Koalici v Jihlavě vytvoří čtyři strany, vítězné ANO bude v opozici

  19:17aktualizováno  20:01
Devítičlenná rada, primátorka Karolína Koubová z Fóra Jihlava, tři náměstci primátorky a jeden uvolněný radní. To jsou základní obrysy nové jihlavské městské rady, na níž se v podvečer dohodli vyjednavači čtyř politických subjektů. Koalici vytvoří Fórum Jihlava, ODS, Žijeme Jihlavou! a KDU-ČSL.

Zástupci Fóra Jihlava, ODS, KDU-ČSL a formace Žijeme Jihlavou! se sešli v pondělí odpoledne. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Čtyři subjekty, které poslední týdny jednaly v Jihlavě o složení nové koalice, konečně našly společnou řeč. Ve středu dopoledne by měly podepsat koaliční smlouvu. 

„Na dnešním jednání jsme si podali ruku na to, že ve středu v deset hodin ráno podepíšeme koaliční smlouvu. V tuto chvíli jsme se shodli na složení rady. Máme primátorku, tři náměstky a jednoho uvolněného radního,“ popsala výsledek pátečního jednání lídryně Fóra Jihlava Karolína Koubová.

Fotogalerie

Nová městská rada bude mít devět členů. To je o dva méně než nyní. Tento návrh vzešel od Fóra, Žijeme Jihlavou! (Piráti, TOP 09, Zelení) a lidovců. Občanští demokraté původně požadovali jedenáctičlennou variantu.

„Určitý ústupek to byl, ale ústupky museli udělat i ostatní. Výsledek je prostě kompromis. A myslím si, že personální obsazení rady odpovídá kompetencím jednotlivých stran. Za nás tedy spokojenost,“ okomentoval dohodu lídr občanských demokratů Petr Laštovička.

On sám by měl být v nové radě náměstkem primátorky a zodpovídat za odbor rozvoje města, dopravu a ­odbor správy realit.

Dalším náměstkem primátorky se stane Vít Zeman ze Žijeme Jihlavou! Pod jeho křídla připadnou odbor životního prostředí, útvar hlavního architekta a územní plánování.

V křesle náměstka bude v následujících letech pokračovat lídr lidovců Jaromír Kalina. Zodpovídat bude za odbor majetku a IT. Tyto odbory má ve své správě už nyní.

Nejsilnější subjekt celé koalice, kterým je Fórum Jihlava, musel ustoupit ze svého požadavku na primátorku a jednoho náměstka. Ve finální verzi dohody budou mít „pouze“ primátorku a uvolněného radního. Tím bude Daniel Škarka, jenž bude zodpovídat za odbor školství, kultury a tělovýchovy.

Stagnace města občany nebaví, říká adeptka na novou primátorku Jihlavy

Novinkou v následujících čtyřech letech mají být funkce takzvaného uvolněného a pověřeného zastupitele. Tím uvolněným má být architekt a zastupitel za KDU-ČSL Martin Laštovička. Do jeho kompetence spadne městská památková rezervace.

„Uvolněný zastupitel je na plný úvazek a my si myslíme, že toto by měl být uvolněný zastupitel. Té práce tam vidíme hodně, je tam velký dluh v rozvoji centra města. Je to věc, do které chceme napnout všechny síly,“ osvětlila Koubová.

Pověřeným zastupitelem se má stát trenér plavců Petr Ryška, který kandidoval za ODS. Měl by se starat o sportovní infrastrukturu.

Nejčtenější

Na zahradě si postavili venkovní kuchyni. Svépomocí a za tři měsíce

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a...

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a svépomocí krásnou dřevostavbu. Vysněnou...

Afghánský migrant cestoval po D1 na rezervních kolech návěsu kamionu

Dvacetiletý Afghánec byl ukrytý na rezervních kolech návěsu.

Při běžné kontrole kamionu na jednom z parkovišť u dálnice D1 našli celníci z Vysočiny nelegálního migranta ukrytého na...

Opilý řidič u Třeště srazil dva chodce. Ti na místě podlehli svým zraněním

Mezi obcemi Čenkov a Třešť srazilo auto dva chodce, kteří na místě zemřeli (18....

V neděli nad ránem mezi obcemi Čenkov a Třešť srazil muž v autě dva chodce. Přestože na místo ihned vyjela záchranná...

Čekatelé V+V. Zůstanou nadějní brankáři trpěliví a prorazí do NHL?

Brankář Dan Vladař patří Bostonu, na zápas v NHL však stále čeká. Zatím chytá v...

Jejich příjmení začíná na stejné písmeno. Oba jsou to brankáři. Oba už před čtyřmi lety odešli do zámoří, aby se...

Před čtyřmi roky vyhrál MasterChefa, ve svém podniku se tím však nechlubí

Mladý pár Barbora Sokolíčková a Roman Kotlář v Novém Městě na Moravě druhým...

Už déle než rok funguje v jednom z opravených historických domů na Vratislavově náměstí v Novém Městě na Moravě kavárna...

Další z rubriky

Oteplování svědčí kudlance, z jihu Moravy expandovala na Vysočinu

Druhový název „nábožná“ dostala kudlanka díky zvláštnímu způsobu držení...

Kudlanka nábožná, v České republice kdysi běžná pouze na jihu Moravy, expanduje nyní i na Vysočinu. Vyhovuje jí změna...

Protestující jihlavské muzikanty pozatýkali před padesáti lety esenbáci

Klidné protesty proti okupaci v Jihlavě byly rok poté zlikvidovány zásahy...

První výročí srpnové okupace se v roce 1969 neobešlo bez spontánních reakcí protestujících ani v Jihlavě. V předvečer...

Žďárské Slavnosti jeřabin zpestří oživlá historie, dojde i na tanec

Podle některých pranostik předznamenává velká úroda jeřabin hodně sněhu v zimě.

Když se na Vysočině vybarví plody jeřábu, je to jasné znamení, že se blíží konec léta a ve Žďáře nad Sázavou začnou...

Najdete na iDNES.cz