Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Schůzka na oslavě šéfa vodohospodářské firmy dělí jihlavskou koalici

  8:58
Krize v čele jihlavské radnice nabírá na síle. Zástupci koaličních stran se obviňují ze lži a přestávají si důvěřovat. Primátorka Karolína Koubová (Fórum) chce rezignovaného náměstka Jaromíra Kalinu (KDU-ČSL) po sporné schůzce „odstavit“ od vleklého vodohospodářského sporu.

Současnou koaliční krizi na jihlavském magistrátu podle vedení města odstartovala schůzka Jaromíra Kaliny (vpravo), právníka Miroslava Šianského a Jiřího Benáčka (vlevo), na které se mělo řešit ukončení spolupráce s advokátní kanceláří Ondruš. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Vedení jihlavského magistrátu ve středu, až po téměř čtrnácti dnech, zveřejnilo dle svého tvrzení skutečné okolnosti, které předcházely koaliční krizi po ukončení spolupráce s advokátní kanceláří Ondruš.

Zatímco na červnové tiskové konferenci vedení města informovalo o tom, že za výměnou advokátní kanceláře ve sporu o vydání mnohamilionového vodohospodářského majetku stojí docela běžné nastavení nové komunikace mezi městem Jihlavou a členskými obcemi svazku, teď přináší nové informace, které k tomu vedly.

Primátorka Karolína Koubová (Fórum) a oba její náměstci Petr Laštovička (ODS) a Vít Zeman (Žijeme Jihlavou!) upozornili ve společném prohlášení na podle nich nestandardní vztahy rezignujícího náměstka Jaromíra Kaliny (KDU-ČSL) s vedením společnosti Jihlavské vodovody a kanalizace (JVAK) a advokátem Miroslavem Šianským.

Politik Kalina se za magistrát dlouhodobě věnoval sporu se Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK). Klíčové mělo být jedno červnové odpoledne na zahradě u rodinného domu ředitele městské společnosti JVAK Jiřího Benáčka.

Tam se údajně ve středu 19. června v půl páté odpoledne setkali Kalina, Benáček a právník Šianský, jenž jako samostatný advokát v některých věcech právníka Radka Ondruše zastupoval. Po konzultaci se stranickými kolegy, ostatními členy vedení města a na pozvání těchto tří mužů tam byl přítomen i první náměstek primátorky Petr Laštovička (ODS).

V popisu toho, jak setkání probíhalo, se však stávající vedení města a Kalina rozcházejí. Podle lidovce Kaliny to byla oslava Benáčkových padesátin.

Vedení města zastoupené Koubovou, Zemanem a Laštovičkou uvedlo, že se měl na tomto setkání řešit návrh převzetí zastoupení města přímo s právníkem Šianským ve zmíněném sporu a ukončení spolupráce s advokátní kanceláří Ondruš. „Když to přeložím do češtiny, pánové Šianský, Benáček a Kalina chtěli ‚odstavit‘ doktora Ondruše a přenechat zastoupení advokátu Šianskému,“ uvedla primátorka Koubová.

„Pan náměstek (Petr Laštovička) tam byl požádán, aby nás přesvědčil o tom, abychom odstoupili od advokátní kanceláře Ondruš a předali to panu Šianskému,“ dodala Koubová.

Že by schůzka probíhala tak, jak ji popisuje vedení města, ale Kalina s Benáčkem jednoznačně odmítají. „To je absolutní nesmysl a lež. Nedomlouvali jsme se na žádném tvrzení, které oni popisují. Je to jedna velká konspirační teorie,“ konstatoval Kalina a tiskové prohlášení magistrátu přirovnal k úvodníku Rudého práva z padesátých let.

Potkali se na terase

Šéf JVAK Jiří Benáček sdělil, že šlo o setkání na terase jeho domu v souvislosti s jeho kulatými narozeninami. „Tito pánové tam byli, stejně jako i jiní, další hosté. Probírali jsme různá témata, ale o ničem takovém, jak uvádějí, jsme nemluvili,“ poznamenal Benáček.

Vedení města ve svém prohlášení zároveň vysvětlilo, proč materiál na změnu právního zastoupení byl předložen mimořádně a bez projednání se všemi koaličními partnery. Právě to Kalina kritizoval a v důsledku toho i rezignoval na pozici náměstka.

„Důvodem byla absence dostatečného času návrh řádně zpracovat, jelikož rozhodnutí vedení města změnit právní zastoupení bylo až důsledkem zmíněné schůzky a jednání Miroslava Šianského na této schůzce. Dalším důvodem byla ztráta důvěry v náměstka Jaromíra Kalinu, a to zejména kvůli jeho nestandardním vztahům s vedením společnosti JVAK a advokátem Šianským,“ stojí v prohlášení vedení města.

Advokátní kancelář Ondruš se od postupu Miroslava Šianského distancovala. „Spolupráce s magistrem Šianským byla ze strany naší advokátní kanceláře zcela ukončena dnešním dnem poté, kdy jsme se o jeho jednání v dané věci dozvěděli od paní primátorky,“ uvedl advokát a jednatel Radek Ondruš s tím, že jednání se Šianský účastnil bez jeho pokynů a vědomí.

Zároveň dodal, že se jeho kancelář nebude o další zastupování Jihlavy v dané věci ucházet do okamžiku, než bude důvěra v jejich společnost opět obnovena.

A jaký teď bude osud jihlavské koalice?

Vedení města i přes tento veletoč opět ujistilo, že stávající koaliční smlouva je platná a i nadále budou pokračovat jednání o jejím znění. Lidovci setrvání v koalici podmiňují její úpravou a předložili pět bodů k jednání.

„Umím si představit, že budeme s lidovci dál vyjednávat. Umím si představit další spolupráci s Jaromírem Kalinou, ale neumím si představit, že by měl i nadále na starosti vodohospodářský spor,“ konstatovala primátorka.

Jaký bude další postup lidovců, bude záležet na jednání městského výboru strany. „Rozhodnutí je plně na výboru. Ale když někdo vydá takovéto prohlášení, čtu to tak, že nesměřuje k dohodě,“ dodal Jaromír Kalina.

  • Nejčtenější

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

VIDEO: Cizinec se na D1 prohnal kolem policejní hlídky více než dvoustovkou

Více než dvoustovkou prosvištěl řidič kolem policejní hlídky na D1 poblíž Velké Bíteše na Žďársku. Radar ukázal 209...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kočka bažinná v jihlavské zoo má po letech mládě. Kotě je černé po otci

Po dlouhých osmi letech se v jihlavské zoo narodilo mládě kočky bažinné. Malá samička přišla na svět před dvěma měsíci,...

Šrámy na duši po tornádu zůstaly, řekl Pavel v Hruškách. Proletěl se vrtulníkem

Armáda není primárně vybavena pro živelní pohromy typu tornáda, jako bylo to na Břeclavsku, které větrný vír před dvěma...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Po zbourání hokejové haly je vidět jihlavský Schönbrunn. Ne nadlouho

Stěží někoho napadlo, jak majestátní pohled se odkryje v jihlavských Smetanových sadech poté, co bourací stroje na...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Stavebním firmám chybí řemeslníci. Bez Ukrajinců nemůžeme fungovat, tvrdí

Stavební firmy na Vysočině dlouhodobě řeší nedostatek řemeslníků. Chybí jim hlavně instalatéři, elektrikáři a zedníci....

Klid na úřadě vyměnil za divoké vody kultury. KD Ostrov šéfuje moderátor

Třiatřicetiletý Ondřej Rázl roky působil na oddělení vnějších vztahů krajského úřadu v Jihlavě. Více lidí ho ovšem zná...

Infekční pavilon čeká obří rekonstrukce, z budovy zůstanou jen zdi a část střechy

Na podzim má začít velká rekonstrukce infekčního pavilonu nemocnice v Havlíčkově Brodě. Zahájení investice za téměř 300...

Otevřel nejrychlejší dobíjecí hub v Česku, dnešní vozy ho neumí využít naplno

Ve Vystrkově u Humpolce se otevřela nejmodernější a nejvýkonnější dobíjecí stanice pro elektromobily ve střední a...

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Těchto pět věcí řidiči v Česku ignorují nebo je neumějí. Děláte je také?

Každý řidič má nějaký zlozvyk. Někdo špatně pracuje se spojkovým pedálem, jiný málo sleduje zpětná zrcátka, další se...