihlava je opravdu výjimečný. „Ani soudy si s ním neví rady, ani ministerstvo. Já osobní odpovědnost necítím,“ doplnil Plavec s dodatkem, že vše odstartovali jihlavští politici. Ti si jako první vzali právníky.

Politici a jejich právníci

Tehdy proti sobě stáli hlavně exprimátor Jihlavy Jaroslav Vymazal (ODS) a komunista Jiří Vlach, exstarosta Dobronína. Dnes už tito dva vše pozorují jen zpovzdálí. Ovšem hlavně Vlach si díky „vodofunkcím“ stihl značně vylepšit svoje majetkové poměry. Politici tehdy svoji moc předali právníkům, protože se báli trestního stíhání.

Třeba polenský starosta Jindřich Skočdopole (nezávislý) nemá placené „vodofunkce“ tak dlouho jako jeho kolegové Fabeš a Plavec. Loni dostal 79 tisíc z VAS a 38 tisíc ze SVAK.

„Osobně by pro mne bylo urážející, kdyby měly být finance spojovány s prodlužováním sporů obou stran,“ uvedl Skočdopole, který vidí vinu za spor spíš na jihlavské straně.

Ředitel JVAK Jiří Benáček míní, že jsou starostové Telče, Polné a Stonařova ve schizofrenní situaci. A to proto, že na jedné straně mají hájit svoje občany, na druhé straně pak firmu, od níž dostávají peníze.

„Je to celé špatně. Jako starostové by měli chtít co nejnižší vodné a stočné pro svoje lidi a co nejvyšší nájem. Jako zástupci firmy by naopak měli prosazovat co nejvyšší vodné a stočné a co nejnižší nájem, aby firma co nejvíc vydělala. Za koho vlastně kopou, když zastupují obě strany? Koho brání?“ ptá se Benáček. „Já bych se s tím neuměl srovnat,“ dodal.

Autor:

Nejčtenější

Na Vysočině ujel strojvedoucímu vlak s lidmi, zastavil za šest kilometrů

Poláci vyzvali Česko, aby s pomocí Evropské unie elektrifikovalo trať z...

Šest kilometrů urazil po Vysočině v úterý dopoledne vlak bez strojvedoucího. Mimořádná událost se stala na lokální...

Jágr pomohl hokejistům Kladna dvěma body k výhře nad Ústím

Kladenský Jaromír Jágr z Kladna rozehrává jednu z akcí v duelu s ústím nad...

První hokejová liga pokračovala zápasy 58. kola. Jaromír Jágr pomohl ve svém druhém duelu v sezoně dvěma asistencemi k...

Dvouletý chlapec z babyboxu žije u pěstounů, ovšem chtějí ho i příbuzní

Babybox v Pelhřimově

Odložený chlapec, kterého našli 18. ledna v babyboxu v Pelhřimově, se možná vrátí k biologické rodině na jih Čech....

Ostraha Dukovan neměla pistole, hlídala tam i neschválená firma

Cvičení Safeguard Dukovany 2014, do něhož se zapojili vojáci, policisté včetně...

Státní úřad pro jadernou bezpečnost zjistil, že čtyři členové ostrahy dukovanské elektrárny neměli pistole. Provoz...

Řidič avie před přejezdem objel čekající auto, prorazil závory a ujel

Řidič avie u Světlé nad Sázavou prorazil spuštěné závory na železničním...

Před železničním přejezdem na Havlíčkobrodsku nezastavil ve středu odpoledne řidič avie. Objel čekající osobní vůz,...

Další z rubriky

Jihlava chce opravit budovy bývalé vojenské správy, potřebuje 60 milionů

Letos je podle vedení jihlavského magistrátu poslední rok, kdy můžou čerpat...

Je to poslední šance. Tak popsal náměstek primátorky Petr Laštovička (ODS) čerstvý plán města na to, jak naložit se...

Ladovská zima táhne do Žďárských vrchů běžkaře, míří do stop i hospod

Ve stopách ve Žďárských vrších lze často narazit na školní či sportovní...

Když se sejdou dobré podmínky, je to pozemský ráj. Hlavně během víkendů míří do Žďárských vrchů stovky běžkařů. Plno...

Plány na planetárium padly, jihlavským astronomům by stačila dvojgaráž

Jihlavští astronomové si pořídili nový dalekohled.

Patnáct let od založení v úterý oslavila Jihlavská astronomická společnost. Od svého vzniku mají astronomové...

Najdete na iDNES.cz