Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. listopadu 2021 René

Schůzka na oslavě šéfa vodohospodářské firmy dělí jihlavskou koalici

  8:58
Krize v čele jihlavské radnice nabírá na síle. Zástupci koaličních stran se obviňují ze lži a přestávají si důvěřovat. Primátorka Karolína Koubová (Fórum) chce rezignovaného náměstka Jaromíra Kalinu (KDU-ČSL) po sporné schůzce „odstavit“ od vleklého vodohospodářského sporu.

Současnou koaliční krizi na jihlavském magistrátu podle vedení města odstartovala schůzka Jaromíra Kaliny (vpravo), právníka Miroslava Šianského a Jiřího Benáčka (vlevo), na které se mělo řešit ukončení spolupráce s advokátní kanceláří Ondruš. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Vedení jihlavského magistrátu ve středu, až po téměř čtrnácti dnech, zveřejnilo dle svého tvrzení skutečné okolnosti, které předcházely koaliční krizi po ukončení spolupráce s advokátní kanceláří Ondruš.

Zatímco na červnové tiskové konferenci vedení města informovalo o tom, že za výměnou advokátní kanceláře ve sporu o vydání mnohamilionového vodohospodářského majetku stojí docela běžné nastavení nové komunikace mezi městem Jihlavou a členskými obcemi svazku, teď přináší nové informace, které k tomu vedly.

Primátorka Karolína Koubová (Fórum) a oba její náměstci Petr Laštovička (ODS) a Vít Zeman (Žijeme Jihlavou!) upozornili ve společném prohlášení na podle nich nestandardní vztahy rezignujícího náměstka Jaromíra Kaliny (KDU-ČSL) s vedením společnosti Jihlavské vodovody a kanalizace (JVAK) a advokátem Miroslavem Šianským.

Politik Kalina se za magistrát dlouhodobě věnoval sporu se Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK). Klíčové mělo být jedno červnové odpoledne na zahradě u rodinného domu ředitele městské společnosti JVAK Jiřího Benáčka.

Tam se údajně ve středu 19. června v půl páté odpoledne setkali Kalina, Benáček a právník Šianský, jenž jako samostatný advokát v některých věcech právníka Radka Ondruše zastupoval. Po konzultaci se stranickými kolegy, ostatními členy vedení města a na pozvání těchto tří mužů tam byl přítomen i první náměstek primátorky Petr Laštovička (ODS).

V popisu toho, jak setkání probíhalo, se však stávající vedení města a Kalina rozcházejí. Podle lidovce Kaliny to byla oslava Benáčkových padesátin.

Vedení města zastoupené Koubovou, Zemanem a Laštovičkou uvedlo, že se měl na tomto setkání řešit návrh převzetí zastoupení města přímo s právníkem Šianským ve zmíněném sporu a ukončení spolupráce s advokátní kanceláří Ondruš. „Když to přeložím do češtiny, pánové Šianský, Benáček a Kalina chtěli ‚odstavit‘ doktora Ondruše a přenechat zastoupení advokátu Šianskému,“ uvedla primátorka Koubová.

„Pan náměstek (Petr Laštovička) tam byl požádán, aby nás přesvědčil o tom, abychom odstoupili od advokátní kanceláře Ondruš a předali to panu Šianskému,“ dodala Koubová.

Že by schůzka probíhala tak, jak ji popisuje vedení města, ale Kalina s Benáčkem jednoznačně odmítají. „To je absolutní nesmysl a lež. Nedomlouvali jsme se na žádném tvrzení, které oni popisují. Je to jedna velká konspirační teorie,“ konstatoval Kalina a tiskové prohlášení magistrátu přirovnal k úvodníku Rudého práva z padesátých let.

Potkali se na terase

Šéf JVAK Jiří Benáček sdělil, že šlo o setkání na terase jeho domu v souvislosti s jeho kulatými narozeninami. „Tito pánové tam byli, stejně jako i jiní, další hosté. Probírali jsme různá témata, ale o ničem takovém, jak uvádějí, jsme nemluvili,“ poznamenal Benáček.

Vedení města ve svém prohlášení zároveň vysvětlilo, proč materiál na změnu právního zastoupení byl předložen mimořádně a bez projednání se všemi koaličními partnery. Právě to Kalina kritizoval a v důsledku toho i rezignoval na pozici náměstka.

„Důvodem byla absence dostatečného času návrh řádně zpracovat, jelikož rozhodnutí vedení města změnit právní zastoupení bylo až důsledkem zmíněné schůzky a jednání Miroslava Šianského na této schůzce. Dalším důvodem byla ztráta důvěry v náměstka Jaromíra Kalinu, a to zejména kvůli jeho nestandardním vztahům s vedením společnosti JVAK a advokátem Šianským,“ stojí v prohlášení vedení města.

Advokátní kancelář Ondruš se od postupu Miroslava Šianského distancovala. „Spolupráce s magistrem Šianským byla ze strany naší advokátní kanceláře zcela ukončena dnešním dnem poté, kdy jsme se o jeho jednání v dané věci dozvěděli od paní primátorky,“ uvedl advokát a jednatel Radek Ondruš s tím, že jednání se Šianský účastnil bez jeho pokynů a vědomí.

Zároveň dodal, že se jeho kancelář nebude o další zastupování Jihlavy v dané věci ucházet do okamžiku, než bude důvěra v jejich společnost opět obnovena.

A jaký teď bude osud jihlavské koalice?

Vedení města i přes tento veletoč opět ujistilo, že stávající koaliční smlouva je platná a i nadále budou pokračovat jednání o jejím znění. Lidovci setrvání v koalici podmiňují její úpravou a předložili pět bodů k jednání.

„Umím si představit, že budeme s lidovci dál vyjednávat. Umím si představit další spolupráci s Jaromírem Kalinou, ale neumím si představit, že by měl i nadále na starosti vodohospodářský spor,“ konstatovala primátorka.

Jaký bude další postup lidovců, bude záležet na jednání městského výboru strany. „Rozhodnutí je plně na výboru. Ale když někdo vydá takovéto prohlášení, čtu to tak, že nesměřuje k dohodě,“ dodal Jaromír Kalina.

  • Nejčtenější

Odstup při předjíždění cyklistů naštval správce lesů, chce zakázat vjezd kol

Ranské polesí na severu Havlíčkobrodska bývá v létě častým místem výletů cyklistů. Hlubokými lesy vede síť zpevněných...

Pro česko-řeckou rodinu byl život v Jihlavě za komunismu plný překážek

Listopadové události v roce 1989 znamenaly velkou změnu v životě tehdy zřejmě jediné česko-řecké rodiny v Jihlavě....

Srážka šesti aut zablokovala D1 na Vysočině, jedno nákladní se převrátilo

Provoz na D1 ve směru na Brno stojí v úseku přes Vysočinu kvůli nehodě na 124. kilometru. Havarovalo tam celkem šest...

Zámek Brtnice prozkoumají archeologové, zájemci o koupi záměr opustili

V příštím roce má být zahájen archeologický průzkum zámku v Brtnici a v roce 2023 mají začít práce na odvodnění třetího...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český výletník: proč je rekordním městem Pelhřimov a ne Trhové Sviny

Nic by určitě nebránilo tomu, aby se městem českých rekordů a kuriozit staly třeba Klatovy nebo Trhové Sviny. Ty druhé...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Střetů se zvěří na silnicích přibývá, účinnost ohradníků s časem klesá

Větší migrace zvěře za ubývající potravou, podzimní mlhy a dříve nastupující šero. To jsou hlavní faktory, které řadí...

Do nemocnic na Vysočině se vrátili vojáci, roste počet pacientů i karantén

Na pomoc zdravotníkům v jihlavské a havlíčkobrodské nemocnici se zvládáním péče o pacienty s koronavirem přijela...

Český výletník: proč je rekordním městem Pelhřimov a ne Trhové Sviny

Nic by určitě nebránilo tomu, aby se městem českých rekordů a kuriozit staly třeba Klatovy nebo Trhové Sviny. Ty druhé...

Jihlava sází desítky mladých stromů, u cyklostezky vznikl nový ovocný sad

Podzimní výsadba stromů v Jihlavě je v plném proudu. A nesází se jen okrasné dřeviny. U cyklostezky do místní části...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Často lidi vykolejíme, přiznávají manželé Černí. Oba nosí dámskou módu

Michaela a Vlastimil Černí se rádi oblékají podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželé...

Jakub Vágner se oženil. S rybářkou Claudií si řekli ano na lodi

Populární rybář Jakub Vágner (39) se oženil. V sobotu po poledni si vzal svou německou přítelkyni Claudii, se kterou...